Potpredsjednik Vlade za regionalni razvoj mr Ervin Ibrahimović prisustvovao je danas poslovnim razgovorima koje je organizovala Privredna komora Crne Gore, a u okviru službene posjete delegacije San Marina našoj zemlji. Na samom početku razgovora istakao da je Crna Gora maksimalno posvećena intenziviranju privredne saradnje sa svim zemljama, naročito u onim okolnostima u kojim ta saradnja rezultira povećanjem obima teretnih tokova preko naše zemlje.
Saradnja na polju realizacije infrastrukturnih projekata koja mora biti praćena još snažnijim regionalnim privrednim inicijativama, ali i inicijativam koje će rezultirati zajedničkim nastupom malih zemalja na tržištu, naš su visoki prioritet. Crna Gora je posvećena koridorskom razvoju od Bara, prekogranice sa Srbijom, Beograda do Budimpešte i Bukurešta, uz podsticanje intermodalnosti i integrisanih logističkih rešenja,
saopštio je potpredsjednik Ibrahimović.
Bilateralni sastanak potpredsjednika Vlade za regionalni razvoj Ervina Ibrahomovića i ministra ekonomskog razvoja Gorana Đurovića sa Fabijom Rigijem, ministrom industrije, zanatstva i trgovine, tehnoloških istraživanja za pojednostavljivanje propisa Republike San Marino održan je danas u Vili Gorica.
Potpredsjednik Ibrahimović je na početku razgovora upoznao sagovornika sa ključnim planovima koji su pred Crnom Gorom, kao i sa stanjem u sektorima energetike i saobraćaja.
Potpredsjednik je takođe pozvao potencijalne investitore iz San Marina, na osnovu čijih bi se interesovanja, u kasnijem periodu,uzvratila posjeta San Marinu, da razmotre konkretne korake za formalizovanje saradnje između dvije prijateljske zemlje potpisivanjem posebnog sporazuma.
Ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović istakao je da Crna Gora i Republika San Marino imaju čvrste osnove za jačanje partnerstva u bojnim oblastima, a naročito u oblasti ekonomije i turizma. On je dodao da je upravo ova posjeta dobra prilika za iniciranje pregovora za zaključivanje novih sporazuma kako bi, prije svega, uspostavili dobar institucionalni okvir i definisali konkretne modalitete za unapređenje ekonomske bilateralne saradnje ,ali i da zajedničkim djelovanjem skrenemo pažnju međunarodne zajednice na ozbiljne probleme sa kojima se cijeli svijet suočava, kao što su ekološke i ekonomske ranjivost.
Kada se u globalnoj ekonomiji male države udruže one mogu igrati važnu ulogu, posebno u okviru multiratelarnih ekonomskih institucija koje karakteriše sistem zasnovan na pravilima, koji postavlja jednake uslove za sve države,
saopštio je ministar ekonomskog razvoja Goran Đurović.
Resorni ministri su razmijenili stavove po osnovu stanja u ekonomijama dviju partnerskih zemalja i apostrofirali niz izazova koje je nametnula delikatna geopolitička situacija čija refleksija prožima privredne sektore na svim nivoima, te se usaglasili da su zajedniči projekti zamajac ka osnaženju postojeće dobre saradnje dvije zemlje.