Crnogorska turistička privreda osmisliće ponudu kako bi u narednim mjesecima privukla novu kategoriju turista koja je na globalnoj turističkoj sceni definisana kao “energetski turisti”. Ponuda će se odnositi na, i dalje aktulenu ciljnu grupu digitalnih nomada iz centralne i zapadne Evrope. Obje kategorije turista, osim povoljnih ponuda koje se tiču smještaja, podrazumijevaju i dobru aviopovezanost, koja je takođe bila tema sastanka.
Ovo je zaključeno na sjednici koju je 18. oktobra organizovala Privredna komora Crne Gore – Odbor udruženja turizma i ugostiteljstva, a u čijem radu su, pored privrednika, učestvovali i ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović sa saradnicima, potpredsjednik Privredne komore Nikola Vujović, predstavnici Ministarstva kapitalnih investicija, NTO, Aerodroma Crne Gore, kompanije To Montenegro, Skijališta, REGAGEN-a, Nacionalnih parkova i brojni drugi.
Predsjednik Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva Ranko Jovović, kazao je da je turistička privreda ušla u period godine koji karakteriše značajno smanjenje poslovne aktivnosti i posjeta gostiju, pa je potrebno uložiti dodatni napor kako bi i u periodu post sezone privukli što veći broj gostiju, naročito iz zapadne i centralne Evrope. Objasnio je da, s obzirom na to da su cijene električne energije u EU značajno porasle, te da se isto očekuje i u Velikoj Britaniji, sve više evropskih državljana rezerviše hotele u Turskoj kako bi proveli hladne mjesece, a slična je situacija i sa Hrvatskom gdje se procjenjuje da će samo jedna agencija u Dubrovnik dovesti više od 58.000 gostiju iz Njemačke.
– S tim u vezi, Odbor udruženja turizma i ugostiteljstva je inicirao ovaj sastanak u cilju pokretanja kampanje ka promociji Crne Gore kao dostupne i cjenovno konkurentne destinacije, gdje bi gosti iz zapadne i centralne Evrope mogli duže boraviti uz troškove koje bi inače imali u matičnim zemljama za podmirenje troškova ishrane i grijanja – kazao je Jovović.
Ministar Goran Đurović pozdravio je proaktivno djelovanje Privredne komore i zalaganje njenog Odbora u smislu animiranja nove ciljne grupe koja se tek izdiferencirala na zahtjevnom turističkom tržištu. Njihovim privlačenjem, smatra on, doprinijelo bi se znatno manjoj sezonalnosti crnogorskog turizma, što je jedan od streteških ciljeva destinacije.
– Za nama je vrlo uspješna ljetnja sezona i nadam se da ćemo održati kontinuitet koji će se reflektovati i dobrom zimskom sezonom u koju lagano ulazimo. Želim da se urgentno krene sa promocijom iste, da se koriste svi raspoloživi komunikacioni kanali. Potrebno je diverzifikovati ponudu i još više osnažiti i objediniti sve micro turističke proizvode, koji se moraju promovisati kroy sinergijske aktivnosti LTO-a i NTO-a, kao krovne institucije zadužene za promociju destiancije. Zamolili smo Nacionalnu i lokalne turističku organizacije da dostave plan promocije sa posebnim osvrtom na aranžmane za doček Nove godine i božićne praznike – kazao je Đurović.
Ističe važnost toga što su Skijališta već odredila cijene ski pasa kako bi agencije na vrijeme mogle definisati ponude. Jedna od povoljnosti biće mogućnost kupovine ski pasova online, na prodajnim puktovima i pojedinim benzinskim pumpama kako bi se smanjile gužve u skijalištima. Takođe, najavljuje se uključivanje šatl buseva koji će voziti turiste od gradova ka skijalištima.
– Apelujem na sve vas da u saradnji sa Air Montenegro, NTO, LTO napravite pakete za digitalne nomade i energetske turiste, sa fokusom na tržište Njemačke i Velike Britanije gdje je nevjerovatan potencijal za ove dvije kategorije. Neophodno je napraviti određene modele i pakete kako bismo ih promovisali na predstojećem sajmu u Londonu, te uvezati nacionalnu aviokompaniju sa vašom ponudom, kako bismo omogućili produženje sezone na 365 dana – rekao je ministar.
Aleksandra Gardašević Slavuljica, direktorica Direktora za razvojne politike u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma, kazala je da je zahvalna na inicijativi koju je prepoznao i pokrenuo OU turizma Privredne komore, kao dokaz da prate aktulene trendove jer je ovo nova aktivnost koja se sprovodi svega dva mjeseca unazad. Prema njenim riječima, „energetski turisti“ su kategorija koja se inicijalno pojavila na tlu Velike Birtanije, pa se trend širi na Njemačku, Francusku i ostale zemlje Zapadne Evrope.
– Odgovorne turističke destinacije su o tome počele da razmišljaju prije svega nekoliko nedelja, I tu zaista leži sjajan potencijal – kazala je Gardašević-Slavuljica, ističući da je sve počelo u Velikoj Britaniji gdje su zvaničnici apelovali na svoje građane da provedu zimu vani, kako bi im troškovi života bili niži i kako bi suzbili energetsku potrošnju u svojoj zemlji.
Kako je navela, ova kategorija turista je dobila naziv “energetski turisti” – i u narednom periodu bi se trebalo fokusirati na tu ciljnu grupu, s pretpostavkom da su u pitanju seniori i porodice sa malom djecom, kao i da će period njihovog boravka na odabranoj destianciji biti duži, tj. najmanje mjesec dana. U susret sajmu turimza u Londonu, istakla je da je potrebno uobličiti ponudu za ovaj događaj i predstaviti je klijenteli iz Engleske.
– Kanarska ostrva su prva destinacija na svijetu koja dočekuje energetske turiste. Crna Gora treba da bude sledeća, pa je neophodno što hitnije definisati paket aranžmane namijenjene ovoj ciljnog grupi.– istakla je Gardašević-Slavuljica.
Ana Tripković Marković, direktorica Nacionalne turističke organizacije, kazala je da bi sjajna prilika za ovakvu prmociju bio predstojeći sajam u Londonu, koji se organizuje 7. i 8. novembra, ističući da će na njemu biti prisutni svi najznačajni akteri turzma u svijetu, te da postoji odličan odziv crnogorskih predstavnika.
– Mi ćemo povodom ovog sajma imati značajan broj promotivnih aktivnosti i prateći PR u medijima tokom njegovog trajanja, zato apelujem na sve da u narednih deset dana dostave konkretne ponude i cijene, kao bi se napravila atraktivna promocija i pres kliping saopštenja koja bi privukla turiste da u našoj zemlji provedu duži period – istakla je Marković.
Nikola Vujović, potpredsjednik Privredne komore izrazio je uvjerenje da će u narednom periodu svi dati doprinos kako bi crnogorsko trižište učinili što atraktivnijim, ali da se mora voditi računa i o stabilnosti energetskog sektora, te avio dostupnosti.
-Jedan od najbitnijih preduslova za razvoj turizma predstavlja avio dostupnost naše destinacije, posebno za emitivna tržišta koja želimo da privučemo – istakao je on, dodajući da je u narednom periodu neophodno uraditi sve što bi turistima olakšalo dolazak u Crnu Goru.
I turistički poslenici su istakli neophodnost bolje avio povezanosti Crne Gore sa emitivnim tržištima. Istaknuta je zabrinutost zbog najava otkazivanja letova pojedinih low cost kompanija, čemu je umnogome doprinijela energetska kriza.
Ministar je stava da to naglašava izuzetan značaj nacionalnog avio prevoznika kojega je potrebno podržati u poslovanju, što je svakako investicija a ne trošak.
– Turizam je naša žila kucavica i moramo naći način da budemo avio-dostupni i ne smijemo zavisiti od low-cost kompanija – rekao je Đurović.
Suad Đelović, član Odbora direktora To Montenegro, istakao je cilj ove kompanije da budu servis privrede i građanima te da će se prema tome odnositi sa maksimalnom pažnjom. Najavio je da su spremni od decembra da lete ka emitivnim tržištima.
Petar Radulović, pomoćnik direktora Aerodroma Crne Gore, kazao je da će se na osnovu dogovora, analize i ekonomske opravdanosti donositi odluke o uvođenju novih avio linija.
Branislav Prelević, predsjednik Odbora Regulatorne agencije za energetiku kazao je da je električna energija bitna komponenta ove turističke ponude, ali da je Crna Gora i ranije imala povoljnije cijene energetnata od većine Evrope. Demantovao je navode, koji su se između ostalog čuli u medijima i na ovoj sjednici, da je REGAGEN već najavio poskupljenje cijene električne energije. On je objasnio da će se konačna cijena znati nakon javne rasprave kada ova agencija bude o tome donijela konačnu odluku.
Ministar Đurović smatra da je poskupljenje električne energije realna mogućnost, ali da ono neće biti toliko opterećenje za privredu.
Tokom sastanka je bilo riječi i o potrebi da se donese odluka o davanju aerodroma u koncesije, potrebi njihovog snabdijevanja opremom za odleđivanje i rasvjetom. Takođe, poslenici smatraju neophodnim da u turističkom proizvodu budu nacionalni parkovi, da se organizuju čarter letovi u susret Prazniku mimoze, kao i da se stvore zakonske pretpostavke za privlačenje digitalnih nomada ali infrastrukturne – kako bi se unaprijedila dostupnost zimovališta.
Na kraju sastanka je dogovoreno formiranje radne grupe koja će formulisati turističku ponudu Crne Gore za energetske turiste i digitalne nomade, sa konkretnim stavkama, kako bi se ubrzo otpočelo promovisanje Crne Gore kao povoljne destinacije za ovaj vid turizma. U njenom radu učešće će uzeti hotelijeri, turističke agencije, Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma, Nacionalna turistička organzacija, Air Montenegro, Aerodromi Crne Gore i drugi zainteresovani subjekti.
Na sastanku je zaključeno da će aktivnostima Radne grupe koordinirati Aleksadra Gardašević-Slavuljica, generalna direktorica Direktorata za razvojne politike u turizmu u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma.