Ministar vanjskih poslova Ranko Krivokapić predsjedavao je u Njujorku sastankom 13 učesnica Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi (SEECP) na prostoru od Ankare do Ljubljane, koja je jedna od najvažnijih regionalnih inicijativa.
Učesnice su podržale prioritete crnogorskog predsjedavanja pod motom "SEE of culture, a SEE of cooperation", (Jugoistok Evrope kao prostor kulture i saradnje), te pozvale na jače povezivanje zemalja Jugoistočne Evrope, posebno u svijetlu posljedica rata u Ukrajini. Imajući u vidu da je međunarodni poredak pod prijetnjom, članice su se saglasile da je SEECP dodatno važan okvir za saradnju, na liniji vrijednosti EU i NATO. Ponudile su pomoć i podršku Crnoj Gori u saniranju posljedica sajber napada. Ministar je istakao da će Regionalni centar za sajber bezbjednost, sa sjedištem u Podgorici, biti hub i za ostale države regije. Iskazana je i podrška ubrzanju evropske integracije regiona i revitalizaciji Berlinskog procesa.
Šef crnogorske diplomatije Krivokapić razgovarao je u Njujorku i sa Rozmari Di Karlo, podsekretarkom Ujedinjenih nacija za politička i pitanja izgradnje mira.
Ona je sa zadovoljstvom podsjetila da je bila na otvaranju diplomatskog predstavništva SAD u Crnoj Gori. Ministar je upoznao sagovornicu sa političkim previranjima u Crnoj Gori, ocijenivši da su za rasplet situacije neophodni izbori i da je "demokratija najbolja odbrana svake države, pa i Crne Gore".
Sagovornica je istakla da prati zbivanja u regionu, a ministar je detaljno objašnjavao strukturu svih činilaca koje vode hibridni rat u Crnoj Gori i koji pokušavaju da od NATO članice naprave satelit Rusije i njenih sljedbenika.
U sadržajnom razgovoru, iskazana je podrška demokratskom razvoju u Crnoj Gori i njenom evropskom putu, uz puno razumijevanje evroatlantskih partnera.
Na sastanku sa ministarkom vanjskih poslova Islanda Tordis Kolbrun Rejkfjord Gilfadotir razmijenjena su mišljenja o bilateralnim vezama i izazovima na geopolitičkoj mapi. Jedna od tema bilo je predstojeće predsjedavanje Islanda Savjetom Evrope, što će biti još jedna prilika da zajedničkim aktivnostima pokažu da prijateljske i male zemlje daju dodatni kvalitet najstarijoj panevropskoj organizaciji.
Na poziv Njemačke i Francuske, ministar Krivokapić je iznio osnovne elemente najtežeg sajber napada na jednu zemlju članicu NATO-a, uz izraženu zahvalnost Francuskoj, SAD, Velikoj Britaniji i drugima koji su pomogli i dalje pomažu u zaustavljanju napada i minimizaciji štete.