Zaključujući da dalji rast ekonomije nije moguć ako taj rast nije zelen i održiv, državna sekretarka je pozvala sve da ostanu dobro povezani i potpuno posvećeni korištenju crnogorskih zelenih kapaciteta u punom potencijalu kako bismo bili uspješni na ovom izazovnom putu.
Državna sekretarka za razvojne ekonomske politike Milena Lipovina-Božović otvorila je danas Međunarodnu konferenciju Green days 2021 posvećenu izgradnji klimatski neutralne ekonomije i mogućnostima zelenog oporavka i razvoja.
Na samom početku ona je kazala kako je pandemija COVID-19 razotkrila već postojeće ranjivosti crnogorske ekonomije koja je prošle godine bila ozbiljno pogođena pandemijom. Neophodnost usmjerenja naše ekonomije ka održivom rastu predstavlja veliki izazov za Crnu Goru, ali i veliku priliku jer ulaganje u zelenu ekonomiju i zaštitu životne sredine jeste ulaganje u budućnost.
“Ekonomska diverzifikacija biće imperativ za dalji razvoj Crne Gore. Fokus će biti na poboljšanju energetske efikasnosti i korišćenju obnovljivih izvora u cilju postizanja održivog razvoja sa razvijenom poljoprivredom i turizmom, kao i većom sinergijom između ovih sektora. Poseban podsticaj imaće uvođenje principa kružne ekonomije koji integrišu ekonomiju i sistem upravljanja otpadom”, istakla je Lipovina-Božović i dodala da Vlada svoj rad zasniva na sedam razvojnih stubova, među kojima je zelena ekonomija jedan od glavnih prioriteta. U tom kontekstu, strateški razvojni cilj Crne Gore je definisan kao: pametan, održiv i inkluzivan ekonomski rast. Napomenula je i da jedan od glavnih dokumenata koji je u pripremi u okviru Ministarstva za ekonomski razvoj - Program ekonomskog oporavka - uključuje zelenu komponentu i identifikuje mogućnosti za usmjeravanje naše ekonomije ka zelenoj tranziciji.
Državna sekretarka je podsjetila na neke od glavnih strateških dokumenata i ključnih prioriteta Vlade Crne Gore poput Zelene Agende za Zapadni Balkan, Industrijske strategije za globalno konkurentnu, zelenu i digitalnu Evropu, Programa pristupanja EU, Programa ekonomskih reformi kao i Nacionalne strategija održivog razvoja.
“Prema Nacionalnoj strategiji održivog razvoja, jedan od glavnih prioriteta je zelena transformacija sektora sa najvećim potencijalom za buduće otvaranje zelenih radnih mjesta - obnovljiva energija, energetska efikasnost, recikliranje, javni prevoz, poljoprivreda i turizam” saopštila je Lipovina-Božović, ističući da će Vlada razviti posebne mehanizme finansiranja koji će biti na raspolaganju malim i srednjim preduzećima koja su spremna da transformišu svoje postojeće poslove u zelene ili da osnuju zeleno preduzeće od samog početka.
Zaključujući da dalji rast ekonomije nije moguć ako taj rast nije zelen i održiv, državna sekretarka je pozvala sve da ostanu dobro povezani i potpuno posvećeni korištenju crnogorskih zelenih kapaciteta u punom potencijalu kako bismo bili uspješni na ovom izazovnom putu.
Pored državne sekretarke za razvojne ekonomske politike Milene Lipovina-Božović, o izgradnji klimatski neutralne ekonomije i zelenog oporavka govorile su i Karen Maddocks, ambasadorka Velike Britanije u Crnoj Gori, Daniela Gašparikova, stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori i Nina Drakić, v.d. direktorice Privredne komore Crne Gore.