U Crnoj Gori registrovano je 7 maslinarskih udruženja: maslinarsko udruženje “Bar” iz Bara, najstarije i broji oko 900 članova, maslinarsko udruženje “Boka” iz Tivta sa oko 600 članova i obuhvata Tivat, Kotor i H. Novi, maslinarsko udruženje “Valdanos” iz Ulcinja sa 130 članova, maslinarsko udruženje “Ulcinj” iz Ulcinja sa 300 članova, maslinarsko udruženje “Budva” iz Budve sa 100 članova, maslinarsko udruženje “Ana Malit” iz Ulcinja i maslinarsko udruženje “Pistula” iz Ulcinja. Udruženja su osnovana su kao NVO i funkcionalno se bitno razlikuju od organizacija proizvođača kakve prepoznaje EU. Stav MPRR je da treba da postoji jedno, Nacionalno udruženje maslinara.
Manifestacije koje se tradicionalno održavaju u Crnoj Gori a promovišu sektor maslinarstva, su: čuvena trodnevna manifestacija „Maslinijada“ u Baru, „Ex albis ulivis”, takođe u Baru, „Bokeška maslina “ u Tivtu.
Maslinari i udruženja podržavaju se i prilikom učešća na međunarodnim manifestacijama van naše zemlje.
Crna Gora je od 2007. godine članica International Olive Council (IOC), Međunarodnog savjeta za maslinu sa sjedištem u Madridu, kada je postala potpisnica Sporazuma o maslinovom ulju i stonim maslinama iz 2005.godine.
Dobrobiti za zemlje članice ogledaju se kroz: usvajanje standarda; podsticanje međunarodne saradnje na istraživačkim i razvojnim projektima, obuci i transferima tehnologije; podsticanje razvoja maslinarstva i sl. Crna Gora kao članica ima mogućnost korištenja stipendija za doktorske i magistrake studije u Španiji, kao i edukacije kroz kurseve i seminare.
Do sada je ukupno 5 kandidata u protekle tri godine završilo četvoromjesečni kurs o maslinarstvu u Španiji, još za dva je odobren za sledeću godinu, dva predstavnika udruženja završila su sedmodnevni kurs u Španiji kod Međunarodniog Savjeta za maslinu, a 8 predstavnika udruženja postali su članovi Savjetodavnog vijeća ovog Savjeta.