U Europi sve veći broj ljudi treba poboljšati svoja znanja, vještine i kompetencije kako bi izbjegli izazove koji se javljaju između svog formalnog obrazovanja i potreba društva i tržišta rada koje se brzo mijenjaju. Održavanje i sticanje novih kompetencija je ključno za omogućavanje aktivne radne participacije u društvu, za osiguranje kontinuiranog, društvenog i profesionalnog razvoja kao i za promovisanje zapošljivosti i stvaranje preduslova za nastanak socioekonomskih inovacija. Dok srednjoškolske kvalifikacije igraju ključnu ulogu u Europi, alternative se sve više vide kao način suplementiranja i/ili reforme postojećih kvalifikacionih sistema. Mikrokvalifikacije (eng. Microcredentials) često se prikazuju i promovišu kao novi način na koji pojedinci mogu izgraditi vlastiti profil vještina (portfolio) prikupljanjem i 'slaganjem' iskustva stečenih kroz učenje na fleksibilan način, vlastitim tempom i prema vlastitim prioritetima i potrebama.
Opšti cilj projekta je ojačati vezu između zemalja EU i zemalja jugoistočne Europe (zapadnog Balkana) kroz analizu i definiciju mikrokvalifikacija u stručnom obrazovanju i osposobljavanju kako bi se podržala relevantnost, dostupnost i osjetljivost institucija stručnog obrazovanja i osposobljavanja i sistema na promjene na tržištu rada. Korisna iskustva partnerskih organizacija iz Hrvatske i Slovenije i su partnerski preduslov za izbjegavanje prepreka s kojima su se oni suočili u procesu implementacije mikrokvalifikacija u njihovom obrazovnom sistemu. Izrada analiza se temelji na razumijevanju mikrokvalifikacija kako su one definirane u Preporukama vijeća od 16. jun 2022. o evropskom pristupu mikrokvalifikacijama za cjeloživotno učenje i zapošljivost (2022/C 243/02).
Kako bi razmijenili iskustva i znanja o razvoju mikrokvalifikacija, partneri će organizirati niz transnacionalnih i nacionalnih aktivnosti kolegijalnog učenja koje uključuju nastavnike i trenere, direktore, stručnjake i kreatore politika u stručnom obrazovanju i osposobljavanju. Partneri će predložiti definiciju mikrokvalifikacija u svom nacionalnom kontekstu i metodologiju razvoja istih. Na temeljima definicije mikrokvalifikacija, partneri će osmisliti zajednički program obrazovanja odraslih u sektoru mašinstva, i to u 3D štampe uz aktivno uključivanje poslodavaca u definiranje kompetencija i ishoda učenja. Novi zajednički obrazovni program će biti pilotiran u svakoj zemlji na uzorku polaznika uz popratnu mobilnost nastavnika u obliku treninga trenera.
Koordinator projekta
Obrtničko učilište – ustanova za obrazovanje odraslih (Hrvatska) https://www.obrtnicko-uciliste.hr/
Partneri
Šolski center Novo mesto (Slovenija) https://www.sc-nm.si/
Srednja stručna škola Kragujevac (Srbija)https://srednjastrucna.kg.edu.rs/
Zavod za školstvo Mostar (BIH)http://zavod-skolstvo.ba/
Srednja strojarska škola Fausta Vrančića (BIH) http://strojarskaskolamo.tel.net.ba
JU Centar za stručno obrazovanje (Crna Gora)https://www.gov.me/cso
JU Srednja stručna škola Ivan Uskoković (Crna Gora)https://masinskapg.me/
Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (pridruženi partner) https://www.asoo.hr/.
Program sufinansiranja: Erasmus+ Capacity Building in VET
Trajanje: januar 2023. – decembar 2025.