Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Međunarodna saradnja

Integraciono opredjeljenje Crne Gore i poštovanje odredbi međunarodnih sporazuma otvorili su mogućnost saradnje sa međunarodnim partnerima na nizu projekata koji doprinose razvoju oblasti za koje je Ministarstvo nadležno. Među najvažnije partnere u ovoj saradnji se ubrajaju Evropska unija (prevashodno kroz svoj Instrument za pretpristupnu pomoć – IPA, nacionalnog i prekograničnog karaktera, ERASMUS+ i mnoge druge inicijative), Ujedinjene nacije (Organizacija hrane i poljoprivrede – FAO, Međunarodni fond za poljoprivredni razvoj – IFAD) i Svjetska banka (saradnja na Drugom projektu institucionalnog razvoja i jačanja poljoprivrede – MIDAS 2).

 Međunarodna saradnja je od izuzetne važnosti za razvoj, kako krajnjih korisnika – proizvođača, tako i administrativnih kadrova, zaduženih za usaglašavanje sa međunarodnim propisima, uvođenje i primjenjivanje relevantnih standarda u oblastima poljoprivrede, šumarstva, ribarstva, vodoprivrede, bezbjednosti hrane, veterine i fitosanitarnih poslova. Projekti realizovani sa međunarodnim partnerima pružaju potencijal koji nadmašuje inicijative na lokalnom nivou. Kao prvo, otvaraju mogućnost korišćenja bespovratnih sredstava stranih donatora, koji smanjuje ili u potpunosti eliminiše potrebu za trošenjem novca poreskih obveznika Crne Gore. Zatim, usred svog međunarodnog karaktera, ovi projekti daju šansu jačanja administrativnih kapaciteta kroz pristup ekspertima, treninzima i ostalim vidovima obuka, stičući neposredno znanje koje je često nedostupno u isključivo nacionalnim okvirima. Slično, proizvođači u poljoprivredi, ribarstvu i drvnoj industriji od međunarodne saradnje imaju korist kroz direktnu apsorpciju grantova kojim unapređuju proizvodne kapacitete, kao iz kroz učešće u različitim studijskim posjetama, seminarima i konferencijama gdje iz prve ruke mogu da razmijene iskustva sa svojim kolegama koji su se na svom razvojnom putu već suočili sa izazovima koji trenutno predstoje poljoprivrednicima u Crnoj Gori. Na kraju, uspješna realizacija međunarodnih projekata i proaktivnost u pokretanju novih inicijativa, doprinose očvršćavanju reputacije kako Ministarstva, tako i države Crne Gore kao pouzdanog partnera koji u kontinuitetu prepoznaje značaj ove vrste saradnje i doprinosi razvoju na nacionalnom i regionalnom nivou.

Raspodjela sredstava nevladinim organizacijama

U skladu sa izmjenom Zakona o nevladinim organizacijama i Uredbe o postupku i načinu kofinansiranja projekata i programa nevladinih organizacija u oblastima od javnog interesa, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede od 2018. godine sprovodi raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama. Sredstva se raspodjeljuju kroz realizaciju Javnih poziva, koji svake godine raspisuje Ministarstvo, u saradnji sa nevladinim organizacijama u čijoj oblasti djeluju. Do sada su podržavane sljedeće prioritetne oblasti: poljoprivrede i ruralni razvoj, bezbjednost hrane, veterina i fitosanitarni poslove, zaštita od zagađivača voda, zaštita šuma i drvoprerada. Javnim pozivima se pozivaju nevladine organizacije da dostave predloge za projekte za koje smatraju da mogu doprinijeti rješavanju prepoznatih problema u prioritetnim oblastima, koristeći svoju stručnost, poznavanje prilika na terenu i ljudske resurse. Budžetska sredstva za finansiranje ovih projekata varira i određuje ga Vlada na godišnjem nivou, kroz donošenje Odluke o utvrđivanju prioritetnih oblasti od javnog interesa i visine sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija