Značajan broj djece i adolescenata širom svijeta suočava se sa nasiljem u školama i maltretiranjem, uključujući i internet nasilje, što negativno utiče na njihovo zdravlje, dobrobit i obrazovanje. Digitalno nasilje može se definisati kao vid nasilja koje nastaje upotrebom digitalnih tehnologija. Ono se može se odvijati na društvenim mrežama, platformama za razmjenu poruka, platformama za igranje video-igara i mobilnim telefonima. Riječ je o ponašanju koje se ponavlja i čiji je cilj da zastraši, izazove ljutnju ili osramoti one prema kojima je takvo nasilje usmjereno.
Države članice UNESCO-a proglasile su prvi četvrtak u novembru Međunarodnim danom borbe protiv nasilja i maltretiranja u školi, uključujući i nasilje putem interneta, ističući da nasilje u školama u svim njegovim oblicima predstavlja kršenje prava djece i adolescenata na obrazovanje i njihovo zdravlje i dobrobit.
7. novembra ove godine, i svakog dana, UNESCO stavlja učenike i djecu u prvi plan.
Ovaj datum podsjeća na hitnost rješavanja nasilja kroz obrazovanje i kroz ulaganje u međusektorska partnerstva. Jačanjem perspektiva učenika i dječjih glasova, UNESCO poziva lidere da ispune svoje obaveze i obećava da će transformisati okruženja za učenje u bezbedne i inkluzivne prostore gdje djeca mogu da uče i napreduju.
Na ovaj datum, pozivaju se države članice, partneri UN-a, druge relevantne međunarodne i regionalne organizacije, kao i civilno društvo, uključujući nevladine organizacije, pojedince i druge zainteresovane strane da promovišu, slave i podrže obilježavanje ovog međunarodnog dana.
Apelujemo na učenike, roditelje, članove obrazovnih zajednica, obrazovne vlasti i relevantne sektore i partnere, uključujući tehnološku industriju, da učestvuju u prevenciji svih oblika nasilja i njegovanju bezbjednog okruženja za učenje, koje je od suštinskog značaja za zdravlje, dobrobit i obrazovanje djece i omladine.