Uz osvrt da je Crna Gora pregovarački proces započela 2012. godine istaknuto je da pristupanje EU predstavlja najvažniji spoljnopolitički cilj naše zemlje. S tim u vezi, svi društveni i politički akteri su u potpunosti opredijeljeni da nastave još uspješnije reformske aktivnosti i da na kvalitetan način zaokruže ovaj proces, kako bi Crna Gora postala prva naredna članica EU. Osnova ovog očekivanja leži u činjenici da je Crna Gora u regionu do sada najviše napredovala na ovom putu, ujedno predstavljajući faktor mira i stabilnosti. U tom smislu podrška članstvu u EU je kontinuirano visoka, što ukazuje da pristupanje Evropskoj uniji predstavlja glavni faktor kohezije u crnogorskom društvu.
Dijeleći iskustvo Crne Gore na putu evropske integracije, predstavnice Ministarstva su ukazale da je Crna Gora uspješno završila prvu fazu pregovaračkog procesa, u smislu izgradnje zakonodavnog i institucionalnog okvira, kao jedina zemlja kandidat koja ima otvorena sva pregovaračka poglavlja.
Učesnicima su prezentirani i različiti izazovi sa kojima se Crna Gora susreće u ovom procesu, istrajavajući kroz otpornost, prilagodljivost i posvećenost. Naglašeno je da je ova posvećenost za nas u Ministarstvu javne uprave kontinuirana i vođena uvjerenjem da modernizacija javne uprave, u kontekstu digitalne transformacije, nije samo preduslov za pristupanje Evropskoj uniji, već fundamentalno pitanje za razvoj našeg društva i blagostanje naših građana.
Istaknuto je i da smo usvajanjem Strategije reforme javne uprave 2022 – 2026. preduzeli sveobuhvatne reforme u cilju veće efikasnosti i efektivnosti javne uprave, kao i usklađivanja sa evropskim principima i najboljom praksom. Takođe, Ministarstvo javne uprave je veoma fokusirano na oblast sajber bezbjednosti i kontinuirano se radi na jačanju administrativnih kapaciteta, stoga je ukazano na značaj Strategije digitalne transformacije i Strategije informacione bezbjednosti koje su usvojene za isti četvorogodišnji period do 2026.
U konačnici, ukazano je da ovakav pristup i otvorena komunikacija i saradnja sa drugim državama kandidatima i njihovim pregovaračkim timovima, kao i mogućnosti organizovanja ovakvih događaja, predstavljaju dobar alat za bolje razumijevanje složenosti reformi i šire perspektive potencijalnih pozitivnih rezultata i razmjene iskustava.