Na marginama XXX Ekonomskog foruma u Karpaču, održan je sastanak ministra ekonomskog razvoja Jakova Milatovića i glavne pregovaračice Zorke Kordić sa generalnim direktorom Generalnog direktorata Evropske komisije za susjedstvo i politiku proširenja (DG NEAR) Maćejem Popovskim (Maciej Popowski).
Crnogorska strana je upoznala sagovornika s trenutnom socio-političkom i ekonomskom situacijom u Crnoj Gori i prenijela stav da će naša zemlja 2024. godine biti spremna za članstvo u EU. Poseban osvrt je dat na rezultate ostvarene u dosadašnjem radu Vlade, posebno u dijelu ekonomskog oporavka, stabilizacije javnih finansija, ali i napretku u vladavini prava i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. Milatović je podsjetio na uspješnu emisiju obveznica, snažan oporavak turizma i ekonomske aktivnosti, veću transparentnost javnih finansija kroz uspostavljanje programskog budžeta, otklon od prethodnog perioda u dijelu kršenja pravila državne pomoći, zaštitu od deviznog rizika kod kineskog kredita kroz hedžing transakciju sa zapadnim bankama.
Iskazan je optimizam povodom najavljene posjete predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen (Ursula von der Leyen) Crnoj Gori kao snažne poruke ohrabrenja našem evropskom putu. U kontekstu pripreme Izvještaja o Crnoj Gori koji bi EK trebalo da objavi u drugoj polovini oktobra, Kordić izrazila očekivanje da će u njemu biti reflektovan unaprijeđen bilans rezultata, naročito u dijelu borbe s organizovanim kriminalom. Poručeno je da je Vladi potrebna jača podrška Evropske komisije, kroz konkretne smjernice i instrumente, kako bi se suštinske reforme istinski mogle sprovesti i kako bi Crna Gora mogla poslužiti kao primjer ostalim aspirantima za članstvo u EU s prostora Zapadnog Balkana da evropska perspektiva ovog regiona i dalje postoji.
Popovski je naglasio da je potrebno unijeti novu energiju u pregovarački proces, koji s primjenom Nove metodologije pristupanja dobija novi zamah te da sada akcenat treba staviti na aktivnosti važne za zatvaranje poglavlja. U tom smislu, apostrofirao je da, u susret objavi novog Izvještaja EK o Crnoj Gori, fokus mora biti na konkretnim i mjerljivim učincima u vladavini prava, ekonomskom upravljanju i reformi javne uprave. Naglasio je da je značajno raditi sa državama članicama, koje u skladu s revidiranom metodologijom sve aktivnije učestvuju u procesu.
U kontekstu uspješnog političkog dijaloga na visokom nivou u EU, Popovski je istakao značaj premijerovog prisustva na Međuvladinoj konferenciji o pridruživanju Crne Gore Evropskoj uniji u Luksemburgu održanoj u junu, a u susret predstojećeg Samita Zapadni Balkan – EU u oktobru u okviru slovenačkog predsjedavanja Savjetom EU.