U organizaciji Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Vrhovnog državnog tužilaštva Crne Gore, održana je panel diskusija na temu "Rodno zasnovano nasilje i pravda". Kao učesnik panela, prisustvovao je i ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić, koji je istakao značaj zajedničkih napora u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja.
Prema podacima, od 2017. godine 17 žena izgubilo je život od strane intimnih partnera i srodnika, a najmlađa žrtva femicida imala je samo 18 godina. Takođe, statistike pokazuju da 20% žena doživljava partnersko nasilje tokom života, dok 62% njih strahuje od prijavljivanja zbog mogućih posljedica.
Ministar Gutić je ukazao na to da rodno zasnovano nasilje predstavlja kontinuirani izazov u Crnoj Gori, koji zahtijeva hitne, dinamične i sistemske promjene i istakao napore Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja.
Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije prepoznalo je, još prije par godina, značaj borbe protiv rodno zasnovanog nasilja, kada smo osnovali Direkciju za zaštitu od rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici i donijeli Nacionalni plan za implementaciju Istanbulske konvencije. Takođe, za finansiranje prihvatilišta-skloništa za žrtve porodičnog nasilja svake godine izdvajamo sve veća sredstva i nadam se da ćemo u dogledno vrijeme u potpunosti finansirati sve potrebe skloništa u Crnoj Gori.
Ministar je takođe istakao da su, kroz Plan rasta i Reformsku agendu, prepoznati krizni centri za žrtve seksualnog nasilja kao prioritetna aktivnost.
Već smo započeli intenzivne sastanke sa Ministarstvom zdravlja i Ministarstvom pravde kako bismo pripremili zakone i podzakonske akte koji će omogućiti osnivanje kriznih centara, kazao je Gutić.
Govoreći o preporukama Evropske komisije i GREVIO komiteta, ministar je naglasio da će prioriteti biti podizanje kadrovskih i administrativnih kapaciteta stručnih radnika, donošenje novog Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, osnaživanje žena iz ruralnih područja, ali i rješavanje problema licenciranja i strogih uslova koji se moraju ispoštovati, a za koja su potrebna finansijska sredstva.
Istanbulska konvencija je nacionalni dokument i svi smo u obavezi da je sprovodimo. Zato je multisektorska i multidisciplinarna saradnja najvažnija, jer ukoliko je jedna karika slaba, cio sistem je slab, a jedni drugima moramo biti podrška, istakao je ministar Gutić.
Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije ostaje posvećeno unapređenju sistema zaštite žrtava rodno zasnovanog nasilja kako bi Crna Gora postala sigurna za svaku ženu i djevojčicu.