Šćekić: Jačanje zdravstvenih sistema i jednaka dostupnost zdravstvene zaštite za sve u fokusu kreatora zdravstvenih politika
Crna Gora je riješena da jačanjem univerzalne zdravstvene zaštite sačuva građane od finansijskih poteškoća pri korišćenju zdravstvenih usluga, a u svijetlu aktuelne globalne finansijske krize. Naš cilj je i poboljšanje kvaliteta zdravstvenih usluga sa fokusom na dostupnost kvalitetne zaštite za sve i integrisanoj primarnoj zdravstvenoj zaštiti, poručio je ministar zdravlja Dragoslav Šćekić na Prvom albanskom zdravstvenom kongresu, koji se od 5. do 7. marta održava u Tirani, a koji je okupio ministre zemalja iz okruženja, kao i predstavnike SZO i EU, te brojnih nacionalnih i međunarodnih predstavnika, zdravstvenih eksperata i privatnih udruženja.
On je na ministarskom panelu na temu: „Finansiranje u zdravstvu kao mjera za podršku održivom i otpornom zdravstvenom sistemu“, naglasio da Vlada Crne Gore iz godine u godinu značajno povećava budžet za zdravstvo i da je, kada je u pitanju visina i trend kretanja budžeta, 2022. godina bila rekordna godina po izdvojenim sredstvima i realizaciji budžeta, te da je, prema projekacijama, za zdravstveni sistem izdvojeno 7.8% BDP-a samo iz državnog budžeta.
Ministar Šćekić je upoznao učesnike panela sa načinom funkcionisanja i finansiranja crnogroskog zdravstvenog sistema i sa izazovima sa kojima se ovaj sektor suočava u procesu reformi, ali i u svijetlu aktuelnih svjetskih dešavanja, koje utiču i na zdravstvo.
On je kazao i da su u sektoru zdravstva značajno povećane plate zdravstvenim radnicima tokom prethodne dvije godine, čime su, kako je naveo, stvoreni preduslovi za zadržavanje medicinskog kadra u sistemu javnog zdravlja.
Prema riječima Šćekića, Crna Gora prepoznaje neophodnost digitalizacije zdravstvenog sistema, kao i potrebu da zemlje ulažu u dosljedne i standardizovane pristupe u pružanju zdravstvenih usluga.
Stoga je, smatra ministar Šćekić, od izuzetnog značaja održavanja kongresa koji je okupio kreatore politika, zdravstvene eksperate, korisnike usluga i druge ključne nosioce sistema, kako bi podijelili iskustva i uključili se u dijalog o izazovima zdravstvenih sistema u cjelini.
Na Kongresu u Tirani bilo je riječi i o kreiranju politika i strategija za rješavanje problema mobilnosti zdravstvenih radnika, kao i o jačanju kadrovskih kapaciteta, stručnom osposobljavanju ljekara i srednjeg medicinskog kadra.