Na izmaku 2024. godine, u momentu kada Crna Gora dobija pohvale za napredak u ispunjavanju obaveza iz evropske agende u cilju svog pristupanja Evropskoj uniji, kada je fokus na reformama koje će omogućiti nesmetanu vladavinu prava i ostvarivanje temeljnih ljudskih prava kao najvažnijem segmentu procesa pristupanja, imamo situaciju da transrodne osobe u Crnoj Gori i dalje moraju proći proces sterilizacije kako bi promijenile oznaku pola u dokumentima i imale mogućnost da žive u skladu sa svojim rodnim identitetom.
U kontekstu prava na samoodređenje, Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava pokrenulo je proces izrade zakona koji omogućavaja transrodnim osobama da se izraze i identifikuju u skladu s vlastitim rodnim identitetom.
Svrha zakona je da se svakom građaninu i građanki omogući da živi u skladu sa svojim rodnim identitetom, promjenu oznake pola i matičnog broja u ličnim dokumentima bez obaveze da prethodno obave medicinske intervencije i osigurao im pravo da se identifikuju onako kako se osjećaju, čime se priznaje njihovo dostojanstvo i autonomija.
Tekst Nacrta ovog zakona Vlada Crne Gore nije razmatrala ove nedjelje, kako je planirano. Uz poštovanje svih različitosti, mišljenja i uvjerenja, i cijeneći prava svih naših građana i građanki jednako, smatramo da postoji prostora i vremena da se još jednom razmisli o važnosti predmetnog teksta i činjenici da se isti odnosi na manji broj građana i građanki koji ne bi morali da podliježu nehumanom procesu sterilizacije.
Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava izražava punu zahvalnost svim akterima koji su dali doprinos procesu izrade Nacrta zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja.
Svi učesnici i učesnice ovog procesa uložili su maksimalne napore u sprovođenju procedura koje su predmetni Nacrt dovele do stavljanja u Vladinu proceduru utvrđivanja.
Ističemo kvalitetnu saradnju sa Evropskom komisijom koja je promptno djelovala i dala mišljenje na predlog teksta Nacrta zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja u kojem se navodi da se isti smatra veoma pozitivnim razvojem u poštovanju i obezbjeđivanju osnovnih prava LGBTIQ + osoba, svjesni da je proces izrade obuhvatio široke i značajne konsultacije različitih zainteresovanih strana, institucija i organizacija civilnog društva.
Ovim se dodatno potvrđuje ozbiljnost pristupa Ministarstva ljudskih i manjinskih prava procesu izrade teksta zakona. Sva relevantna ministarstva i Sekretarijat za zakonodavstvo dala su svoje pozitivno mišljenje na Nacrta ovog zakona.
Podsjećamo da usvajanje ovog zakona ne znači nužno odricanje od tradicionalnih vrijednosti, već predstavlja napredak ka izgradnji društva koje cijeni različitost i poštuje prava drugih i drugačijih, a koji su sastavni dio našeg društva.