Crna Gora će dobiti moderan i inovativan Zakon o lokalnoj samoupravi, čime će opštine imati više nadležnosti i postati generator ukupnog razvoja, a usvajanjem Zakona o informacionoj bezbjednosti, naša država je prva na Zapadnom Balkanu čije je zakonodavstvo u ovoj oblasti usklađeno sa evropskim.
To su poruke ministra javne uprave Marasha Dukaja, sa pres konferencije „Promovišemo kvalitet za bolju javnu upravu“, koja je organizovana povodom Međunarodnog dana javne uprave.
Dukaj je istakao da svaka državna administracija mora da služi opštem dobru, dajući doprinos bogatijem i uspješnijem društvu po modelu evropskih zemalja.
„Danas, poslije nešto više od dvije godine mog ministarskog mandata možemo se osvrnuti na postignute rezultate i s pravom reći da uspješno gradimo profesionalnu javnu upravu, sa ciljem da unaprijedimo kvalitet usluga građanima i privredi i da razvijamo adekvatne kapacitete za pristupanje Evropskoj uniji“, istakao je Dukaj.
Poručio je da su zakoni temelj svake reforme i zbog toga je prioritet od početka bio ubrzan rad na donošenu ili unapređenju zakona, a rezultati nisu izostali.
„Vlada je utvrdila Zakon o informacionoj bezbjednosti koji je usaglašen sa NIS2 Direktivom EU čime će Crna Gora postati prva država Zapadnog Balkana sa usaglašenim zakonodavstvom u ovoj oblasti. Njime je zaokružen pravni okvir i omogućeno osnivanje Agencija za sajber bezbjednost. Okončali smo sve pripreme za osnivanje Regionalnog centra za sajber bezbjednost i obuku – međunarodne institucije čije će sjedište biti u Crnoj Gori. To je za našu zemlju veliki korak. Vlada je utvrdila i predlog dva zakona kojima su propisane odredbe o inspekcijskom nadzoru. Očekujemo da se što prije usvoje u Skupštini“, saopštio je Dukaj.
U proceduri su, kako je kazao, Zakon o Vladi, koji je dobio pozitivno mišljenje Venecijanske komisije i inoviran u skladu sa GRECO preporukama, Zakon o državnim službenicima i namještenicima, koji je bio na javnoj raspravi, kao i Zakon o NVO.
„Crna Gora će dobiti moderan i inovativan Zakon o lokalnoj samoupravi koji je trenutno na javnoj raspravi, a unapređenjem decentralizacije opštine će imati više nadležnosti i postati generator sveukupnog razvoja. Planiramo izradu Zakona o SPI, koji je vraćen na ponovnu izradu i Zakona o javnim ustanovama“, najavio je Dukaj.
Kada je riječ o procesu digizalizacije formirana je Digitalna akademiju gdje se već uspješno realizuju programi za sve zainteresovane i sve nivoe složenosti.
„Usaglašena je evropska agenda u oblasti digitalizacije sa EK, koja definiše proces kreiranja digitalnog identiteta, razvoja svih digitalnih servisa, i formiranje i opremanje nacionalnih kapaciteta za sajber bezbjednost u Agenciji za sajber bezbjednost i Vladinom CIRT -u. Upotrebom Nacionalnog sistema za ePlaćanje građani mogu da administrativne takse plaćaju sigurno, elektronskim putem. Trenutno je dostupna usluga za 14 institucija, 163 administrativne takse i 126 naknada, a sistem će uskoro biti unaprijeđen“, rekao je Dukaj.
Saopštio je da je potpisano pristupanje Crne Gore programu Digitalna Evropa vrijednom 7,5 milijardi EUR, izrađen i aktiviran e-Registar državnih institucija, a uskoro će biti gotov i e-Registar za NVO.
Dukaj je naglasio da je unaprijeđen dijalog sa EU u oblasti reforme javne uprave.
„Cijeneći princip transparentnosti po prvi put smo predstavili sve podatke o broju zaposlenih u javnoj upravi na jednom mjestu. Izradili smo donatorsku matricu, odnosno vizuelni prikaz svih projekata i ostalih inicijativa koje podupiru proces reforme javne uprave. U cilju unapređenja kvaliteta rada zaposlenih u javnoj upravi, u saradnji sa UNDP-om, izrađena je Metodologija za nagrađivanje izvrsnosti državnih službenika i namještenika, a po njoj smo ove godine izabrali najbolje pojedince i timove“, naveo je Dukaj.
Dodao je da je Ministarstvo javne uprave prvo koje se opredijelilo za uvođenje upravljanja kvalitetom putem modela zajedničke samoprocjene- CAF model.
„Nastavljamo da jačamo nevladin sektor, pa smo u cilju kreiranja javnih politika i poboljšanja javnih usluga, izradili Akcioni plan za sprovođenje Strategije saradnje organa državne uprave i nevladinih organizacija. U skladu sa tim, po prvi put se radi na formiranju Regionalnih centara za unapređenje nevladinog sektora“, kazao je Dukaj.
Podsjetio je da je Ministarstvo javne uprave predložilo da predsjednici opština budu birani na direktnim izborima i da svi lokalni izbori budu održavani u jednom danu, a usvajanje tih inicijativa bio bi, kako smatra, važan korak.
Stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori Ekaterina Paniklova, istakla je da su značajni pomaci u oblasti reforme javne uprave rezultat zajedničkih napora i projekata UNDP-a i Ministarstva javne uprave.
„UNDP već dvije decenije podržava napore Crne Gore u reformi javne uprave. Zajedno smo napravili značajne korake u izgradnji institucionalnih kapaciteta na centralnom i lokalnom nivou, uvođenju principa rodne ravnopravnosti i podsticanju transparentnosti i odgovornosti u javnoj upravi. Ova saradnja je postavila čvrst temelj i pokazala da postoji snažna sinergija između pristupanja EU, Agende 2030 i Ciljeva održivog razvoja (SDG) i da se ovi procesi međusobno dopunjuju. Skoro dvije trećine Ciljeva održivog razvoja povezano je sa pregovaračkim poglavljima. Ispunjavanje ovih zahtjeva, kako je navedeno u IBAR-u, približiće Crnu Goru dostizanju globalne Agende 2030, podstičući održivi razvoj i unapređenje kvaliteta života za njene građane i građanke”, rekla je Paniklova.