Muđunarodni dan borbe protiv siromaštva

Siromaštvo je globalni problem koji se odnosi na nedostatak osnovnih potreba i resursa potrebnih za dostojanstven život. Siromaštvo može imati ozbiljne posledice na zdravlje, obrazovanje i ekonomski razvoj zajednica, te je važno raditi na rešavanju ovog problema kroz različite programe podrške, politike i inicijative koje će omogućiti pristup osnovnim potrebama svim ljudima. Aktivnosti koje se odvijaju u cilju smanjenja siromaštva prije svega se odnose na oblast ekonomije, rada, zapošljavanja, prosvjete, penzijskog sistema i dr.

Vlada Crne Gore je u potpunosti posvećena iznalaženju rješenja koja će doprinijeti da se smanji broj siromašnih i socijalno isključenih u Crnoj Gori. U saradnji sa privatnim sektorom, nevladinim organizacijama i međunarodnim partnerima, osjetno smanjenje siromaštva među građanima Crne Gore je jedan od prioriteta rada Vlade Crne Gore. Siromaštvo je globalni društveni problem sa kojim se suočavaju i najrazvijenije zemlje, pa ni država Crna Gora nije izuzetak.

Iz oblasti socijalne i dječje zaštite sprovodi se niz sistemskih mjera i programa koji su namijenjeni pojedincu, odnosno porodici sa nepovoljnim ličnim ili porodičnim okolnostima, koji uključuju prevenciju, pomoć u zadovoljavanju osnovnih životnih potreba i podršku.

Aktivnosti Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije posebno su usmjerene na zaštitu najranjivijih grupa. U cilju unaprjeđenja kvaliteta života i osnaživanja za samostalan i produktivan život ranjivih kategorija Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti propisana su prava iz socijalne i dječje zaštite i to materijalna davanja i usluge socijalne i dječje zaštite.

U cilju smanjenja siromaštva uspostavljena je saradnja Zavoda za zapošljavanje Crne Gore i centara za socijalni rad. Sporazum o procesu socijalne aktivacije radno sposobnih korisnika materijalnog obezbjeđenja ima za cilj unaprjeđenje položaja ranjivih grupa nezaposlenih lica kroz ponudu integrisanih usluga iz oba sistema.

Kako bi obezbijedili bolju targetiranost i usmjerili materijalna davanja ka kategoriji stanovništva kojima je pomoć najpotrebnija planirana je izrada Prijedloga novog Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti.

Kako bi se smanjilo siromaštvo na sjeveru Crne Gore, koji je u najvećem riziku, važno je implementirati ciljane programe podrške, investirati u razvoj infrastrukture, stvaranje radnih mesta i pružanje pristupa obrazovanju i zdravstvenoj zaštiti. Takođe je važno osnažiti lokalne zajednice i podržati njihove inicijative za ekonomski razvoj i poboljšanje kvaliteta života.

Posljedniih godina stopa rizika od siromaštva i nejednakost u Crnoj Gori opada. Stopa rizika od siromaštva u 2022. godini iznosila je 20,3%, što pokazuje procenat lica čiji je ekvivalentni raspoloživi dohodak ispod praga rizika od siromaštva. Ova lica nijesu nužno siromašna, samo imaju veći rizik da to budu, jer je njihov ekvivalentni raspoloživi dohodak ispod praga rizika od siromaštva. Činjenica je da u poslednjem periodu i u Crnoj Gori bilježimo rast cijena i to je i jedan od glavnih razloga zbog čega planiramo donošenje Predloga novog Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, kako bi upravo bolje targetirali kategoriju stanovništva kojoj je pomoć najpotrebnija.

Sva materijalna davanja iz oblasti socijalne i dječje zaštite znatno utiču na smanjenje siromaštva u Crnoj Gori, s tim što je naglašavamo problem siromaštva višedimenzionalni problem i u rješavanju istog je neophodno uključivanje svih relevantnih aktera, poput resora zapošljavanja, obrazovanja, zdravstva i ostalih.

U prethodnom periodu Ministarstvo je pripremilo Predloge Strategije razvoja sistema socijalne i dječje zaštite i Strategije deisntitucionalizacije, čije usvajanje očekujemo uskoro na Vladi. Obje strategije sadrže aktivnosti u cilju unapređenja kvaliteta života naših građana, uključujući i kategoriju stanovništva koji se nalaze u riziku od siromaštva.

Efikasan i efektivan sistem socijalne i dječije zaštite, kojem teži Crna Gora, treba da obezbijedi mjere i programe koji prvenstveno imaju najveći pozitivni uticaj za korisnike, uz jasnije definisanje mehanizama i plana finansiranja, kao i da se obezbijedi finansijska održivost. U krajnjem, jačanje sistema će u narednom periodu doprinijeti održivom i kontinuiranom smanjenju siromaštva i ranjivosti populacije kroz jačanje preventivne funkcije i omogućavanje da populacija izađe iz sistema socijalne i dječje zaštite.

Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije i Vlada Crne Gore će u narednom periodu posvećeno raditi kako bi se broj siromašnih smanjio i kako bi mjere koje se donose bile što efikasnije i targetirale osobe kojima je pomoć potrebna.