Najava: 21. Ministarski sastanak Energetske zajednice u Beču

Objavljeno: 2023-12-13 12:01:59 Autor: MEIR

Ministar energetike i rudarstva u Vladi Crne Gore prof. dr Saša Mujović učestvovaće u radu 21. Ministarskog sastanka  Energetske zajednice koji se održava 14. decembra u Beču, Austrija. Sastankom će predsjedavati potpredsjednica Vlade Albanije i ministarka zadužena za resor energetike i infrastrukture  Belinda Baluku i zamjenik generalnog direktora Evropske Komisije za energetiku (DG ENER) Mechthild Wörsdörfer.

Ministarski savjet će u skladu sa agendom rada razmatrati:

  • Novu pravnu tekovinu EU za 2023 u oblasti energetike (Acquis);
  • Budžet Energetske zajednice za 2024/2025. godinu;
  • Implementaciju Sporazuma (Treaty);
  • Razvoj i dinamiku  „mape puta“ procesa dekarbonizacije;
  • Predavanje predsjedništva  za narednu godinu;  

Nakon ministarskog sastanka planiran je bilateralni susret  ministra  Mujovića i direktora energetske zajednice Artura Lorkowskog.

O Energetskoj zajednici

Energetska zajednica je međunarodna organizacija koja okuplja Evropsku Unija i njene susjede sa ciljem stvaranja integrisanog panevropskog energetskog tržišta. Temelji ove organizacije uspostavljeni su donošenjem Sporazuma o osnivanju Energetske zajednice (Treaty)  potpisanim u oktobru 2005. u Atini, Grčka, a koji  je na snazi od jula 2006. godine.

Ključni cilj Energetske zajednice je proširenje pravila i principa EU unutrašnjeg energetskog tržišta na zemlje Jugoistočne Evrope,  regiona Crnog mora  i šire, a na osnovu pravno obavezujućeg okvira.

Energetska zajednica ima devet  strana potpisnica Sporazuma  - Albaniju, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu,Kosovo, Sjevernu Makedoniju, Gruziju, Moldaviju, , Srbiju i Ukrajinu.

U skladu sa Sporazumom o energetskoj zajednici, Evropska komisija je u kontinuitetu potpredsjedavajuća savjetima ministara Energetske zajednice, a svaka od država članica Evropske unije može dobiti status učesnika, Jermenija, Norveška i Turska učestvuju kao posmatrači.

Ministarski savjet Energetske zajednice služi kao najviše tijelo za donošenje odluka, koje na godišnjem nivou utvrđuje  ključne prioritete rada  i prati implementaciju Sporazuma (Treaty).