„Iskorjenjivanje siromaštva u svim njegovim oblicima ostaje jedan od najvećih izazova s kojima se suočavamo. Ovo opredeljenje usklađeno je s naporima međunarodne zajednice, istaknutim tokom Samita o ciljevima održivog razvoja, kako bi se ubrzala implementacija Agende 2030. Crna Gora, kao posvećena članica UN-a, aktivno radi na ostvarivanju globalnih ciljeva održivog razvoja.
Uticaj pandemije COVID-19 naglasio je značaj socijalne zaštite u smanjenju siromaštva. Kao odgovor na to, Crna Gora je pokrenula značajne reforme u oblastima materijalnih davanja, usluga socijalne i dečje zaštite i penzija. Ove reforme uključuju proširenje dečjih naknada na svu djecu do 18 godina, povećanje sredstava za finansijsku pomoć siromašnima i ugroženima, te primjenu višestrukih povećanja minimalne zarade.
Važno je napomenuti da je 44. Vlada Crne Gore, za samo tri meseca svog mandata, povećala minimalnu penziju, što pokazuje opredeljenje za poboljšanje standarda socijalne sigurnosti i pozitivan uticaj na materijalni položaj za 74.000 naših građana.
U budućnosti, Crna Gora planira sprovođenje sveobuhvatnih reformi u sistemu socijalne i dečje zaštite, kao i sistema zaštite osoba sa invaliditetom, u skladu sa Konvencijom UN o pravima osoba sa invaliditetom.
Prepoznajući izazove na tržištu rada, Crna Gora naglašava važnost daljeg razvoja ljudskih kapitala. Zapošljavanja i osnaživanje mladih naš je prioritet, posebno uzimajući u obzir starenje stanovništva i potencijalno uključivanje mladih iz Crne Gore u tržište rada EU. Strukturne reforme koje sprovodimo imaju za cilj povećanje fleksibilnosti tržišta rada, eliminaciju neformalnog zapošljavanja i unaprjeđenje socijalne stabilnosti, čime se smanjuje stopa siromaštva.
Crna Gora je započela put sveobuhvatnih sistemskih reformi, sa fokusom na poboljšanje dostupnosti i kvaliteta socijalne i dečje zaštite. Zakonodavstvo i strateški dokumenti jačaju se radi sprečavanja i suzbijanja svih oblika nasilja, u skladu s opredeljenjem da se postigne nulta tolerancija na nasilje, uključujući vršnjačko nasilje i vršnjačko maltretiranje, kako bi se obezbedio jednak pristup mogućnostima, programima i učešću u donošenju odluka. Dodatno, jedna od najznačajnijih aktivnosti Crne Gore je osnivanje skloništa za žrtve trgovine ljudima i skloništa za žrtve rodno zasnovanog nasilja.
Crna Gora će nastaviti da radi na unaprijeđenju svih mjera prevencije i suzbijanja nasilja u cilju postizanja nulte tolerancije na nasilje, da žene i muškarci imaju jednak pristup tržištu rada, programima, uslugama i donošenju odluka, a naročito kada su u pitanju kategorije lica koja se posebno štite Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti. U cilju kreiranja efikasnije, transparentnije, otvorenije javne uprave dostupne svim građanima na jednakoj osnovi, Crna Gora će nastaviti da promoviše poštovanje ljudskih prava i rodne ravnopravnosti i daje doprinos suzbijanju svih oblika diskriminacije, naročito diskriminacije nad ženama, promovisanja suštinske jednakosti između muškaraca i žena i podizanja kapaciteta nevladinih organizacija, u cilju pružanja adekvatne i sveobuhvatne podrške žrtvama.
Dodatno, Crna Gora posebnu pažnju posvećuje uvođenju novih softverskih sistema u sve institucije sistema u oblasti rada, penzijskog osiguranja, invalidskog osiguranja, socijalne i dečje zaštite. Intenzivan rad na digitalizaciji svih usluga u ovim oblastima jedan je od naših najvažnijih prioriteta.
Dok se usklađujemo s izjavom EU, prepoznajemo važnost pružanja nacionalne perspektive. Crna Gora, kao suverena država, ističe svoje opredeljenje za doprinos globalnim ciljevima, prilagođavajući strategije za suočavanje s specifičnim nacionalnim izazovima. Usklađivanjem s principima EU o socijalnoj pravdi, jednakim pravima i održivom razvoju, i u skladu sa Konvencijom UN o pravima osoba sa invaliditetom, Crna Gora ostaje pouzdan partner u ostvarivanju stabilnog i demokratskog društva, gdje jedinstvo i snažan multilateralizam, s UN-om u središtu, nude adekvatne odgovore na izazove budućnosti."