Danas je u Kotoru nastavljena Prva međunarodna pomorska konferencija na kojoj je održan okrugli sto na temu obrazovenje i obuka pomoraca i na kome je načelnica u Ministarstvu kapitalnih investicija Snežana Đurković, pozdravila okupljene ispred tog organa i održala prezentaciju na temu obrazovanje i obuka pomoraca kroz prizmu Zakona o sigurnosti pomorske plovidbe.
Obrazovanje i obuka pomoraca u Crnoj Gori se sastoji od dva uporedna i međusobno povezana procesa. Jedan je redovni, koji se sastoji od osnovnog, srednjoškolskog i visokog obrazovanja. Drugi proces je program obuka koji se sprovodi preko centara za obuku i pomorskih školskih ustanova, istakla je Đurković.
Pomorske školske ustanove i centri za obuku koji su od Ministarstva kapitalnih investicija dobili odobrenje za obuku su: Pomorski fakuktet Kotor, srednja pomorska škola Kotor, Centar za obuku – Fakultet za mediteranske poslovne studije Tivat, BMV Shipping Services – centar za obuku pomoraca Bar, PFB – trenig centar Pomorskog fakulteta Bar i Azalea maritime Bijela.
Đurković je naglasila da, "Crna Gora obuku pomoraca sporovodi u skladu sa Međunarodnom konvencijom o standardima za obuku, izdavanje uvjerenja i vršenju broodske straže i Modelima kurseva Međunarodne pomorske organizacije".
Nakon završene obuke, ispit za sticanje zvanja i ovlašćenja i posebnoj osposbljenostiu polaže se pred komisijama u Lučkoj kapetaniji Bar i Lučkoj kapteaniji Kotor (po 32 komisije za sticanje zvanja i po 21 komisija za sticanje ovlašćenja o posebnoj osposbljenosti), kojima je u 2020. godini podnijeto 2118, odnosno 1981 zahtjev za polaganje ispita za sticanje i obnovu zvanja, ovlašćenja o posebnoj osposbljenosti i uvjerenja za voditelja čamca.
Naglašena je obaveza održavanja i uspostavljanja sistema menadženta u skladu sa ISO 9001, kao i godišnjeg ocjenjivanja Lučkih kapetanija i Direktorata za pomorski saobraćaj i unutrašnju plovidbu od strane priznate organizacije (Bureau Veritas) kako bi crnogorska ovlašćenja bila priznata od strane EU.
Đurković je skrenula pažnju pomorskim školskim ustanovama da ukoliko do 1. juna 2022. godine ne budu posjedovale sertifikat o primjeni IMO modela u odgovarajućim nastavnim planovima i programima obrazovanja, koje izdaje priznata organizacija neće se priznati isprava o stečenoj kvalifikaciji u postupku sticanja zvanja i izdavanje ovlašćenja.
Uz poruku da Ministarstvo kapitalnih investicija već dvije godine koristi elektornsku bazu podataka kojom se prate sve aktivnosti od momenta kada se pomorac prijavi na obuku do momenta izdavanja potrebnih ovlašćenja u Lučkim kapetanijama u Baru i Kotoru, Kenan Duraković, samostalni savjetnik u Ministarstvu kapitalnih investicija, održao je prezentaciju korišćenja elektronske baze i iznio podatak da je u 2021. godini, završeno 2775 obuka pomoraca, a da je izdato12972 ovlašćenja (sticanje ili obnova). Od 2009. godine izadato je 145 498 ovlašćenja (sticanje ili obnova).
Procenat pomoraca rođenih u Tivtu, Kotoru i Herceg Novom u odnosu na ukupan broj pomoraca sa crnogorskim državljanstvom u ostalim djelovima Crne Gore iznosi oko 25%. Procentualno učešće pomoraca po činovima: prvi oficir palube na brodu od 3000 BT ili veće, zapovjednik broda od 3000 BT ili većeg, upravitelj mašine na brodu sa mašinskim kopleksom pogonske snage od 3000 kW ili jačem koji su rođeni u Tivtu, Kotoru i herceg Novom u odnosu na ukupan broj pomoraca sa crnogorskim državljanstvom u ostalim djelovima Crne Gore sa istim činom iznosi oko 45%, istakao je Duraković.
Na okruglom stolu, učešće su i uzeli predstavnici Pomorskog fakulteta Kotor, Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sposrta, Trenin centar «Azalea Maritime, Udruženje pomorskih kapetana Crne Gore, Udruženje agencija za ukrcaj pomoraca i JU Srednja pomorska škola Kotor.
S obzirom da je zadata tema izazvala veliku pažnju, dogovoren je nastavak okruglog stola na kome će se na inicijativu Ministarstva kapitalnih investicija, između ostalog, krenuti sa izradom novog Pravilnika o vrstama zvanja i ovlašćenja, uslovima za sticanje zvanja i izdavanje ovlašćenja za članove posade broda.