Na inicijativu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, održan je sastanak Radne grupe za suzbijanje upotrebe eksplozivnih naprava i drugih nedozvoljenih alata u svrhu ulova ribe, sa posebnim osvrtom na ribolovni zabran koji počinje 15. marta i trajaće do 15. maja, u ribolovnom području Skadarsko jezero.Tokom ovog perioda zabranjen je ulov svih vrsta riba i drugih vodenih organizama, osim jegulje.
Generalna direktorica Direktorata za ribarstvo, g-đa Katarina Burzanović, upoznala je prisutne članove radne grupe o svim sprovedenim aktivnostima koje je ostvarilo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede između dva sastanka, a koje su definisane Akcionim planom za suzbijanje upotrebe eksplozivnih naprava i drugih nedozvoljenih alata u svrhu ulova ribe 2021-2023.
Prema riječima generalne direktorice, pored obavljenih kontrola na rijekama i moru od strane inspekcije za ribarstvo, koji su samo u periodu između dva sastanka obavili preko 800 kontrola i tom prilikom izdali 81 prekšajni nalog, poseban akcenat stavljen je na kontrolu restorana i pijaca.
Veliku zahvalnost za postignute rezultate svakako treba pripisati i zaposlenima u plovnoj i graničnoj policiji Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i pripadnicima saobraćajne policije i grupe građana „Stop krivolovu“.
Ministarstvo je trenutno u procesu izrade novog Zakona o morskom ribarstvu, zatim Strategije ribarstva Crne Gore, kao i izmjena postojećeg Zakona o slatkovodnom ribarstvu i akvakulturi. U prethodnom periodu, Ministarstvo je postiglo značajne rezultate i u tehničkom opremanju korisnika riba i drugih vodenih organizama, kao i inspekcije za ribarstvo. Takođe, Ministarstvo je ugovorilo i izradu ribolovnih osnova za Lim i Plavsko jezero, rijeku Ćehotinu sa pritokama, kao i nikšićke akumulacije.
Predstavnici Nacionalnog parka Skadarsko jezero, g-din Tomo Ukšanović, Vuk Saičić i Stevan Marić upoznali su prisutne o značajnim rezultatima koje je služba zaštite Nacionalnog parka odradila u prethodna dva mjeseca i tokom kojih su zaplijenili značajne količine ribe i nedozvoljenog ribolovnog alata i opreme, te istakli da ovaj ribolovni zabran čekaju spremno i odlučno da se suprotstave ribokradicama. Tokom trajanja ovog ribolovnog zabrana, služba zaštite imaće veliku podršku od strane Uprave policije kao i inspektora za ribarstvo, a kontrole će biti organizovane kako na vodi, tako i na kopnu.
Predstavnik grupe građana „Stop krivolovu“ Aleksandar Vuković istakao je da trenutno vlada jedan pozitivan i kontinuiran trend u borbi protiv krivolova, a jedna od najznačajnijih akcija u prethodnom periodu svakako je bilo procesuiranje lica kod kojeg je u vozilu pronađeno 300 kilograma zaštićenih morskih krastavaca, a čije je vađenje zabranjeno i podliježe krivičnoj odgovornosti. Oprema je oduzeta, licu je određeno zadržavanje, dok je kompletan ulov vraćen u more.
G-đa Azra Vuković, direktorica NVO „Green home“ pohvalila je ostvarene rezultate u prethodnom periodu, i istakla spremnost NVO „Green home“ u pronalaženju sredstava za finansiranje izrade ribolovne osnove Skadarskog jezera kroz IPA prekogranične projekte, s obzirom na to da je Skadarsko jezero predstavlja djeljivi resurs, te da jedino izrada zajedničke ribolovne osnove može dati pravi presjek stanja.
Na samom kraju sastanka, g-đa Burzanović istakla je da nelegalni ribolov definitivno nije samo problem organa za sprovođenje zakona, već cjelokupnog crnogorskog društva i upravo ova bliska koordinacija sa civilnim i NVO sektorom daje pozitivne rezultate, a država će se odlučno, snažno i koordinisano i u narednom periodu nastaviti boriti protiv svih vidova nelegalnog ribolova.