Predstavnici Ministarstva rada i socijalnog staranja su na čelu sa ministrom Adrovićem prisustvovali Okruglom stolu koji je organizovao Sekretarijat Istanbulske konvencije Savjeta Evrope i Direktorat za rodno zasnovano nasilje „Podsticanje nacionalne sinergije u borbi protiv nasilja nad ženama u skladu sa Istanbulskom konvencijom".
Ministar Adrović je otvorio Okrugli sto ističući značaj i promociju poštovanja ljudskih prava i rodne ravnopravnosti ali i suzbijanja diskriminacije i nasilja nad ženama. Pored toga istakao je značajne izmjene i unapređenje normativnog okvira ali i poboljšanje sistema kvaliteta socijalne i dječje zaštite ali i neophodno podizanje svijesti i kontinuiranu saradnju relevantnih institucija.
„Iako je primjetno da Crna Gora ulaže značajne napore kada je u pitanju nasilje nad ženama želim istaći da je to moguće isključivo kroz sistematsko i kontinuirano podizanje svijesti svih aktera i šire javnosti o fenomenu nasilja i koordinacijom svih nadležnih instutucija.
Ističem da put nasilja, put diskriminacije žena nije i ne može biti „opcija“ jednog prije svega zdravog i demokratskog društva koje teži članstvu Evropskoj Uniji. Želim da shvatimo da je odgovornost na svima nama, kao pojedincima, poslanicima, roditeljima, svim institucijama da nam djeca i žene budu sigurne i zaštićene.“
O značaju i preduzetim mjerama u cilju suzbijanja rodno zasnovanog nasilja na Okruglom stolu su govorili izvršna sekretarka Sekretarija Savjeta Evrope za praćenje Istanbulske konvencije Carolina Lasen Diaz i ostali predstavnici Sekretarijata, Darko Stojanović državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalnog staranja, Krsto Božović direktor Direktorata za informatiku i analitičko-statističke poslove u Ministarstvu rada i socijalnog staranja, Jovana Radifković načelnica Direkcije za zaštitu od rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici kao i predstavnici nadležnih institucija i nevladinih organizacija.
Na Okruglom stolu se govorilo o mjerama koje imaju za cilj da osiguraju pristup uslugama podrške žrtvama, posebno ženama u opasnosti od intersekcijske diskriminacije kao i saradnji između specijalizovanih usluga koje pružaju nevladine organizacije.
Pored toga, predstavnci nadležnih institucija su govorili o obukama i procedurama za procjenu rizika, sprovođenje zakona i krivičnim procesuiranjem slučajeva nasilja, žaštitnim mjerama i statističkim podacima kao i državnim finansijskim resursima za borbu protiv nasilja nad ženama.
Svi prisutni su se saglasli da je evidentan napredak u borbi protiv nasilja nad ženama u odnosu na period od kada je ratifikovana Konvencija ali da je neophodno raditi na podizanju svijesti svih koji dolaze u kontakt sa žrtvom kako bi se žrtvi pružila odgovarajuća zaštita.
Preduzimanje preventivnih mjera ali i pravovremen transparetan sistematski odgovor na rodno zasnovano nasilje i nasilje u porodici od strane svih relevantnih instutucija jeste i mora biti prioritet za Crnu Goru, zaključak je sa jučerašnjeg sastanka.