Delegacija Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, predvođena ministrom Mitrovićem, je tokom sadržajne radne posjete Rumuniji održala sastanak sa predstavnicima Uprave za vode Rumunije, sa temom upravljanja vodama i kvalitetom voda, uz poseban akcenat na hidroenergetskim objektima. Rumunija ima više od 200 hidroelektrana, od čega je 130 velikih HE. Na sastanku je prezentovan način praćenja i izvještavanja u pogledu uticaja HE na životnu sredinu, kao i osiguranja ekološkog protoka u cilju očuvanja kvaliteta voda i ekosistema.
Takođe, za delegaciju je upriličeno praćenje sjednice Skupštine, kao i sastanak sa senatorom Eugenom Tapu Nazareon, kopredsjedavajućim Komisije za potpisivanje bilateralnih ekonomskih ugovora za 48 država, uključujući SAD i Kinu, a nekadašnjim ministrom ekonomije Rumunije. Na sastanku su predstavljene brojne investicije realizovane u Rumuniji u prethodnom periodu, čija je vrijednost oko 800 miliona eura.
Posebnu pažnju privukla je prezentacija procesa uvođenja nove tehnologije u sistem termoelektrana, u cilju sprječavanja njihovog gašenja, kojim se smanjuje emisija CO2 za 92%. Vrijednost ove investicije u Rumuniji je 40 miliona eura, a riječ je o crnom peletu. Potencijalne opcije rada TE bazirane na ovoj vrsti tehnologije su rad isključivo na crni pelet, ili pomiješan ugalj i crni pelet, pri čemu bi takođe bila značajno smanjena emisija CO2.
Uvođenjem ovakve tehnologije u Crnoj Gori izbjeglo bi se gašenje ali i modifikovanje Termoelektrane Pljevlja, jer je tehnologija u potpunosti ekološki prihvatljiva. Na ovaj način, Crna Gora bi napravila značajan iskoran na ispunjavanju obaveza iz evropskog Green Deal-a.