Crna Gora je 10. marta 2021. godine učestvovala na sastanku Upravljačke platforme za istraživanje i inovacije za države Zapadnog Balkana, u organizaciji Evropske Komisije.
Ispred Evropske Komisije, sastanak je otvorila i vodila gospođa Ruta Zarnauskaite, šefica sektora za pridruživanje EU okvirnom programu za istraživanje i inovacije - Horizont Evropa (HE). Zarnauskaite je apostrofirala napredak postignut vezano za tekst Zajedničke deklaracije o Agendi za Zapadni Balkan za inovacije, istraživanje, obrazovanje, kulturu, mlade i sport, te najavila potpisivanje Deklaracije na sastanku ministara za prosvjetu, nauku i kulturu, 27. maja 2021. godine. Potpisivanjem ove Deklaracije zemlje Zapadnog Balkana će i formalno podržati Agendu. Zarnauskaite je prenijela veliku predanost i želju g-đe Marije Gabriel, evropske komesarke za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade, da Agenda donese konkretne akcije i rezultate, te najavila usvajanje Akcionog plana, koji će predložiti konkretne aktivnosti na implementaciji Agende.
Gospodin Martin Ćalasan, predstavnik Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, podsjetio je da je Crna Gora pozdravila Agendu kao sveobuhvatan dokument za budući razvoj obrazovnih, istraživačkih i inovacionih sektorskih politika u regionu. Ćalasan je posebno istakao da se Crna Gora osnivanjem Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta u decembru prošle godine, obavezala da će povećati podršku ovim sektorima u cilju postizanja sinergijskog efekta između njih. On je naglasio da je politika Crne Gore u oblasti nauke i inovacija, ali i prosvjete i kulture u potpunosti u skladu sa prioritetima i ciljevima Agende, što potvrđuju započete aktivnosti na implementaciji Agende – kako kroz pregovore sa Evropskom komisijom u vezi sa pridruživanjem Crne Gore EU Okvirnom programu Horizont Evropa, tako i učešćem na info sesijama o radnim programima (Work Programmes) za HE, održanim prošle sedmice, i pripremama za predstojeće pozive.
Pridruživanje našeg regiona Horizont Evropa programu, razmjena znanja i iskustva, bliska saradnja sa poslovnim sektorom, jačanje inovacionih kapaciteta regiona, izuzetno su važni elementi za sprovođenje Agende. Mnogo je izazova koje treba prevazići i smatramo da je Agenda neophodna za oporavak regiona, posebno u periodu nakon COVID krize, zaključio je Ćalasan.
Sastanak je bio prilika da se čuju informacije o podršci Zelenoj agendi za Zapadni Balkan, koju pruža Zajednički istraživački centar (JRC), kao i o mogućnostima koje se pružaju zemljama Zapadnog Balkana u okviru partnerstava (Partnerships) u HE programu.
Naredni sastanak Upravljačke platforme za Zapadni Balkan o istraživanju i inovacijama najavljen je za 14. april, kada će biti dostupan predlog Akcionog plana za Agendu za Zapadni Balkan.