Privredna komora Crne Gore, je u saradnji sa Ministarstvom finansija, organizovala drugi ciklus obuka na temu „Javne nabavke -zakonska regulativa i primjena u praksi’’, a prva sesija „Izjava privrednog subjekata ESPD’’ održana je 24. aprila.
Naime, Ministarstvo finansija kao kreator politike javnih nabavki u Crnoj Gori i administrator samog sistema ima ključnu ulogu u edukaciji učesnika u postupcima kako naručilaca tako i ponuđača, a obuka je imala za cilj promociju učešća privrednih subjekata u postupcima javnih nabavki, radi ostvarivanja principa konkurentnosti i postizanja bolje vrijednosti za novac.
U pozdravnoj riječi, predstavnica Sektora za obrazovanje i kvalitet u PKCG, Marga Koković kazala je da javne nabavke predstavljaju značajan dio tržišta i udio ukupnih troškova poreskih obveznika, stoga je konkurentna praksa u javnim nabavkama ključ za efikasnu javnu potrošnju i za nediskriminatorni razvoj ekonomije.
Predavačica je bila Farisa Kardović Kurpejović, načelnica Direkcije za normativno - pravne poslove u oblasti javnih nabavki u Ministarstvu finansija, koja ima preko 15 godina iskustva u ovoj oblasti. Sertifikovana je trenerica u oblasti javnih nabavki, a učestvovala je u izradi Zakona, podzakonskih akata, smjernica i uputstava iz oblasti javnih nabavki.
Ona je učesnike obuke upoznala sa zakonskom regulativom u javnim nabavkama, monitoringom jednostavnih nabavki, kao i izjavom privrednog subjekta sa primjenom u praksi.
Kurpejović je kazala da podnosilac prijave za kvalifikaciju, odnosno ponuđač, podnosi izjavu privrednog subjekta kojom garantuje da će u toku trajanja postupka javne nabavke i realizacije ugovora o javnoj nabavci ispunjavati sve uslove za učešće u postupku javne nabavke i da ne postoji osnov za isključenje iz postupka javne nabavke, predviđen tenderskom dokumentacijom.
Podnosilac prijave za kvalifikaciju, odnosno ponuđač dužan je da u izjavi privrednog subjekta navede potpune, jasne i tačne podatke – istakla je ona.
Posebno se osvrnula na garantnu izjavu, kojom privredni subjekat garantuje da će u toku trajanja postupka javne nabavke i realizacije ugovora o javnoj nabavci ispunjavati sve uslove za učešće u postupku javne nabavke i da ne postoji pravni osnov za isključenje iz postupka javne nabavke, predviđen tenderskom dokumentacijom.
Kada je u pitanju monitoring jednostavnih nabavki, istakla je da ponuđač može da podnese zahtjev za vršenje monitoringa u skladu sa članom 44 stav 1 tačka 1 Zakona o javnim nabavkama, a on se podnosi preko naručioca u roku od dva radna dana od dana objavljivanja Obavještenja o ishodu postupka jednostavne nabavke, putem ESJN-a.