Danas je održana konstitutivna sjednica Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora, kojom je predsjedavao potpredsjednik Vlade za infrastrukturu i regionalni razvoj i ujedno predsjednik Koordinacionog tijela, Milun Zogović.
Na sjednici je razmatran niz važnih pitanja, uključujući konstituisanje Koordinacionog tijela čime je formalno započet njegov rad, razmjena mišljenja o ključnim prioritetima i izazovima u oblasti inspekcijskih nadzora, kao i upoznavanje sa predlogom Poslovnika o radu Koordinacionog tijela kojim je definisan precizan okvir za rad i izvršavanje zadataka, procedure donošenja odluka i dinamika sastanaka.
Kao glavne zadatke Koordinacionog tijela zakon prepoznaje usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora, kao i koordinaciju rada svih inspekcijskih organa i pravnih lica koja po zakonu vrše inspekcijske nadzore. Koordinaciono tijelo se stara o usklađenosti programa rada ispekcijskih organa, predlaže programe obuka inspektora, daje preporuke, upustva i mišljenja u odnosu na organizaciju i planiranje inspekcijskih nadzora, vrši monitoring i evoluaciju inspekcija i inspekcijskih nadzora kroz razmatranje izvještaja o radu inspekcijskih organa i pravnih lica, koja u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru vrše nadzor.
Predsjednik Koordinacionog tijela, Milun Zogović, istakao je da Koordinaciono tijelo radi efikasnijeg i djelotvornijeg obavljanja poslova može obrazovati privremene radne grupe sa jasnim zadacima i ciljevima, kao posebno značajan instrument za proaktivno djelovanje u prevenciji i ranom otkrivanju koruptivnih radnji i drugih djela sa obilježjima korupcije, kao jedne od najvećih pošasti sa kojima se suočava savremeno društvo.
„Antikorupcijske strategije mogu biti djelotvorne, između ostalog, ukoliko se dobro uspostave metodologije analize rizika u vršenju inspekcijskog nadzora, sa ciljem proaktivnog djelovanja u prevenciji i ranom otkrivanju koruptivnih radnji i drugih djela sa obilježjima korupcije, kako bi se spriječila neformalna društvena pravila kojima se sugeriše prihvatljivost korupcije u svakodnevnom životu, kao i izigravanje pravnog okvira.
Borba protiv korupcije se nalazi u vrhu prioritetnih zadataka kako Koordinacionog tijela za uskađivanje praćenje inspekcijskih nadzora, tako i svih inspekcijskih službi. Borba protiv ekonomskih aktivnosti nad kojima država nema nadzor, takođe mora biti u vrhu prioriteta kroz sprovođenje konkretnih mjera za uspostavljanje fer konkurencije i suzbijanje sive ekonomije, kao i kreiranje i jačanje svijesti šire i stručne javnosti o uzrocima i posledicama nelegalnog poslovanja i trgovine. Nakon što uspostavimo punu koordinaciju očekujem da ćemo imati i značajne rezultate i u ovoj oblasti“, zaključio je Zogović.