Dana 17. oktobra 2023. godine, u organizaciji NVO „Građanska alijansa“, a pod pokroviteljstvom Evropske unije, održana je obuka za policijske službenike, tužioce i sudije o efikasnom istraživanju torture i kršenjima ljudskih prava.
Na navedenoj obuci, Zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, g-đa Valentina Pavličić, održala je predavanje u okviru modula pod nazivom „Značenje i praktična primjena standarda i zahtjeva proizašlih iz članova 3, 5, 6 i 13 Evropske konvencije o ljudskim pravima“. Predavanje zastupnice, između ostalog, bilo je i na temu "Obrazloženje zakonskih razloga za određivanje i produžavanje pritvora u skladu sa konvencijskim standardima i primjeri iz prakse Evropskog suda za ljudska prava - poseban osvrt na obrazloženje u skladu sa članom 5 stav 1 i 3 Konvencije.
Zastupnica je tokom predavanja ukazala da istraga treba da bude takva da može da dovede do utvrđivanja činjenica i okolnosti predmeta i ukoliko se ustanovi da su navodi tačni, mora dovesti do identifikovanja i kažnjavanja odgovornih lica. Istraga mora biti adekvatna, temeljna, brza, nezavisna i nepristrasna, što je i neophodno da bi se obezbijedila vladavina prava i zaštita temeljnih ljudskih prava.
Konačno, Zastupnica je istakla da je Evropski sud za ljudska prava u brojnim presudama zauzeo stav da nadležni državni organi, prvenstveno tužilaštvo i policija, moraju sprovesti efikasnu i djelotvornu istragu kako bi identifikovali počinioce i adekvatno ih kaznili, te osigurali adekvatnu i efikasnu primjenu nacionalnih zakona kojima se štiti apsolutno ljudsko pravo zajemčeno članom 3 Konvencije. Navedeno ne predstavlja obavezu rezultata već obavezu sredstava. Takođe, od nadležnih vlasti se zahtijeva i brzina u postupanju. Premda mogu postojati prepreke ili poteškoće koje sprječavaju napredak u istrazi, promptni odgovor vlasti tokom istrage u postupcima torture i zlostavljanja smatra se ključnim radi održavanja povjerenja javnosti u rad pravosudnih institucija.