U cilju poboljšanja bezbjednosti saobraćaja na putevima, sa fokusom na javni prevoz putnika i tereta, kao i usaglašavanje sa novim paketom regulativa Evropske unije, od 02.11.2021. do 05.11.2021. godine u Podgorici održana je obuka u vezi uvođenja pametnog tahografa, kontrole na putevima, u transportnim preduzećima, kao i kontrolni postupci na radionicama za tahografe.
Obuku je organizovalo Ministarstvo kapitalnih investicija, u okviru projekta „Tehnička podrška kapacitetima transportnog sektora i usklađivanje s pravnom tekovinom EU u Crnoj Gori”, finansiranom od strane Evropse Unije, a implementiranom od strane konsultantske kompanije Business and Strategies Europe.
Obuka je održana od strane eksperata iz Republike Slovenije, iskusnim u transpoziciji pravnih tekovina EU o drumskom saobraćaju i 23-godisnjim iskustvom u transportnom sektoru u Sloveniji, kao državnog službenika koji prenosi znanje u okviru uvođenja sistema digitalnog (pametnog) tahografa, uspostavljanje sistema za izdavanje kartica za digitalni tahograf i uspostavljanje sistema radionica za tahografe u regionu Zapadnog Balkana.
Pomenuti eksperti iz ove oblasti bili su, gospodin Zdravko Igličar, ekspert iz oblasti šef Odsjeka za zakonodavstvo u Ministarstvu za infrastrukturu u Republici Sloveniji i gospodin Joža Cuderman ekpert za tahografe. Sa crnogorske strane učesnici obuke bili su predstavnici Ministarstva kapitalnih investicija, Državne inspekcije za drumski saobraćaj, Ministarstva unutrašnjih poslova, Saobraćajne policije i Mašinskog fakulteta.
Obuka u trajanju od tri dana, omogućila je učesnicima da prođu kroz teorijski i praktični dio obuke. Kroz teorijski dio, učesnici su imali mogućnost upoznati se sa važnim promjenama koje uvodi novi paket regulativa, donošenje zakona, postavljanje tahografskog sistema na nacionalnom nivou i uspostavljanje sistema procjene rizika, dok se praktični dio sastojao iz više predstavljenih nivoa kontrole na putevima, u prostorijama preduzeća, kao i radionicama za tahorafe. Poglavlja koje su u ovom segmentu obuhvaćena su uspostavljanje sprovođenja sistematskog nadzora prevoznika na putevima i u transportnim preduzećima, postavljanje sistema za nadzor poslanih vozača, vršenje kontrole socijalnog zakonodavstva na putevima i u prostorijama transportnih preduzeća i uspostavljanje implementacije procedura u tahografskim radionicama.
Oblast „socijalno zakonodavstvo“, sa aspekta zakonodavstva, kako u Evropskoj uniji, van njenih granica, tako i kod nas, u Crnoj Gori je uređenja na veoma visokom nivou. Međutim, i pored toga dešavaju se saobraćajne nezgode koje nastaju zbog zamora vozača tj. prekovremene aktivnosti vožnje, nekorištenjem dnevnih i nedeljnih odmora i sl. Na osnovu podataka Evropske komisije 20% saobraćajnih nezgoda, u kojima učestvuju komercijalna vozila, izazvano je zamorom vozača, tacnije 50% vozača zaspi u toku vožnje na dugim relacijama. Takođe je bitno napomenuti da su 10 puta izraženije saobraćajne nezgode u noćnim satima. U tom kontekstu, kritičan period je između 02:00 i 05:00 h, dok 63% vozača koji su koristili odmor četiri ili više dana van kuće, zaspe u toku vožnje za volanom.
U cilju zaštite vozača, zdrave konkurencije između preduzeća, povećanja bezbjednosti saobraćaja, zaštiti životne sredine i sl. Ministarstvo kapitalnih investicija, pod koordinacijom od strane Direktorata za drumski saobraćaj, će nastojati u narednom periodu da sprovodi obuke svojih službenika, inspekcije i uprave policije kako bi se gore pomenuti problemi procentualno redukovali i smanjili na najmanji mogući nivo u skladu sa postojecim prilikama u transportnom sektoru.