Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Održivi razvoj - prilagođavanje klimatskim promjenama

Objavljeno: 2021-12-08 10:28:00 Autor: Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma

Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma 9. decembra 2021. godine, u hotelu Ramada organizuje konsultativni sastanak na temu “Poboljšana koordinacija i razmjena informacija kao alat za obezbeđivanje sprovođenja politika održivog razvoja, sa fokusom na integrisanje prilagođavanja klimatskim promjenama”.

Činjenica je da klimatske promjene predstavljaju ozbiljnu prijetnju i stvaraju brojne rizike za privrede, društva i ekosisteme. Umanjenje ovih rizika zahtijeva rad na drastičnom smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte (mitigacija), u kombinaciji s mjerama za povećanje otpornosti na posljedice koje nastaju kao rezultat povećane koncentracije ovih gasova, i time klimatskih promjena (adaptacija).

Naš odgovor na ove izazove mora biti brz i osmišljen na način da rad i redosljed aktivnosti budu efikasni i efektivni. Kroz izgradnju institucionalnog, planskog i programskog okvira za adaptaciju na nacionalnom i sektorskom nivou, Crna Gora će biti u stanju da identifikuje rizike i ranjivosti uzrokovane klimom, koristi te informacije u procesu planiranja adaptacije.

Jasno je da se u početku treba fokusirati na razvoj i poboljšanje koordinacionog –institucionalnog okvira. Prvenstveno okvira u kom djeluje Nacionalni savjet za održivi razvoj, u dijelu mitigacije i adaptacije na klimatske promjene. Takođe, na samom početku neophodno je raditi na unapređivanju sposobnosti svih aktera koji su uključeni u ovaj koordinacioni okvir. Zatim će se, kako koordinacioni okvir bude jačao, preduzimati mjere za poboljšanje baze podataka utvrđivanjem klimatskih rizika i njihovom upotrebom kao osnovom za definisanje i procjenu odgovarajućih mjera (ulaganja, projekata, programa, itd.).

Na sastanku će se razgovarati o sljedećim temama:

  • Poboljšanje koordinacionog okvira u kom djeluje Nacionalni savjet za održivi razvoj u dijelu mitigacije i adaptacije na klimatske promjene;
  • Unapređenje sposobnosti onih koji su uključeni u koordinacioni okvir;
  • Korištenje primjera dobrih praksi iz Evropske unije i globalno;
  • Identifikovanje ključnih nosioca ovih procesa i osiguravanje njihovog predanog i profesionalnog pristupa i rada.

Ova aktivnost realizuje se u saradnji sa kancelarijom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, kroz projekat “Unapređenje kapaciteta Crne Gore za integrisanje rizika od klimatskih promjena u planiranje”.