Realizacija projekata iz Grant šeme „Naučni potencijal u službi inovacija“ doprinijeće jačanju ekselentnosti u istraživanju i sistemu inovacija u Crnoj Gori, kao i jačanju komponente ljudskih resursa u oblasti nauke i inovacija – poručeno je na, danas održanoj, Konferenciji povodom početka implementacije devet (9) projekata vrijednih oko 1.000.000 eura.
Inteziviranje mobilnosti mladih istraživača i istraživačica, unapređenje njihovih tehničkih i komercijalnih vještina angažmanom u privrednom sektoru kao i ojačavanje istraživačkih i razvojnih kapaciteta angažmanom u akademskom sektoru, biće obezbijeđeno realizacijom ovih projekata, baziranih na prioritetima Strategije pametne specijalizacije, a za koje su obezbijeđeni grantovi u rasponu od 80.000 do 125.000 eura“ saopštila je ministarka nauke i tehnološkog razvoja, prof. dr Biljana Šćepanović, izražavajući očekivanje da će se praktičnom implementacijom ovih grantova iz programa IPA 2020, nadmašiti uspješnost prethodne grant šeme iz Programa EU i Crne Gore za obrazovanje, zapošljavanje i socijalne politike, te da će ista biti još jedan veliki iskorak naprijed ka usvajanju evropskih vrijednosti u nauci i istraživanju i jedan značajan korak ka budućem korišćenju strukturnih fondova.
Ministarka je takođe naglasila da je, kroz ciljeve nacionalnih politika za oblast nauke i istraživanja, koji su usaglašeni sa evropskim, poseban fokus stavljen na mlade istraživače, naročito žene, njihovo angažovanje u sektorima akademije i industrije, koji će kroz inovativne projektne predloge, razmjenu znanja i iskustava, jačanje istraživačkih kompetencija, težiti da postignu što viši stepen konkurentnosti u navedenim sektorima, što će dalje voditi bržem privrednom rastu nacionalne ekonomije.
Liselote Isakson, zamjenica šefa za sektor saradnje Delegacije EU u Crnoj Gori, je iskazala zadovoljstvo što je devet inovativnih projekta, zasnovanih na prioritetima Strategije pametne specijalizacije, podržano sa oko milion eura.
Ovim projektima željeli smo da poboljšamo vezu između istraživačke zajednice i industrijskog sektora, za dobrobit privrede i građana Crne Gore” kazala je Isakson naglašavajući da su istraživanja i inovacije u srcu svake rastuće ekonomije, te da igraju ključnu ulogu u stvaranju radnih mjesta i stvaranju zelenog i održivog rasta. Isakson je napomenula i zajedničke napore u pokretanju i sprovođenju Strategije pametne specijalizacije Crne Gore (S3), podsjetivši da je Crna Gora prva zemlja koja je to uradila na Zapadnom Balkanu, sa ciljem konkurentne ekonomije zasnovane na znanju i inovacijama, te da je nedavno pokrenuta još jedna šema grantova u okviru S3 koju finansira EU, a koj apruža direktnu finansijsku pomoć MMSP, podstičući između privatnog sektora i istraživačke zajednice.
Zamjenica šefa za Sektor saradnje Delegacije EU u Crnoj Gori je ohrabrila sve istraživače u Crnoj Gori da nastave da budu hrabri i inovativni, da smišljaju nove ideje i apliciraju za buduće EU grantove, kako bi imali aktivnu ulogu u društvima i ekonomijama koje se brzo mijenjaju, dodajući da će EU nastaviti da ih podržava na ovom putu.
Ana Raičević, sekretarka Ministarstva finansija i nacionana službenica za ovjeravanje nadležna za finasijsko upravljanje programima IPA, kazala je da je ova grant šema je dio šire akcije koja će doprinijeti jačanju inovacijskih kapaciteta podržavajući razvoj Strategije pametne specijalizacije (S3), a sve u cilju jačanja kapaciteta malih i srednjih preduzeća.
Ukupna vrijednost ovog poziva je iznosila 1,176,470.60 €, od čega Crna Gora kofinansira 15 % . U toku januara ove godine potpisano je 9 ugovora u ukupnoj vrijednosti od 986.876,44 eura, istakla je Raičević dodajući da su naučni potencijal i naučno-istraživački rad od ključnog značaja za razvoj društva zasnovanog na znanju i vještinama, što dalje vodi ka novim prilikama za zapošljavanje i doprinosi boljoj ekonomskoj klimi u zemlji.
Izjavu Sande Rakočević o značaju ove Grant šeme, ispred jednog od podržanih projekata "Istraživanje potencijala prelaska na zelenu energiju u crnogorskom transportnom sistemu" možete pogledati ovdje: