Radionica posvećena unapređenju monitoringa rezidua veterinarskih ljekova, koja okuplja učesnike iz Crne Gore, Hrvatske i Srbije, otvorena je danas u organizaciji TAIEX-a.
Posebno su pozdravljeni gosti iz Hrvatske i Srbije, kao i kolege veterinari, inspektori, ovlašćeni pregledači na liniji klanja, te predstavnici nacionalne ovlašćene laboratorije CETI, Instituta za javno zdravlje i Instituta za ljekove i medicinska sredstva. Predavači iz Hrvatske, dr veterine Darija Vratarić, dr veterine Bruno Čalopek, magistar prehrambene tehnologije Ana Domazet Lošo, DVM, će tokom dvodnevnog događaja predstaviti prakse i iskustva iz zemlje članice, a učesnici će imati priliku da kroz sesije pitanja i odgovora razmijene iskustva i sa kolegama iz Srbije.
Cilj radionice je razmjena iskustava i dobrih praksi u pripremi i sprovođenju programa monitoringa, radi poboljšanja planiranja i sprovođenja nacionalnog programa rezidua veterinarskih ljekova .
Dodatno, radionica ima za cilj upoznavanje kolega sa novim pravilima i principima planiranja i sprovođenja, u skladu sa novom regulativom o zvaničnim kontrolama iz 2017. godine i implementirajućim i delegirajućim regulativama za oblast kontrole rezidua veterinarskih ljekova.
Program monitoringa rezidua u Crnoj Gori se uspješno sprovodi od 2010. godine, čime se direktno doprinosi očuvanju javnog zdravlja, ali i postizanju jednog od ključnih uslova za izvoz crnogorskih proizvoda u zemlje Evropske unije. Trenutno, monitoring program pokriva nekoliko proizvoda koji su odobreni od strane Evropske komisije (goveda, ovce, koze, svinje živina, akvakultura, mlijeko, jaja, med i crijeva) - Regulativa 2021/405 - lista zemalja sa odobrenim planovima monitoringa rezidua veterinarskih ljekova.
Svake godine, službe Evropske komisije vrše evaluaciju godišnjeg plana programa i realizacije iz prethodne godine, a povremeno organizuju i kontrole na terenu, to jest revizije. Poslednja revizija obavljena je 2022. godine, a većina preporuka je uspješno realizovana. Na listu proizvoda iz Regulative 2021/405 Crnoj Gori su početkom 2024. godine odobreni planovi monitoringa za dva nova proizvoda: crijeva i koze, što predstavlja potvrdu stalnog unapređenja sprovođenja monitoringa. Takođe, ove godine je crnogorsko zakonodavstvo harmonizovano sa zakonodavstvom EU u oblasti monitoringa rezidua veterinarskih ljekova.
Pored nacionalnog programa monitoringa zasnovanog na procjeni rizika, koji je usklađen sa evropskim zakonodavstvom, Crna Gora od ove godine sprovodi i program zasnovan na riziku na granicama, dok će od sledeće godine započeti i realizaciju nasumičnog programa kontrole rezidua. Radionica će, nakon gustog rasporeda predavanja i sesija, drugog dana biti posvećena detaljnom radu na crnogorskom nacionalnom programu, uz priliku za razmjenu povratnih informacija i dodatne diskusije.