Partnerstvo za zeleno obrazovanja

Partnerstvo za zeleno obrazovanje (Greening Education Partnership) predstavlja sveobuhvatnu globalnu inicijativu koja primjenjuje sistemski pristup za podršku zemljama u suočavanju s klimatskom krizom. Pokrenuo ga je UNESCO s ciljem da integriše obrazovanje kao ključni element u borbi protiv klimatske krize. Okuplja veliki broj zainteresovanih strana, uključujući vlade, međuvladine organizacije, grupe civilnog društva, demografsku grupu mladih, akademske institucije i privatni sektor.

Ciljevi partnerstva su ambiciozni, ali ključno je pružiti snažnu, koordinsanu i sveobuhvatnu podršku koja će omogućiti svakom pojedinacu usvajanje neophodnih znanja, vještina, vrijednosti i stavova da učestvuje u borbi za rješavanje i ublažavanje efekata klimatskih promjena i promoviše održivi razvoj.

Obrazovanje omogućava učenicima svih uzrasta da imaju inicijativu za rješavanje međusobno povezanih globalnih izazova, uključujući klimatske promjene, gubitak biodiverziteta, neodrživu upotrebu resursa i nejednakost. Ono ih osnažuje da donose informisane odluke i preduzimaju akcije za promjenu društva i brigu o planeti. Oslanjajući se na cjelovit pristup učenju kroz obrazovanje za održivi razvoj (ESD) Partnerstvo za zeleno obrazovanje inspiriše akcije država da osnaže učenike vještinama potrebnim za inkluzivni i održivi ekonomski razvoj u kontekstu prelaska ka digitalnim i zelenim ekonomijama.

Prakse koje se realizuju u zemljama članicama Partnerstva odnose se na implementaciju kroz interdisciplinarni pristup u svim nastavnim predmetima, ne sagledavaju samo naučne činjenice o klimatskim promjenama, već se bave i socio-ekonomskim i bihevioralnim aspektima klimatske pravde, eko-anksioznosti, rješenjima zasnovanim na akciji, osiguravajući da bude kontekstualizovano prema stvarnim životnim iskustvima i aspiracijama učenika.

Partnerstvo za zeleno obrazovanje uključuje strategiju "Zeleno obrazovanje svake škole" i strukturirano je oko četiri ključna stuba za transformaciju obrazovnih institucija u pravcu održivog razvoja.

  • Zelene škole
  • Zeleni kurikulum
  • Zeleno obrazovanje obuke nastavnika i kapaciteta obrazovnih sistema
  • Zelene zajednice

Zelene škole

Vizija Zelene škole od ranog obrazovanja do obrazovanja odraslih, podrazumijeva da se radi na tome da sve škole postignu zelenu akreditaciju škola, uključujući institucije za obuku nastavnika i visokoškolske ustanove, dok je cilj Partnerstva da sve zemlje usvoje šemu akreditacije zelenih škola sa bar 50% škola, koledža i univerziteta sa zelenom akreditacijom koje funkcionišu održivo.

U skladu sa ovim načelima, svaka obrazovna ustanova bi trebalo da se transformiše tako što će primjenjivati holistički pristup Obrazovanju za održivi razvoj (ESD) kroz sve aktivnosti, posebno se fokusirajući na klimatske promjene.

Kroz rad Partnerstva razvijeni su Standardi kvaliteta za Zelene škole koji pružaju konkretnu interpretaciju ključnih principa na nivou škole i koristiće se kao osnova za mjerenje globalnog napretka u broju zelenih škola.

Nacrt standarda možete preuzeti ovdje.

Brošuru za integrisanje ESD na nivou škole uradila je Međunarodna fondacija za životnu sredinu (FEE) i može se preuzeti na sljedećem linku https://www.fee.global/s/GEP-Branded_Eco-Schools-as-a-Whole-School-Approach.pdf

Ovim pristupom, Partnerstvo za zeleno obrazovanje teži da oblikuje obrazovanje koje je sposobno da odgovori na klimatske izazove, promoviše održivi razvoj i osnaži učenike da preduzmu akciju i donesu promjene u društvu u skladu sa principima održivosti.

Zeleni kurikulum

Ozelenjavanje kurikuluma podrazumijeva usvajanje pristupa cjeloživotnog učenja koji integriše obrazovanje o klimi u obrazovne planove i programe, tehničko i stručno obrazovanje i obuku, razvoj vještina na radnom mjestu, nastavne materijale, pedago[ku praksu i ocjenjivanje.

Uputstvo za ozelenjavanje kurikuluma ima za cilj integraciju klimatskih mjera ublažavanja i prilagođavanja u procese učenja i podučavanja na svim nivoima obrazovanja, kao i u obuci nastavnika. Ovaj pristup naglašava međusobne veze između životne sredine, ekonomije i društva, angažujući učenike na kognitivnom, socio-emocionalnom i bihevioralnom nivou kako bi ih inspirisao na akciju za održivost.

Obrazovanje o klimatskim promjenama često je ograničeno na prirodne i društvene nauke, često se fokusira na geografiju, ekologiju i biologiju. Ovaj izolovani pristup ne uspijeva da poveže klimatske promjene sa širim društvenim i globalnim naporima da se adresira ljudsko ponašanje i osnovni uzroci klimatskih promjena.

Uputstvo će transformisati kurikulume kroz razvoj ishoda učenja za uzraste od 5 do 18 godina i više, i fokusiraće se na tri stuba održivosti: ekonomski, socijalni i ekološki.

Zeleno obrazovanje obuke nastavnika i kapaciteta obrazovnih sistema

Podrška nastavnicima, direktorima i donosiocima politika kroz integraciju obrazovanja o klimi u obuku nastavnika prije zasnivanja radnog odnosa i tokom profesionalnog razvoja doprinosi unapređivanju kapaciteta i uspješnoj integraciji ishoda učenja. Cilj je da se svi školski lideri i makar jedan nastavnik po školi obuče kako da integrišu obrazovanje o klimi u procese učenja i podučavanja kroz kompletan pristup na nivou škole.

Zelene zajednice

Vizija Zelenih zajednica se odnosi na angažovanje cijele zajednice kroz integraciju obrazovanja o klimi u cjeloživotno učenje, naročito preko centara za učenje u zajednici i gradova učenja. Cilj Zelenih zajednica jeste stvoriti mogućnosti učenja dostupne za odrasle izvan formalnog obrazovnog sistema radi razvoja vještina, stavova i akcija koje će podsticati otpornost zajednice na klimatske promjene.

Brošuru za Zelene zajednice koju je izradila Međunarodna fondacije za životnu sredinu možete preuzeti ovdje: https://www.fee.global/s/GEP-Branded_GEP-and-the-YRE-Programme.pdf