Biljana Pejović učestvovala je na Beijing+30 Regionalnom sastanku održanom u Ženevi od 21. do 23. oktobra 2024. godine, u organizaciji UNECE-a i UN WOMEN-a ispred Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Crne Gore.
Pejović je istakla važnost nastavka napora za unapređenje rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori i regionu, naglašavajući ključne izazove i postignuća u implementaciji Pekinške platforme za akciju. Takođe je podvukla važnost saradnje između država, međunarodnih organizacija i civilnog društva u cilju osnaživanja žena i ostvarivanja ravnopravnosti u svim sferama društva.
"Ovaj sastanak pruža značajnu priliku da razmijenimo iskustva i najbolje prakse u unapređenju rodne ravnopravnosti, ali i da osvježimo našu posvećenost Pekinškoj deklaraciji i daljoj izgradnji društva u kojem su žene ravnopravne učesnice u svim aspektima života", izjavila je Pejović.
Napredak ka EU ne može biti potpun bez napretka u rodnoj ravnopravnosti, koja je integralni deo agende proširenja EU. Nažalost, prema poslednjem izveštaju Evropske komisije, Crna Gora ima nizak Indeks rodne ravnopravnosti koji iznosi 59,3, što je daleko ispod prosjeka EU-27, koji iznosi 68,6. U Crnoj Gori, pojasnila je Pejović, žene čine samo 44% zaposlenih i aktivnog stanovništva, a zastupljenost žena u parlamentu pala je na 21% u 2023. godini, što je smanjenje u odnosu na 27% iz 2021. godine. Ove statistike jasno pokazuju da su žene i dalje nedovoljno zastupljene u ključnim oblastima društvenog života.
U posljednjih nekoliko godina, region Ekonomske komisije za Evropu, uključujući Crnu Goru, svjedoči određenim pozitivnim pomacima u borbi za rodnu ravnopravnost, ali izazovi ostaju. Iako su žene sve prisutnije u obrazovanju, i dalje se suočavaju s preprekama na tržištu rada i u političkom odlučivanju. Nažalost, i pored postojanja institucionalnih mehanizama, horizontalno i vertikalno uspostavljenih, suočavamo se s problemima u implementaciji ovih politika zbog ograničenih resursa, zaključila je Pejović.
Crna Gora preduzima strateške akcije kako bi ojačala kapacitete za sprovođenje EU direktiva o rodnoj ravnopravnosti i antidiskriminaciji. Naš cilj je usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU, kao i sprovođenje preporuka međunarodnih tijela poput CEDAW-a.
Smanjenje rodnog jaza je ključno za ostvarivanje Ciljeva održivog razvoja, posebno Cilja broj 5: Rodna ravnopravnost, poručila je Pejović.
Sastanak u Ženevi predstavljao je važan korak u pripremama za globalno obilježavanje 30. godišnjice Pekinške konferencije i dalje osnaživanje žena u skladu sa ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija.