Program stručnog usavršavanja mladih crnogorskih diplomata i državnih službenika pod nazivom „Društvena kohezija: saradnja, povjerenje i razvoj" započeo je danas uvodnom radionicom o značaju društvene kohezije i otpornosti društva na izazove. Događaj je organizovan u saradnji Diplomatske akademije Ministarstava vanjskih poslova Crne Gore i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u okviru regionalne inicijative "Dijalog za budućnost''.
Grupu od 30 mladih diplomata i predstavnika drugih organa državne uprave Crne Gore angažovanih na poslovima međunarodne saradnje, u ime Ministarstva vanjskih poslova pozdravio je ambasador
Mirsad Bibović. Ambasador Bibović je izrazio posebno zadovoljstvo što je program okupio mlade predstavnike skoro svih organa državne uprave, istakavši uvjerenje da upravo oni doprinose izgradnji institucionalnog kredibiliteta, kao i jačanju povjerenja između različitih društvenih aktera i njihove spremnosti da sarađuju u cilju postizanja opšteg dobra. U ime UNDP učesnicima se obratila stalna predstavnica UNDP-a
Daniela Gašparikova.
Ona je kazala da svakog dana možemo biti svjedoci, kako na lokalnom tako i na globalnom nivou, koliko su povjerenje, saradnja, komunikacija i fokus na opšte dobro važni za dalji razvoj društva.Program će staviti poseban akcenat na ulogu međunarodnih odnosa i saradnje u razvoju društvene kohezije, kroz prizmu interkulturalne komunikacije, odnosa sa javnošću, uloge medija i civilnog sektora, uloge žena u društvu i diplomatiji, kao i sagledavanje savremenih izazova za društvenu koheziju i saradnju.
Takođe, okupiće istaknute teoretičare i praktičare međunarodnih odnosa iz zemlje i svijeta, a biće realizovan kroz seriju interaktivnih radionica, u online formatu, u periodu do kraja aprila 2021. godine.Ovaj program je drugi u nizu realizovanih u okviru regionalne inicijative „Dijalog za budućnost“. Inicijativa se finansira se iz UN fonda za izgradnju mira, a zajednički ga sprovode UN timovi i nadležne institucije u Crnoj Gori, Republici Srbiji i Bosni i Hercegovini, a koja ima za cilj da kreira dodatni prostor za konstruktivan dijalog između građana, zajednica, kao i građana i donosilaca odluka promovišući na taj način društvenu koheziju, povjerenje i poštovanje različitosti.