U saradnji sa kompanijama Gradir Montenegro i Tara Resources, kao i Centrom za ekotoksikološka ispitivanja, Ministarstvo ekologije je pokrenulo projekat rješavanja problema rudničkih voda na području rudnika Šuplja stijena.
Rudničke vode odlikuju se veoma nepovoljnim hemijskim sastavom - niskoj pH vrijednosti (3-3,5), kao i viskim koncentracijama jona gvožđa, mangana i aluminijuma. Vode iz pomenutih rudničkih jama istuču na širem prostoru današnjeg rudnika i ulivaju se Mjedenički potok, koji se dalje uliva u rijeku Ćehotinu. Pojava ovih voda na površini posledica je vjekovnog jamskog iskopavanja rude na ovim području, pa umjesto kroz sediment, ove vode ističu iz jama i zagadjuju Mjedenički potok, okolno zemljište, a onda rijeku Ćehotinu.
Uz pomoć stručnog konsultanta BeinnAnOr Exploration Ltd, Joe Crummy, osmišljeno je idejno rješenje koje na održiv i ekonomičan način može da dovede do poboljšanja kvaliteta rudničkih voda koje, pored toga što utiču na kvalitet vode rijeke Ćehotine, utiču i na kvalitet okolnog zemljišta koje je u kontaktu sa njima.
Za potrebe projektovanja sistema za tretman voda neophodno je sprovesti eksperiment tokom kojeg će se testirati različiti parametri, uslovi i konstrukcioni elementi u culju dobijanja podataka neophodnih za planiranje i projektovanje sistema u punoj veličini, a koji bi trebalo da dovede do trajnog rješenja ovog problema. S tim u vezi, danas je otpočela pripremna faza eksperimenta u CETI-ju. Čitav eksperiment će pratiti stručni tim Centra za ekotoksikološka istraživanja, dok će se mjerenje svih parametara obavljati u specijalizovanim laboratorijima ove institucije koja funkcioniše u sistemu državnog ekološkog klastera.