Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Podrška inkluziji romske i egipćanske zajednice u opštinama u Crnoj Gori

Objavljeno: 2021-11-18 14:45:00 Autor: Ministarstvo pravde

18.11.2021.

Danas je u Podgorici predstavljena druga  faza zajedničkog programa Evropske unije i Savjeta Evrope “Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanje Roma na lokalnom nivou” (ROMACTED).

Ovo je nastavak programa i sprovedene prve faze koja je u kojoj je učestvovala i Crna Gora, je i koja je sprovedene sprovedena od 2017/2018- do 2020. godine. Druga faza programa će biti implementirana od 2021. do 2024. godine

U obje faze programa je (bio) uključen Glavni grad Podgorica i još 7 opština: Bar, Berane, Bijelo Polje, Herceg Novi, Nikšić, Tivat i Ulcinj.

Ciljevi druge faze Programa su usmjereni na poboljšanje lokalne demokratije, odgovornosti, inkluzivnosti i reagovanja prema romskim građanima. Dvije nove komponente Programa, u poređenju sa prvom fazom koja je bila implementirana od 2017. do 2020. godine, će se fokusirati na ublažavanje posljedica koje je prouzrokovao virus Covid-19 u romskim zajednicama i Budžetiranje odgovorno prema Romima.

Kao dio današnjeg događaja, predstavnici pomenutih opština su potpisali Memorandum o saradnji sa Ministarstvom pravde, ljudskih i manjinskih prava i Savjetom Evrope.

U uvodnom dijelu prisutnima se obratio gospodin Sergej Sekulović, ministar unutrašnjih poslova i rukovodilac Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava. 

Ministar je zahvalio Evropskoj uniji koja je prepoznala značaj ovog projekta i što je nastavljeno finansiranje nakon prve faze projekta, kao i Savjetu Evrope koji u Crnoj Gori implementira mnoge projekta uključujući i ovaj, a koji doprinose implementaciji naših politika za poštovanje i zaštitu ljudskih prava. Pohvalio je rad svih organizacija, institucija i NVO koje su dio ovog projekta, a naročiti značaj imaju opštine koje su partneri na ovom projektu - Glavni grad Podgorica, Bar, Berane, Bijelo Polje, Herceg Novi, Nikšić, Tivat i Ulcinj.

Ministar je podsjetio da je Vlada Crne Gore 2. septembra 2021. godine, donijela Strategiju socijalne inkluzije Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2021–2025. godine sa Akcionim planom za 2021. godinu, koja je usklađena sa Strateškim okvirom EU za jednakost, inkluziju i učešće Roma za period 2020.-2030. godine, a Crna Gora je i potpisnica Poznanjske deklaracije, u kojoj su definisani ciljevi koji će doprinijeti nastavku integracije romske i egipćanske zajednice u našoj državi. Kazao je da je zadovoljstvo što je službenica Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava,  kao predstavnica Crne Gore i predsjedavajuća u Komitetu eksperata Savjeta Evrope za pitanja Roma i Putnika.

Istakao je da je sprovođenje I faze programa „Romacted” donijelo odgovarajuće rezultate na lokalnom nivou i izrazio očekivanje da će, kroz nove komponente II faze ovog programa, opštine još više unaprijediti svoje lokalne politike i aktivnosti na planu inkluzija romske i egipćanske populacije u Crnoj Gori.

„U našoj zajedničkoj obavezi da sprovodimo antidiskriminacione politike kroz poštovanje ljudskih prava svih građana i građanki, lokalni nivo ima veoma značajnu ulogu”, naglasio je ministar.

Osvrnuo se i na situaciju koja je uzrokovana virusom Covid 19  koja nas dodatno obavezuje da vodimo računa o ranjivim grupama i ostvarivanju njihovih prava. „Očekujem da će se kroz buduće aktivnosti ovog programa zajedno ublažiti posljedice koje je epidemija uzrokovala”, kazao je ministar.

U procesu socijalne inkluzije Roma/ kinja i Egipćana/ki u Crnoj Gori je učinjeno je mnogo, ali ostaje obaveza da sve institucije sistema nastave da rade u smjeru postizanja još boljih rezultata, što je i pretpostavka koja Crnu Goru približava standardima EU ali i ispunjavanju postojećih obaveza kao države članice Savjeta Evrope.

“Poštovanje ljudskih prava i sloboda i rad na što većoj inkluziji svih građana i građanki, treba da bude tačka spajanja koja će biti iznad dnevnih politika”, zaključio je ministar Sekulović.