Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava, a povodom teksta objavljenog u dnevnom listu Vijesti dana 03. februara 2022. godine, podržava inicijativu i apel romskih i egipćanskih aktivistkinja da se rješavanju problema nasilja u porodici od strane nadležnih institucija posveti posebna pažnja, s obzirom na posljednje slučajeve nasilja u porodici gdje kao cjelokupan sistem, i pored uloženih napora, imamo kao rezultat u samo nekoliko posljednjih mjeseci tri žene, majke, kojima je oduzet život upravo kao posljedica nasilja u porodici.
Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava je koordiniralo izradom Strategije socijalne inkluzije Roma i Egipćana 2021-2025., koju je vlada donijela septembra 2021. godine, gdje smo uradil analizu stanja gdje je problem nasilja u porodici prepoznat kao ozbiljan problem i gdje su definisani operativni ciljevi koji se trebaju ostvariti realizacijom Strategije kada je u pitanju borba protiv nasilja u porodici.
Napominjemo da je Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava u periodu 2016-2020. kontinuirano realizovalo kampanje u svim romskim naseljima u Crnoj Gori gdje su građani upoznati sa mehanizmima zaštite od nasilja u porodici. Navedena aktivnost je realizovana u saradnji sa Odjeljenjem za borbu protiv trgovine ljudima, Centrima bezbjednosti i predstavnicima NVO. Osim toga finansirani su projekti nevladinih organizacija koji su bili usmjereni na borbu protiv nasilja u porodici.
Međutim, očigledno je da rješavanje ovog problema zahtijeva ulaganje dodatnih napora svih nadležnih institucija i Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava će u okviru svojih nadležnosti prilikom izrade Akcionog plana za period 2022-2023 za sprovođenje Strategije socijalne inkluzije Roma i Egipćana 2021-2025. čije je donošenje planirano za I kvartal 2022. godine, insistirati od nadležnih institucija preduzimanje dodatnih aktivnosti u cilju suzbijanja nasilja u porodici.