Povećanje zarada od 10 odsto policijskim službenicima treba da bude samo početak rada na ukupnom poboljšanju njihovog materijalnog položaja, ali je neophodno u narednom periodu unapređivati i uslove rada, kazao je potpredsjednik Vlade za politički sistem i unutrašnju politiku Raško Konjević u Skupštini Crne Gore.
Odgovarajući na pitanje poslanika Demokratske partije socijalista Danijela Živkovića o materijalnom statusu policijskih službenika zbog kojeg su prvi put izašli na proteste, potpredsjednik Konjević je izrazio žaljenje zbog naraslog nezadovoljstva ali i iskazao razumijevanje.
Rezultate od policije treba da očekujemo, tražićemo ih od njih jer su oni važni za dalji napredak na planu EU integracija, ali je neophodno da stvorimo adekvatne uslove za rad policijskih i službenika Ministarstva unutrašnjih poslova. Policija će imati moju podršku za dodatno poboljšanje statusa i plata do nivoa do kojeg je to urađeno za sektore prosvjete i zdravstva, rekao je potpredsjednik.
Komentarišući to što je, kao posljedica odluke prethodne vladine strukture, policajcima smanjena plata od 40 do 100 eura, Konjević je afirmisao postupanje ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića i njegovog tima koji su od prvog dana mandata bili u direktnoj komunikaciji sa predstavnicima Sindikata Uprave policije.
Međutim, kako rješenje nije bilo na vidiku, a policijski službenici počeli iskazivati nezadovoljstvo na ulici, posredovao sam u dijalogu sa pozicije resornog potpredsjednika Vlade kako bismo, zajedno sa kolegama iz Ministarstva finansija našli brzo a zakonito rješenje, koje u kratkom roku može da nadomjesti pomenuto smanjenje plata, kazao je potpredsjednik Konjević.
Rezultat tih razgovora je Odluka o izmjeni Odluke o dodatku na osnovnu zaradu za obavljanje poslova na određenom radnom mjestu, koju je Vlada usvojila, a po kojoj je svim policijskim službenicima zarada uvećana za 10%. Naredno uvećanje zarade trebalo bi da se ostvari kroz izmjene Uredbe o grupama poslova i koeficijentima za zarade policijskih službenika, a koja bi stupila na snagu od 1. januara 2023. godine, a sva ostala pitanja, koja treba da dovedu do poboljšanja materijalnog statusa policijskih službenika treba da budu riješena kroz kolektivni ugovor, na kojem se već radi.
Konstatovao je da su prosječne plate policijskih službenika daleko ispod težine posla i rezultata koje od njih očekuju država i građani, potpredsjednik Konjević je podsjetio da je policiji plata posljednji put povećana 2016. godine za razliku od prosvjete i zdravstva kod kojih su u prethodnom periodu bila dva povećanja zarada.
Pitanje je zbog čega povišica nije bilo za policijske službenike, ako je budžet Ministarstva u prethodnim godinama rastao i sada je za 30-ak miliona veći nego 2016, a rashodi u jednom dijelu manji jer su poslovi koji su se odnosili na državnu upravu i lokalnu samoupravu izmješteni prije skoro šest godina u posebno ministarstvo, kazao je potpredsjednik Konjević.
On se osvrnuo i na uslove rada policijskih službenika koji su iz godine u godinu sve lošiji: „Ne prate se trendovi niti se ulaže dovoljno. A ponavljam, budžet Ministarstva je značajno rastao”.
Uniforme i ostala oprema za policiju ozbiljnije nije zanavljana od 2016. godine, pa su policijski službenici prinuđeni da koriste one kojima je za pojedine djelove istekao rok. Crna Gora je, podsjetio je potpredsjednik, jedina država regiona a i šire koja nema stacionarne radarske siteme za kontrolu saobraćaja, a ideji projekat je urađen još 2015 godine.
Takođe, teško je zaboraviti poniženje od prošle godine kada je policija u patrole mogla samo pješke jer nije bilo ni auta ni goriva, zahvaljujući nesnalaženju, da ne kažem lošoj namjeri prethodne Vlade, kazao je potpredsjednik napominjući da se to sve dešavalo u sred ljetnje turističke sezone.
SDT da ispita djelovanje nekih državnih sekretara
On je rekao i da prethodni menadžment nije na adekvatan način pripremio, a Uprava za nekretnine sprovela tender za zanavljanje automobila putem lizinga pa je isti poništen i moraće novi da se raspisuje.
A imali su tendersku dokumentaciju koja je uspješno okončana u postupcima 2015. i 2018. godine. Ali pojedini visoki državni sekretari koji su se hvalisali kako će otkriti nezakonitosti i koruptivne radnje u prethodnim tenderskim postupcima sada su izgleda dopisivali uslove i preduslove i procedure učinili nezakontim pa su iste poništene. Pozivam SDT da se pozabavi ovim pitanjem i da ispita djelovanje nekih državnih sekretara i njihove aktivnosti koje mogu ukazivati na koruptivne radnje I zbog poništenja raspisanog tendera od strane državne komisije, rekao je potpredsjednik.
Na kraju, ali ne manje važno – podršku policijskim službenicima u radu potrebno je dati i kroz adekvatna zakonska rješenja koja će im dati neophodna ovlašćenja i otkloniti prepreke koje imaju u svakodnevnom radu.
Posebno važno pitanje koje utiče na zadovoljstvo policijskih službenika jeste i njihova zaštita u situacijama kad su oni ometani ili spriječeni u vršenju svojih poslova. Nadam se da je loša sudska praksa, koja je za napade na policijske službenike izricala najčešće uslovne osude, promijenjena te da policajci dobijaju sada adekvatnu zaštitu od države, zaključio je potpredsjednik Konjević.