U Skupštini Crne Gore, povodom 3. decembra – Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, i u susret 10. decembru – Međunarodnom danu ljudskih prava, održano je prvo zasijedanje Parlamenta za osobe sa invaliditetom.
Događaj je organizovao Odbor za ljudska prava i slobode, u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda Crne Gore.
Naime, na prvom zasijedanju Parlamenta za lica sa invaliditetom prisustvovali su Ministar Fatmir Gjeka i generalna direktorica Direktorata za jednakost i zaštitu lica sa invaliditetom, mr Irena Rakočević.
Sjednica pod nazivom „Prava osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori“ usredsredila se na ključne aktivnosti za unapređenje pravnog i institucionalnog okvira, realizaciju preporuka međunarodnih organizacija, te zaštitu od diskriminacije i promociju jednakosti.
Povodom Međunarodnog dana lica sa invaliditetom, ministar ljudskih i manjinskih prava, Fatmir Gjeka, uputio je jasnu poruku ističući važnost ovog datuma kao prilike za realno sagledavanje trenutnog stanja i definisanje koraka ka stvaranju pravednog i inkluzivnog društva.
Ministar Gjeka je poručio da je Međunarodni dan lica sa invaliditetom podsjetnik na obavezu uklanjanja prepreka sa kojima se lica s invaliditetom svakodnevno susreću. Kao ključne prioritete, ministar Gjeka je istakao: unapređenje zakonodavnog okvira, inkluzivnost u svim aspektima društva, podršku zapošljavanju i jačanje sistema socijalne i zdravstvene zaštite.
„Ovo su ciljevi koje možemo postići samo zajedničkim radom – kroz dijalog i međusobno razumijevanje. Lica sa invaliditetom nisu privilegovana kategorija, već ravnopravni članovi našeg društva, čija prava moramo dosljedno poštovati i unapređivati,“poručio je minister Gjeka.
„Ovaj datum nije samo podsjetnik na obaveze koje imamo prema licima sa invaliditetom, već i poziv na kontinuiranu akciju svih nas – institucija, organizacija i društva u cjelini,“ istakao je Ministar Gjeka.
U Crnoj Gori ostvareni su određeni pomaci u unapređenju prava lica sa invaliditetom. Međutim, za potpuno ostvarenje inkluzivnog društva potrebni su kontinuirani napori u eliminaciji svih oblika diskriminacije i osiguravanju pristupačnosti u svim oblastima života. Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava ostaje posvećeno saradnji sa svim relevantnim akterima kako bi se osigurala ravnopravnost i dostojanstvo svih građana, bez izuzetka.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković naglasio je da prepreke koje osobe s invaliditetom doživljavaju vode ka kršenju osnovnih ljudskih prava. On je pozvao na stvaranje pouzdanih registara koji će omogućiti praćenje i unapređenje prava lica sa invaliditetom.
Posebnu ulogu u zasijedanju imala je i Marina Vujačić, izvršna direktorica NVO „Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore“, koja je ukazala na potrebu liderstva i aktivnog učešća osoba sa invaliditetom u procesima donošenja odluka. „Treba nam glas svih lica sa invaliditetom i podrška društva u osiguravanju jednakih mogućnosti za sve“, istakla je Vujačićeva.
Predsjednik Odbora za ljudska prava i slobode Jovan Jole Vučurović izrazio je nadu da će ova sjednica doprineti sagledavanju dosadašnjih aktivnosti i utvrđivanju budućih pravaca djelovanja.
Danas održano Prvo zasijedanje Parlamenta za lica sa invaliditetom označava važan korak ka dostizanju međunarodnih standarda i promociji društva jednakih šansi za sve.
Tokom sjednice, učesnici su ukazali na svakodnevne izazove sa kojima se suočavaju lica sa invaliditetom, uključujući nepristupačnost, diskriminaciju i nedovoljnu uključenost u procese donošenja odluka.
Ključni prioriteti za dalji napredak su sljedeći:
U zaključku, sjednica je ocijenjena kao važan korak u sagledavanju dosadašnjih aktivnosti i planiranju daljih konkretnih mjera za unapređenje položaja lica sa invaliditetom.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava poziva sve relevantne aktere, uključujući institucije, nevladine organizacije i međunarodne partnere, da nastave zajednički rad u cilju stvaranja društva jednakih mogućnosti za sve uz dosljedno sprovođenja zakona i politika koje garantuju jednakost i stvaranje inkluzivnog društva u kojem svako može ostvariti svoj puni potencijal.