Sadržaji i mogućnosti za naučnu i inovacionu zajednicu Crne Gore koje nudi NATO Saveznička komanda za transformaciju (NATO ACT), prezentovani su na događaju koje je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija organizovalo u saradnji sa Ministarstvom odbrane i NATO Savezničkom komandom za transformaciju.
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović je, u uvodnom obraćanju, kazala da oblasti nauke i inovacija godinama bilježe konstantan trend rasta, čemu svjedoči i visoka ocjena Evropske komisije u nedavno objavljenom Izvještaju za Crnu Goru za 2023. godinu, gdje je napredak u Pregovaračkom poglavlju 25 “Nauka i istraživanje”, jedan od četiri najbolje ocijenjenih u ovom izvještaju.
„Stremeći ka potpunoj integraciji u Evropski istraživački prostor, pratimo ciljeve Nove evropske agende za inovacije, te su naši napori posebno usmjereni na: povećanje ulaganja u istraživanje i razvoj, sa posebnim fokusom na povećanje ulaganja privatnog sektora, saradnju nauke i privrede, snaženje mehanizama podrške zajednici, kako finansijske, tako i nefinansijske, jačanja inicijativa internacionalizacije kroz učešće u EU i međunarodnim programima za nauku i inovacije, kao i programima bilateralne i multilateralne saradnje“ istakla je Jakšić-Stojanović i dodadala „da nam je u tom kontekstu, a kao NATO članici, od posebnog značaja produbljivanje saradnje u oblasti nauke i inovacija, koja se trenutno realizuje kroz NATO program Nauka za mir i bezbjednost (SPS) i NATO Akceleratoski program DIANA, sa kojim se tek upoznajemo, ali prepoznajemo velike potencije daljeg razvoja.“
General Filip Lavinj, vrhovni saveznički komandant za transformaciju izložio je mogućnosti koje ACT nudi naučnoj i inovacionoj zajednici Crne Gore kao i relevantnim ciljnim grupama i ukazao na značaj koji Alijansa ima na regionalnom ali i globalnom nivou. Događaj je bio prilika da se prisutni na licu mjesta bliže informišu o mogućnostima saradnje sa ovom značajnom organizacijom i prenesu svoje ideje i iskustva u prioritetnim oblastima Alijanse.
NATO Saveznička komanda za transformaciju identifikuje izazove i mogućnosti i uz primjenu inovacija, koristeći intelektualnu snagu mreže industrija, akademske zajednice, vojnu i civilnu ekspertizu država članica, procedure i tehnologije, teži što efikasnijem razvoju tehnoloških strategija NATO. Dio ove strukture je i Inovacioni centar NATO Savezničke komande za transformaciju koji predstavlja otvorenu zajednicu stručnjaka koji sarađuju i osmišljavaju inovativna rješenja za izazove sa kojima se ova Organizacija suočava.
Događaju je prisustvovalo oko 50 učesnika iz naučne i inovacione zajednice.
Nakon prezentacije i susreta sa naučnoistrživačkom i inovacionom zajednicom, upriličen je i bilateralni susret generala Lavinja sa ministarkom Jakšić-Stojanović. Tokom susreta sagovornici su razmijenili mišljenja o značaju postojanja modela saradnje između nacionalne naučnoistraživačke i privredne zajednice sa vojskom u cilju unapređenja znanja i korišćenja novih tehnologija i praćenja savremenih tokova razvoja nauke i inovacija, značaju međuresorne saradnje i ulozi inovacionih infrastruktura, te ključnoj ulozi obrazovanja i formiranja kadrova. General Lavinj prepoznao je crnogorske naučno-inovacione potencijale uz čvrstu preporuku da jačanje saradnje ove zajednice i NATO nastavi u pravcu korišćenja dostupnih mogućnosti u okviru NATO, koje je prethodno tokom susreta sa ovom zajednicom predstavio.
Visoka delegacija NATO Savezničke komande za transformaciju, predvođena Vrhovnim savezničkim komandantom za transformaciju, generalom Filipom Lavinjom sa saradnicima i delegacija Ministarstva odbrane Crne Gore koju su činili Načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadni general Zoran Lazarević sa saradnicima posjetila je i prvu crnogorsku inovacionu infrastrukturu – Inovaciono-preduzetnički centar „Tehnopolis“, koja je tokom godina postala kredibilan partnere u izgradnji društva zasnovanog na znanju, most između nauke i privrede, te generator različitih mehanizama podrške razvoju nauke i inovacija u Crnoj Gori. Tom prilikom razmatrane su mogućnosti potencijalne saradnje, razmjene ideja i budućih zajedničkih inicijativa u oblasti inovacija koje bi doprinijele daljem razvoju tehnoloških strategija.