Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić, sastao se sa predstavnicima Generalnog direktorata za klimatske akcije (DG CLIMA) kako bi razgovarali o obavezama i pripremljenosti Crne Gore u vezi sa klimatskim promjenama u okviru Poglavlja 27 – Životna sredina i klimatske promjene.
Zamjenik generalnog direktora DG CLIMA, Jan Dusik je istakao da je priprema za pristupanje EU izazovan proces, te da članstvo donosi brojne benefite koji omogućavaju dostizanje standarda EU u oblasti zaštite životne sredine i klimatske politike.
Pohvalio je napore Crne Gore u uspostavljanju Nacionalnog sistema trgovine emisijama i naglasio da ubrza rad na usklađivanju sistema sa evropskim sistemom trgovine emisija, kao i s ostalim politikama EU u oblasti klimatskih promjena, posebno s evropskim paketom Fit for 55, koji ima za cilj smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte. Naglasio je važnost usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa evropskim i obezbjeđivanja administrativnih kapaciteta za njegovu primjenu. Posebno je istakao neophodnost postojanja sistema za praćenje, izvještavanje i verifikaciju emisija iz svih sektora obuhvaćenih EU ETS-om dvije godine prije pristupanja.
Ministar Ćulafić je istakao da proces pristupanja EU podrazumijeva usklađivanje zakonodavstva sa evropskim propisima, ali da obaveze Crne Gore ne prestaju s tim. Naglasio je da je ostvaren određeni napredak u oblasti klimatskih promjena, što potvrđuju mjerenja i podaci. Podsjetio je da su finalizovani Predlog zakona o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promjena i zaštiti ozonskog omotača i Nacionalni plan prilagođavanja, te izrazio zadovoljstvo što postoji tijelo poput DG CLIMA koje pruža podršku u ovom procesu.
Jan Dusik je istakao da su emisije obuhvaćene EU ETS-om na nivou Evrope u posljednjih 20 godina smanjene za 47%, dok je BDP rastao istim tempom. Takođe, najavio je da će Evropska komisija predložiti dodatno smanjenje emisija za 90% do 2040. godine, na putu ka cilju klimatske neutralnosti do 2050. godine. Govorio je i o mehanizmu za prekogranično prilagođavanje ugljenika (CBAM) koji će se primjenjivati na uvoz iz zemalja koje nijesu dio EU. Od 1. januara 2026. godine, uvoz u EU u šest sektora s visokim sadržajem CO2 biće podložan finansijskim prilagođavanjima, kako bi se obezbijedili jednaki uslovi između proizvodnje u EU i inostranstvu i spriječilo takozvano “curenje ugljenika”. Ovo prilagođavanje će, između ostalog, važiti za električnu energiju proizvedenu u termoelektranama na ugalj i uvezenu u EU, uzimajući u obzir cijenu ugljenika plaćenu u zemlji porijekla.
Na kraju sastanka, predstavnici DG CLIMA ponovili su svoju spremnost za saradnju i pružanje stručne podrške Crnoj Gori u ispunjavanju obaveza iz Poglavlja 27, kao i podizanju svijesti o klimatskoj politici. Ministar Ćulafić je istakao optimizam i uvjerenje da će sve obaveze biti uspješno realizovane do kraja 2026. godine.
Predstavnici DG CLIMA su nakon sastanka sa ministrom imali poseban sastanak sa timom Direkcije za klimatske promjene i direktoricom Direktorata za klimatske promjene i održivi razvoj Ivanom Grujić, tokom kojeg se diskutovalo o Predlogu zakona o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promjena. Razmatrano je usklađivanje Nacionalnog sistema za emisije sa evropskim sistemom, kako bi se osigurao efikasan odgovor na izazove klimatskih promjena.