Smanjenje diskriminacije lica sa invaliditetom kroz ostvarivanje prava na pristup pravdi bez diskriminacije, jedan je od opštih principa zaštite ljudskih prava, saopštila je v.d. generalne direktorice Direktorata za zaštitu i jednakost lica sa invaliditetom, Aleksandra Popović na Treningu za advokate, sudije i zaposlene u tužilaštvu o pristupu pravdi OSI.
Trening je realizovalo NVO „Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore“ u okviru projekta Osvije(S)t(l)i diskriminaciju OSI koji je finansijski podržan od strane Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava.
Popović je u uvodnom obraćanju kazala da kada je nadležnost Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava posljednjim izmjenama Zakona o praničnom postupku obezbjeđeno da troškovi prevođenja na znakovni jezik padaju na teret suda, što nije bila praksa ranije i može se smatrati jednim malim iskorakom u obezbjeđivanju prava na jednakost pred zakonom.
Ona je podsjetila da Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći već dugi niz godina prepoznaje lica sa invaliditetom kao korisnike materijalnog obezbjeđenja porodice i njihove besplatne pravne pomoći.
Važno je istaći da je ovaj projekat koji realizuje UMHCG kampatibilan sa konvecijom UN-a i sa Zakonom o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom, kao i sa važećom Strategijom za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promociju jednakosti 2017-2021.
Na treningu, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa modelima pristupa invaliditetu, Konvecijom UN o pravima OSI (član 12) i Opštim komentarom 1 Komiteta UN o jednakom priznanju pred zakonom, kao i institutom besplatne pravne pomoći.