Ministar Gutić: Proces EU integracija put do većih prava za osobe sa invaliditetom

U Crnoj Gori, uprkos određenom napretku, osobe sa invaliditetom se i dalje svakodnevno suočavaju sa diskriminacijom i ograničenjima u ostvarivanju osnovnih prava poput obrazovanja, zapošljavanja, socijalne zaštite i jednakosti pred zakonom.

"Proces evropskih integracija i implementacija Reformske agende otvaraju mogućnosti za prevazilaženje ovih izazova i usvajanje rješenja koje će donijeti trajne promjene i kreirati društvo jednakih šansi", ocijenjeno je na panelu „Razgovori o ljudskim pravima: Relevantnost Reformske agende za inkluziju osoba sa invaliditetom“, kojim je Ministarstvo socijalog staranja, brige o porodici i demografije, u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, obilježilo Međunarodni dan ljudskih prava.

Jedan od ključnih koraka ka unapređenju položaja i prava osoba sa invaliditetom je reforma sistema vještačenja invaliditeta, koju finansira EU, a uz podršku UNDP-a sprovodi Vlada Crne Gore. Postojeći sistem sa preko 35 komisija i neujednačenim kriterijumima je neefikasan, što osobama sa invaliditetom otežava ostvarivanje prava. Uz usvajanje novog pravnog okvira, reforma će omogućiti jednostavniji pristup pravima za više od 60.000 građana i građanki s invaliditetom. Dodatno, reforma će doprinijeti kreiranju transparentnijeg i pravičnijeg sistema, istovremeno unaprjeđujući efikasno korišćenje državnih resursa.

Događaj je otvorio ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, Damir Gutić, i podsjetio je da je u okviru projekta „Reforma nacionalnog sistema vještačenja invaliditeta” planirano donošenje Zakona o jedinstvenom vještačenju invaliditeta, čiji je Nacrt izrađen i poslat Sekretarijatu za zakonodavstvo na mišljenje.

"Cilj reforme je uspostavljanje jedinstvenih nacionalnih kriterijuma i metodologije za vještačenje invaliditeta zasnovanih na modelu ljudskih prava umjesto trenutno dominantnog medicinskog modela kao i jedinstvene specijalizovane ustanove (Zavod) za vještačenje invaliditeta. Jednom dobijeno rješenje Zavoda o statusu lica sa invaliditetom će važiti za ostvarivanje prava u svim resorima. Ovim se obezbjeđuje da osobe sa invaliditetom svoja prava ostvaruju na osnovu stručne procjene individualne situacije osobe kao i potrebne podrške za prevazilaženjem barijera sa kojima se suočavaju u svakodnevnom funkcionisanju, u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom i ratifikovanom UN Konvencijom o pravima lica sa invaliditetom. Usvajanje Zakona o jedinstvenom vještačenju invaliditeta prioritet je koji će omogućiti uspostavljanje novog, sveobuhvatnog sistema procjene, pružajući osobama sa invaliditetom jedinstven, pravedniji i jednostavniji pristup ostvarivanju prava", poručio je ministar Gutić.

Stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, Ekaterina Paniklova, istakla je da je cilj osigurati da osobe s invaliditetom u Crnoj Gori imaju jednostavniji, efikasniji i pravedniji pristup svim pravima jačanjem inkluzije i stvaranjem uslova za dostojanstven život.

„To znači obezbijediti da javne usluge, infrastruktura, obrazovanje, mogućnosti zapošljavanja i sistem socijalne zaštite u potpunosti budu dostupni i prilagođeni potrebama osoba s invaliditetom. Razbijanjem barijera – bilo fizičkih, društvenih ili institucionalnih – stvaramo okruženje u kojem svi mogu ravnopravno učestvovati i doprinositi društvu. UNDP je u potpunosti svjestan predstojećih izazova i, zajedno s Vladom Crne Gore, Evropskom unijom i civilnim društvom, spreman je da radi na praktičnim rješenjima, poput implementacije pristupačnih tehnologija, unapređenja pravnog okvira i promocije inkluzivnih politika. Usklađivanjem sa širim reformama predviđenim Reformskom agendom, ovi napori će osigurati da osobe s invaliditetom mogu živjeti samostalno i dostojanstveno. Ljudska prava su univerzalna. Inkluzija jača temelje svakog društva, i uvjerena sam da zajedno možemo izgraditi društvo koje prepoznaje potencijal svakog pojedinca i budućnost u kojoj niko nije zapostavljen“, poručila je Paniklova.

„Crna Gora napreduje na putu ka integraciji u EU, a kao dio ovog procesa, posebnu pažnju posvećujemo tome kako zemlja štiti prava osoba sa invaliditetom. Neke od veoma značajnih reformi još uvijek nijesu završene. Ključna zakonodavna rješenja – poput nacrta Zakona o jedinstvenom tijelu za vještačenje invaliditeta i Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju, još uvijek nijesu usvojena. Ove reforme su od esencijalne važnosti za pomak od zastarjelih medicinskih modela prema pristupu koji se temelji na pravima i odražava principe Konvencije UN-a o pravima osoba sa invaliditetom”, kazao je ambasador EU u Crnoj Gori Johan Satler. 

Kroz dva panela, stručnjaci i stručnjakinje iz nadležnih institucija, zajedno sa predstavnicima i predstavnicama iz UNDP-a i osoba sa invaliditetom razmotrili su stanje u oblastima socijalne zaštite, zapošljavanja i obrazovanja, a prisutni su mogli čuti i iskustva iz regiona u sprovođenju reforme, te na koje izazove Crna Gora treba da obrati pažnju u implementaciji. Date su i preporuke nadležnima za dalje korake koji bi omogućili da osobe sa invaliditetom imaju ravnopravan status u društvu i da punim korišćem svog potencijala doprinose napretku države.

Događaj je organizovan u okviru projekta „Reforma nacionalnog sistema vještačenja invaliditeta“, koji uz finansijsku podršku Evropske unije sprovodi UNDP, u saradnji sa Vladom Crne Gore i civilnim sektorom.