Thaumatotibia leucotreta se nalazi na listi prioritetnih štetnih organizama čija bi pojava i širenje na bilju u Crnoj Gori pričinilo velike gubitke kako u poljoprivrednoj proizvodnji tako i u životnoj sredini jer je polifagna vrsta koja napada veliki broj vrsta biljaka iz 105 rodova. Najznačajniji domaćini u Africi su avokado, kakao, kafa, vrste roda Citrus, pamuk, guava, kukuruz, mango i breskva. U Evropi se može hraniti narom, plavim patlidžanom, ružama, paprikama, vinovom lozom, hrastom, maslinom.
Potiče iz Afrike, izvan Afrike prisutna je i u Izraelu, a utvrđeno je njeno prisustvo i evropskim državama - u Finskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Holandiji, Švedskoj i Njemačkoj, gdje je iskorijenjena ali predstavlja veliki rizik u čitavoj Evropi.
Posebni nadzor se sprovodi od prošle godine zahvaljujući veoma značajoj donaciji entomoloških feromonskih klopki koju je Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove dobila od GIZ-a. Nadzor realizuju stručnjaci entomološke laboratorije Biotehničkog fakulteta postavljanjem specifičnih feromonskih klopki i njihovim redovnim pregledima.
Posebni nadzor se vrši u skladu sa Programom fitosanitarnih mjera za 2024. godinu. U sklopu realizacije posebnog nadzora Thaumatotibia leucotreta i praćenja eventualnog prisutva ove vrste u Crnoj Gori, feromonske klopke su postavljene u drugoj polovini juna u lokalitetima u Zeti, Podgorici i Godinju.
Klopke su poslavljene u lokalitetima:
u Zeti u usjevu paprike:
u Podgorici u vinogradu:
Do polovine jula feromonske klopke su postavljene i u distributivnom centru u Podgorici i u Ulcinju u zasadima citrusa na lokalitetima:
Pregledima klopki u Zeti u oba lokaliteta 4. jula i 18. jula, u Godinju i Lješkopolju 8. i 9. jula odnosno 24. i 26. jula, nije utvrđeno prisustvo vrste Thaumatotibia leucotreta.
Prilikom prergleda klopki zamijenjeni su feromoni.