Regionalna radionici o implementaciji Nacionalnog akcionog plana za rješavanje pitanja ilegalnog ubijanja, uzimanja i trgovine pticama selicama (IKB), koju je organizovalo Ministarstvo ekologije, održivog razvoja I razvoja sjevera (MERS) u saradnji sa Konvencijom o očuvanju migratornih vrsta divljih životinja (CMS).
Radionica je fokusirana na zemlje Balkana i prisustvovaće joj stručnjaci koje su imenovale vlade Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije i Slovenije, te nevladine organizacije.
Crna Gora je u svojoj prošlosti, kao i sada, a nadamo se i u budućnosti poznata, ne samo na Balkanskom poluostrvu, nego i u Evropi a i šire, po njenoj neospornoj i univerzalnoj prirodi i ukupnoj kulturnoj vrijednost, odnosno po sponi, bogatstva raznolikosti i mozaičnost prirodne i kulturne baštine na relativno malom prostoru. Sistem zaštićenih područja koja pokrivaju oko 14% teritorije u Crnoj Gori je relativno razvijen i ima dugu tradiciju.
Od 533 registrovane vrste ptica u Evropi, 352 su uočene u Crnoj Gori: što je 65% evropske ornitofaune, sa 227 sigurnih gnjezdarica.
Prema podacima svake godine između 64.000 i 197.000 ptica je ilegalno ubijeno. Problem je posebno izražen kada su u pitanju rijetke i zaštićene vrste ptica poput grabljivica, supova i migratornih vrsta – s obzirom da se Crna Gora nalazi na jadranskom migratornom koridoru koji povezuje Evropu i Afriku.
Kako ova radionica ima za cilj postizanje napretka u Iskorjenjivanju ilegalnog ubijanja, hvatanja i trgovine divljim pticama u Evropi i mediteranskom regionu, nadamo se da će učesnici moći podijeliti iskustva sa stručnjacima iz drugih zemalja i nevladinim organizacijama sa iskustvom u izradi i implementaciji akcionih planova.
Ovo je prilika i šansa za širu saradnju kao i podsticanje svih aktera i Vlada zemalja Balkana uključenih u borbu protiv ilegalnog krivolova.