Regionalna škola za javnu upravu (ReSPA) organizovala je virtuelni, 13. sastanak Upravnog odbora na Ministarskom niovu
Događaj je okupio uvažene goste – potpredsjednike vlada, ministre i zamjenike ministara nadležnih za javnu upravu zemalja Zapadnog Balkana, visoke zvaničnike Evropske komisije, OECD/SIGMA i ostale članove ReSPA Upravnog odbora.
Na sastanku je odato priznjanje ReSPA-i na realizovanim aktivnostima i postignutim rezultatima što je uticalo na jednoglasno usvajanje Godišnjeg izvještaja rada ove institucije i budžeta za 2021 – 2022. god.
Ministri ReSPA članica, visoki zvaničnici Evropske komisije i OECD/SIGMA diskutovali su o napretku reforme javne uprave u regionu i tom prilikom usvojili Zajedničku deklaraciju o reformi javne uprave pod nazivom “O afirmaciji, posvećenosti u podsticanju političkog dijaloga, regionalne saradnje i političke pažnje reformi javne uprave na Zapadnom Balkanu”. Ovom Zajedničkom deklaracijom ministri nadležni za javnu upravu u regionu pozivaju na političko vođstvo u sprovođenju reforme javne uprave i veću odgovornost kao i na bolju povezanost procesa planiranja politika i njihovog budžetiranja.
“Ministri su u potpunosti podržali usvajanje Zajedničke deklaracije o reformi javne uprave koja ima za cilj da regionalnu saradnju u ovim reformskim procesima strateški unaprijedi. ReSPA godinama unazad podržava reformske procese u javnoj upravi zemalja regiona čiji značaj iz godine u godinu raste s obzirom da je reforma javne uprave jedan od tri ključna stuba u procesu proširenja EU, zajedno sa vladavinom prava i ekonomskim upravljanjem. Vjerujem da je upravo usvojena Zajednička deklaracija još jedna od naših inicijativa koja će rezultirati efikasnijom reformom javne uprave regiona. Zahvaljujemo ministrima koji su njenim usvajanjem još jednom iskazali svoje puno povjerenje u naš rad” istakla je Ratka Sekulović, direktorka ReSPA-e.
Ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija, Tamara Srzentić pozdravila je mogućnost daljeg rasta ReSPA u smislu unapređenja i jačanja postojećih partnerstava i identifikacije novih, kao i diversifikaciju sredstava RESPA I identifikovanje potencijalnih novih donatora i praćenjem najboljih primera postojeće saradnje, kao što je sa Austrijskom razvojnom agencijom.
“Zahvalni smo RESPA što je svih ovih godina stvarala osnovu za nas koji vodimo prcese reformi u javnoj uprvi. Imali smo velike koristi od mehanizama podrške u zemlji, učešća u sezonskim školama i zajednicama prakse, kao i od korišćenja RESPA dokumenata o najboljim praksama, alatima i metodama.
Radujemo se što ćemo podržati inicijative ReSPA, jer smo posvećeni njegovanju našeg odnosa sa svima vama, nastavljajući da identifikujemo oblasti za saradnju, razmenu dobrih modela, najboljih praksi i naučenih lekcija među svima nama.”, rekla je Srzentić.
Na kraju sastanka, g-đa Marija Obradović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije predala je predsjedavanje ReSPA-om g-đi Belioza Čoku, direktorki Kabineta pomoćnika predsjednika Vlade Republike Albanije koja je tom prilikom istakla da će Republika Albanija blisko sarađivati sa ReSPA-om i tokom predsjedavanja ovom institucijom uložiti značajne napore u dalje jačanje njene uloge na regionalnom niovu.
Nakon zatvorenog dijela sastanka, g-din Gregor Virant, direktor SIGMA Programa predstavio je Pregled procesa novih SIGMA izvještaja o procjeni zemalja. G-din Frančesko Molinari, ReSPA ekspert, upoznao je cijenjene učesnike sastanka sa oblikovanjem nove digitalne realnosti uz EU kao primjer modela za Zapadni Balkan.