Vlada je na danas održanoj, 41. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik dr Dritan Abazović, utvrdila Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora između Crne Gore i Republike Makedonije o uređivanju međusobnih imovinsko-pravnih odnosa. Predmet Ugovora potpisanog 21. novembra 2018. godine je regulisanje prava svojine i drugih stvarnih prava koja su fizička i pravna lica jedne ugovorne strane stekla na pokretnim i nepokretnim stvarima na teritoriji druge ugovorne strane, koja imaju na teritoriji te ugovorne strane istu pravnu zaštitu pred sudovima i drugim državnim organima, kakva je garantovana domaćim fizičkim i pravnim licima. Pod pravom svojine i drugim stvarnim pravima, u smislu ovog ugovora, smatraju se i prava korišćenja, upravljanja i raspolaganja, stečena na sredstvima u društvenoj, odnosno državnoj svojini i stečena pravnim poslom uz naknadu koja je utvrđena u skladu sa unutrašnjim zakonodavstvom svake od ugovornih strana. Cilj donošenja zakona je ispunjenje unutrašnjih pravnih procedura za njegovo stupanje na snagu i time regulisanje medusobnih imovinsko pravnih odnosa između dviju država koji su nastale prije i nakon sticanja, odnosno obnove nezavisnosti.
Vlada je donijela Odluku o uvođenju međunarodnih restriktivnih mjera utvrđenih odlukama Savjeta Evropske unije u odnosu na djelovanja koja podrivaju ili ugrožavaju teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine. U cilju usklađivanje sa zajedničkom, vanjskom i bezbjednosnom politikom EU donošena je Odluka o uvođenju međunarodnih restriktivnih mjera prema licima i subjektima iz Bjelorusije, u skladu sa odlukama Savjeta Evropske unije, zbog umiješanosti Bjelorusije u rusku agresiju na Ukrajinu.
Donijeta je Odluka o obrazovanju Operativnog tima za sprovođenje mjera za smanjenje zagađenja u Sjevernoj zoni kvaliteta vazduha Crne Gore. Vlada je na 36. sjednici usvojila Informaciju o zagađenju vazduha u Pljevljima i Sjevernoj zoni kvaliteta vazduha. Cijeneći neprihvatljivim dalje odlaganje rješavanja višedecenijskog problema zagađenja vazduha u Pljevljima i sjevernoj regiji, Vlada je donijela zaključke koji su usmjereni ka iznalaženju sistemskog i dugoročno održivog rješenja ovog pitanja. U tom kontekstu, zaduženo je Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma da pripremi Predlog odluke o obrazovanju Operativnog tima za sprovođenje kratkoročnih i dugoročnih mjera za smanjenje zagađenja vazduha u Sjevernoj zoni. Shodno danas usvojenoj Odluci, članovi Operativnog tima imenuju se na period od šest mjeseci, sa zadatkom da dopune Nacrt Akcionog plana za smanjenje zagađenja u Sjevernoj zoni kvaliteta vazduha Crne Gore, prije početka sezone grijanja 2023/2024 i blagovremeno dostave Vladi Predlog akcionog plana usklađen sa planiranjem tekućeg i kapitalnog budžeta sa preporukom opštinama u Sjevernoj zoni kvaliteta vazduha vezanim za planiranje budžeta jedinica lokalne samouprave za 2024. godinu.
Vlada je usvojila lnformaciju o upisu i plaćanju dodatnog akcijskog kapitala Crne Gore u Međunarodnoj finansijskoj korporaciji (IFC) kroz generalno povećanje kapitala i prihvatila Instrument o upisu (Instrument of Subscription) kojim se Vlada obavezuje da će izvršiti upis akcija u iznosu od 2.239.000 američkih dolara. Odlukom o generalnom povećanju kapitala, koju je usvojio Odbor direktora IFC-a 16. aprila 2020. godine, Crnoj Gori je pod generalnim povećanjern kapitala dodijeljeno 2.239 akcija u navedenom iznosu. U cilju formalizovanja upisa i uplate dodatnih akcija kapitala, ministar finansija mr Aleksandar Damjanović ovlašćen je da potpiše Instrument o upisu, a Ministarstvo finansija zaduženo da ga dostavi IFC-u i izvrši upis akcija na sljedeći način: do aprila 2024. godine – 1.119.500 američkih dolara i do aprila 2025. godine 1.119.500 američkih dolara.
Usvojen je Kvartalni izvještaj o postignutim rezultatima u borbi protiv nelegalne eksploatacije šljunka i pijeska iz vodotoka. U izvještajnom periodu od 01.09.2022. do 31.12.2022. godine, inspekcije Uprave za inspekcijske poslove izdale su prekršajne naloge u iznosu od 92.850 eura i podnijele 19 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka. Odsjek za inspekciju za vode, na vodotocima rijeke Morače, Cijevne i Tare (na teritorijama Glavnog grada Podgorice i opština Zeta, Tuzi i Kolašin) izvršio je 71 terensku inspekcijsku kontrolu na kojima nijesu zatečeni radovi na zahvatanju/eksploataciji riječnih nanosa. U postupcima kontrole separacija privrednih subjekta u jednom predmetu spisi su dostavljeni Zaštitniku imovinsko pravnih interesa Crne Gore i u jednom predmetu Upravi policije – Odjseku za suzbijanje privrednog kriminaliteta kako bi u saradnji sa ODT utvrdili da li ima elemenata krivičnog dijela za koje se goni po službenoj dužnosti. U zajedničkoj akciji Uprave za inspekcijske poslove i Uprave policije, u koritu rijeke Morače, zatečeno je lice koje je nelegalno eksploatisalo šljunak uz potrebnu mehanizaciju, kojim povodom je podnesena krivična prijava nadležnom tužilaštvu. Takođe, kako se navodi u Izvještaju, na teritoriji opštine Berane izvršeno je ukupno 70 inspekcijskih nadzora, i podneseno sedam krivičnih prijava nadležnom Tužilaštvu, dva zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka i izdata tri prekršajna naloga fizičkim licima. Sektor za zaštitu tržišta i ekonomije, igre na sreću i javne nabavke, kod privrednih subjekata koji se bave proizvodnjom i prometom građevinskog materijala, izvršio je 36 inspekcijskih pregleda, utvrdio 38 nepravilnosti, izdao 68 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu izrečenih novčanih kazni od 70.550 eura i podnio šest zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka. Odsjek za inspekciju rada izvršio je 29 inspekcijskih nadzora, izdao prekršajne naloge za 19 subjekata nadzora u ukupnom iznosu izrečenih novčanih kazni od 18.300 eura i podnio dva zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka. Ekološka inspekcija je izvršila 18 inspekcijskih nadzora, od čega pet kod subjekta DOO „Putevi”, četiri kod subjekta DOO „Montenegro petrol”, po tri kod subjekata DOO „Tehno put”, DOO „Bemax” i DOO „Cijevna Komerc”.
Vlada je usvojila Informaciju o realizaciji projekata koji se finansiraju iz sredstava obezbijeđenih po osnovu Okvirnog ugovora „Vodosnabdijevanje i otpadne vode u Crnoj Gori“ i pratećih finansijskih ugovora B, C, D i E, sa Evropskom investicionom bankom, namijenjenih za sakupljanje i prečišćavanje otpadnih voda i unapređenje sistema vodosnabdijevanja. Kako se navodi u Informaciji, od potpisivanja ugovora sa Evropskom investicionom bankom (EIB) do sada, realizovani su ili su u toku projekti u više crnogorskih opština. Međutim, kako je u proteklom periodu došlo do promjena u prioritetima, načinu realizacije, kao i izvora finansiranja projekata, javila se realna potreba za preraspodjelom preostalih sredstava u iznosu od 23.055.334 eura na način da će za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i kanalizacione mreže u Opštini Rožaje biti preusmjereno pet miliona eura, za isti projekat u Opštini Kolašin četiri miliona, Opštini Mojkovac 1,5 miliona eura, Opštini Bijelo Polje 2,5 miliona eura, a Prijestonici Cetinje 5,4 miliona eura za Izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadniih voda sa prenosnim sistemom i četiri miliona eura za Unapređenje sistema vodosnabdijevanje u Prijestonici Cetinje. Preostalih 655.334 eura biće preusmjereno na Žalbeno tijelo koje će, kako se navodi u Informaciji, biti formirano u skladu sa zahtjevom EIB-a, a kojem će se dostavljati žalbe u toku tenderskih procedura za sve buduće projekte koji se budu realizovali uz pomoć ove banke.
Data je saglasnost Ministarstvu unutrašnjih poslova da donese odluku o pokretanju postupka za popunu radnih mjesta, javnim oglašavanjem, za zapošljavanje 55 lica, u svojstvu pripravnika, koja su završila JU Viša stručna škola “Policijska akademija” u Danilovgradu. U skladu sa Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Ministasrtva unutrašnjih poslova, predviđeno je zapošljavanje ukupno 55 lica, od kojih je 53 lica XIV generacije i dva lica XIII generacije, koja su stekla diplomu navedene javne ustanove. U raspravi je naglašeno da se na ovaj način obezbjeđuje nastavak reforme Policije u cilju neophodnog podmlađivanja i profesionalizacije njenog sastava.
Vlada je usvojila Informaciju o izmirenju obaveza Vlade Crne Gore prema Exim Kina banci po osnovu državne garancije izdate za potrebe kreditnog aranžmana zaključenog između Crnogorske plovidbe AD Kotor i Exim Kina banke, u iznosu od 1.601.484 američkih dolara, uvećanih za dodatne troškove kamate koji će se naknadno obračunati od dana dospijeća do dana plaćanja, u protivvrijednosti u eurima na dan plaćanja. U Informaciji je navedeno da je Ministarstvo finansija, u ime Vlade („Garant“), izdalo Garantno pismo 26. januara 2010. godine, za Ugovor o preferencijalnom kreditnom zajmu za kupce za kupovinu dva broda, sklopljen između Izvozno-uvozne banke Kine – Exim Kina banka („Zajmodavac“) i Crnogorske plovidbe AD Kotor („Zajmoprimac“), u iznosu od 47.396.000 američkih dolara. Ugovor je zaključen na period od 15 godina, sa fiksnom kamatnom stopom od 3% godišnje. Usljed finansijskih poteškoća Crnogorske plovidbe AD Kotor, Vlada je pružala pomoć kompaniji iz Državnog budžeta za izmirenje obaveza prema kineskoj banci. Kako dospjela rata za januar 2023. godine iznosi 2.551.484 američkih dolara, od čega je Crnogorska plovidba uplatila 950.000, preostali dio od 1.601.484 američkih dolara dužna je da, kao garant po predmetnom kreditnom aranžmanu, izmiri Vlada, imajući u vidu da je obaveza zasnovana Ugovorom o garanciji i da u cilju održavanja reputacije i povjerenja koju Crna Gora ima u odnosu sa međunarodnim povjeriocima obaveza mora biti izvršena bez odlaganja.
Donijeta je Odluka o davanju prethodne saglasnosti Opštini Berane za otuđenje nepokretnosti. Opština Berane je zbog interesovanja više potencijalnih investitora započela postupak za prodaju nepokretnosti - građevinskog zemljišta u zahvatu DUP-a „Lijeva obala Lima” ukupne površine 8.698 m2 , čija je procijenjena vrijednost 1.991.842 eura. Kako se navodi u materijalu, na urbanističkim parcelama koje čini predmetno građevinsko zemljište, planskim dokumentom predviđene su površine pretežno namijenjene smještaju centralnih poslovnih, komercijalnih i uslužnih djelatnosti. Prodajom nepokretnosti, Opština Berane obezbijediće sredstva koja će koristiti za ulaganje u opštinsku infrastrukturu i kapitalne investicije od značaja za grad, a izgradnjom planiranog objekta, kako navode, stvoriće se i preduslovi za zapošljavanje većeg broja građana Berana.
Pored ostalog, Vlada je razmotrila i više kadrovskih pitanja dostupnih na linku.