Saopštenje sa 62. sjednice Vlade Crne Gore

Objavljeno: 2023-07-20 13:54:00 Autor: Služba za odnose s javnošću Vlade Crne Gore

Vlada je, na danas održanoj 62. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik dr Dritan Abazović, utvrdila Predlog zakona o zdravstvenoj zaštiti sa Izvještajem o sprovedenoj javnoj raspravi kojim se postavlja normativni okvir za reformu zdravstvenog sistema kao trajnog procesa za sveobuhvatniju organizaciju pružanja kvalitetnih usluga na svim nivoima zdravstvene zaštite.

Donijeta je Odluka o broju studenata za upis u prvu godinu master studija na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost za studijsku 2023/2024. godinu, koji se finansiraju iz Budžeta Crne Gore. Odlukom je predviđen upis 30 studenata, kao i prošle godine.

Vlada je donijela Odluku o broju studenata za upis u prvu godinu master studija na studijske programe Univerziteta Crne Gore za studijsku 2023/2024. godinu koji se finansiraju iz Budžeta Crne Gore. U skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i Zakonu o manjinskim pravima i slobodama, Univerzitet je predložio da se poveća ukupan broj mjesta na svakom studijskom programu za po 1% za lica sa invaliditetom i pripadnike manjinske zajednice Roma i Egipćana, tako da je broj studenata master studija za studijsku 2023/2024. godinu 1.760.

Donijete su Izmjene Kadrovskog plana za organe državne uprave i službe Vlade Crne Gore za 2023. godinu. Izmjenama, koje su uslijedile zbog promjene akta o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Uprave za ljudske resurse, predviđeno je zapošljavanje ukupno 15 izvršilaca u 2023. godini.

Vlada je donijela Program za podsticanje direktnih investicija u turizmu i ugostiteljstvu za 2023. godinu. Cilj Programa je da se dodatno kreira povoljniji poslovni ambijent koji će, podsticanjem investicija u turizmu i ugostiteljstvu u svim područjima Crne Gore, doprinijeti unapređenju kvaliteta turističke ponude, povećanju konkurentnosti, diverzifikaciji turističkog proizvoda tokom čitave godine, povećanju turističkog prometa, a samim tim i otvaranju novih radnih mjesta. Predviđeni budžet za realizaciju Programske linije za nabavku opremu velike vrijednosti za turizam je 1.500.000 eura. Kako je naglašeno u diskusiji, Programska linija podrazumijeva da privredno društvo finansira 100% svih troškova do završetka aktivnosti za koju konkuriše, a onda mu se nakon podnesene dokumentacije koja dokazuje utrošak sredstava ugovorene aktivnosti, od strane Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma odobrava refundacija dijela troškova do 40% iznosa opravdanih troškova bez PDV-a, u iznosu ne manjem od 8.000 eura, niti većim od 80.000 eura, a 50% iznosa opravdanih troškova bez PDV-a, u iznosu od 10.000 eura do 100.000 eura za privredna društva u vlasništvu žena, osoba starosti do 35 godina i privrednih društava iz manje razvijenih opština. S tim u vezi, zaduženo je Ministarstvo da objavi javni poziv u skladu sa Programom i o rezultatima postupka izvijesti Vladu.

Usvojena je Informacija za davanje saglasnosti na Plan javnih nabavki Uprave za saobraćaj za 2023. godinu - Izmjena broj 3. U Informaciji se navodi da u toku 2023. godine treba završiti postupak javne nabavke za izbor izvođača radova na redovnom održavanju i zaštiti magistralnih i regionalnih puteva u Crnoj Gori u trajanju od četiri godine, jer važeći ugovor sa kompanijom „Crnagoraput" AD Podgorica ističe 16. novembra 2023. godine. S obzirom na to da inovirane procijenjene vrijednosti projekata odstupaju od vrijednosti definisanih Zakonom o budžetu za 2023. godinu, izmjena Plana javnih nabavki se vrši u dijelu koji se finansira iz Tekućeg budžeta, a koji se odnosi na redovno održavanje magistralnih i regionalnih puteva u periodu 2024-2027, prema priloženoj specifikaciji. Konstatovano je da je potrebno blagovremeno pokrenuti proceduru raspisivanja navedenog postupka u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, kako ne bi došlo do prekida kontinuiteta radova. U skladu sa tim, Vlada je dala saglasnost da se iz Tekuće budžetske rezerve obezbijede dodatna finansijska sredstva za ovu namjenu.

Vlada je usvojila Izvještaj o poslovanju Aerodroma Crne Gore AD Podgorica sa izvještajem nezavisnog revizora za 2021. godinu. U Izvještaju se navodi da su Aerodromi tokom 2020. godine, zbog pandemije koronavirusa, pretrpjeli značajne posljedice u vidu smanjenja broja putnika (- 80 %), broja rotacija (- 63 %), broja destinacija, i u krajnjem ostvarenih prihoda i rezultata u odnosu na rekordnu 2019. godinu. Radi prevazilaženja navedenih problema, Društvo je pristupilo izradi nove podsticajne šeme u ciju stvaranja pretpostavki za brži oporavak saobraćaja, kako sa aspekta broja putnika, tako i sa aspekta broja destinacija. Pored ostalog, uvedeni su podsticaji za aviokompanije koje će obavljati letove na strateškim rutama, kao i za aviokompanije koje će imati bazirane avione na našim aerodromima. Navedene novine su imale pozitivan efekat i izazvale interesovanje avio prevoznika, tako da se sa oba aerodroma saobraćalo na blizu 40 destinacija (2019. godina – 70) sa 24 avio kompanije (2019. godina – 50). U 2021. godini je ukupno opsluženo 1.324.016 putnika (50 % broja putnika u 2019. godini) i 9.492 vazduhoplova (64 % broja vazduhoplova iz 2019. godine). U krajnjem, Društvo je na 31. decembra 2021. godine ostvarilo dobit, nakon oporezivanja, u iznosu od 1.198.816 eura. Društvo je poslovnu godinu završilo sa ukupnom aktivom od 153.747.173 eura koju čini stalna imovina vrijednosti 123.757.533 eura, obrtna imovina vrijednosti 29.895.431 eura i aktivna vremenska razgraničenja od 94.209 eura. Ukupan kapital Društva je iznosio 134.315.323 eura.

Usvojena je Informacija o nastavku saradnje sa Sindikatom prosvjete Crne Gore u pogledu obezbjeđivanja sredstava za rješavanje stambenih potreba zaposlenih u prosvjetii prihvaćen tekst Sporazuma. S obzirom na to da su dosadašnje aktivnosti Sindikata prosvjete i SZ „Solidarno” rezultirale izgradnjom 740 stambenih jedinica za zaposlene u prosvjeti i dodjelom oko 6,4 miliona za kredite za individualno rješavanje stambenih potreba, i na značajan način doprinijele rješavanju stambenih problema zaposlenih u prosvjeti, odlučeno je da se uspješna saradnja nastavi i u narednom trogodišnjem periodu. Novim Sporazumom je definisano da, u cilju javnog interesa, ukoliko stambene jedinice izgrađene ovim sredstvima, u periodu od 10 godina od dana zaključivanja kupoprodajnih ugovora, budu predmet prodaje, pravo preče kupovine ima Stambena zadruga prosvjetnih radnika „Solidarno”, pod istim uslovima pod kojima je stambena jedinica otkupljena. Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo prosvjete da za 2023, 2024. i 2025. godinu, za potrebe realizacije Sporazuma obezbijedi 450.000 eura na godišnjem nivou, a Ministarstvo finansija da iz tekuće budžetske rezerve za isti period obezbijedi 250.000 eura na godišnjem nivou. Istovremeno je zbog pravno-tehničkih razloga stavljen van Zaključak Vlade, broj: 07-011/23-3414/2, sa sjednice od 6. jula 2023. godine, koji se odnosio na istu temu.

Vlada je usvojila Informaciju o potrebi osnivanja Olimpijske kuće i izgradnje olimpijskog parka u Podgorici.

Usvojena je Informacija o realizaciji tačke 4. Zaključaka Vlade Crne Gore, broj: 07-040/23-2398/2, od 8. juna 2023. godine. Zaključkom Vlade iz juna tekuće godine su predstavnici države u organima upravljanja privrednih društava u većinskom vlasništvu države i sa njima povezanih društava zaduženi da pokrenu inicijativu za donošenje odluke o raspodjeli dobiti kojom će se utvrditi da se 30% ostvarene dobiti u 2021. godini, odnosno 70% ostvarene dobiti u 2022. godini, od iznosa dobiti koji je srazmjeran udjelu vlasništva države, uplate na račun Ministarstva finansija najkasnije do 30. juna 2023. godine. Međutim, kako značajan broj javnih preduzeća i privrednih društava nijesu izvršili uplate dobiti u predviđenom roku, on je produžen do 25. avgusta ove godine.

Vlada je usvojila Informaciju o zaključenju aneksa Ugovora o pristupanju investicionoj obavezi između HTP „Ulcinjska rivijera” AD Ulcinj i „Sunny Palace” d.o.o.. Aneksom se mijenjaju rokovi, koji bi počeli da teku od stupanja na snagu Izmjena i dopuna urbanističkog projekta za lokalitet hotela „Galeb” Opština Ulcinj, tako da je rok od 18 mjeseci za izradu Glavnog projekta skraćen na 12 mjeseci.

Usvojena je Informacija o predsjedavanju Crne Gore Procesu saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP) u periodu jul 2022 – jun 2023. Crna Gora je, kako je naglašeno u diskusiji, velikim brojem organizovanih aktivnosti i odabirom tema koje su tretirale za region najrelevantnija i najaktuelnija pitanja i izazove, iskoristila predsjedavanje Procesu saradnje u jugoistočnoj Evropi da se reafirmiše kao važan akter u jačanju regionalnih odnosa i saradnje. Stavljanje evropske integracije u središte predsjedavanja, kao zajedničkog imenitelja za sve ostale prioritete, doprinijelo je boljem razumijevanju između učesnica SEECP-a koje su EU članice i aspiranata za članstvo, te svijesti o potrebi da ubrzanje procesa evropske integracije bude najsnažnije podržano iz regiona, kako u dijelu sprovođenja reformi, tako i u dijelu političkog zalaganja i promovisanja evropske perspektive cijelog regiona, kao preduslova za održivi razvoj, bezbjednost i otpornost, te njegovu transformaciju u područje stabilnosti i prosperitetnih društava.

Vlada je usvojila Informaciju o preusmjeravanju preostalih sredstava Crne Gore iz NATO Povjerilačkog fonda za Nacionalnu vojsku Avganistana. Povjerilački fond je osnovan od strane NATO-a kako bi saveznice i partnerske države u vidu finansijskih kontribucija pomogle održavanje, opremanje i obuku avganistanske vojske u borbi protiv terorizma. U cilju sprovođenja odluke ministara vanjskih poslova Alijanse, NATO se složio sa modalitetom za pokretanje zatvaranja Povjerilačkog fonda i predložio da se preostala sredstva, koja nisu potrošena za finansiranje projekata, vrate saveznicima i partnerskim državama. Kako projekti koji su povlačili sredstva iz Fonda nisu završeni do kraja, ili su planirani a nisu započeti, dogovoreno je da države samostalno odluče kako će sa njima raspolagati. S obzirom na to da Crna Gora trenutno na svom računu raspolaže sa 747.000 američkih dolara, odlučeno je da se 500.000 dolara preusmjeri za Sveobuhvatni paket pomoći (CAP) za Ukrajinu, a 247.000 američkih dolara za Inicijativu za jačanje odbrambenih i bezbjednosnih kapaciteta, čiji projekti se odnose i na razvoj otpornosti i odbrambenih sposobnosti Bosne i Hercegovine.

Pored ostalog, Vlada je razmotrila i više kadrovskih pitanja dostupnih na linku.

Za potpuni sadržaj kliknite ovdje