Vlada je, na danas održanoj 67. sjednici kojom je predsjedavao premijer mr Milojko Spajić, utvrdila Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o pružanju vazduhoplovnih usluga između Vlade Crne Gore i Vlade Republike Azerbejdžan. Cilj donošenja Zakona je snaženje bilateralnih ekonomskih odnosa između Crne Gore i Republike Azerbejdžan u oblastima turizma, investicija, poljoprivrede, obnovljivih izvora energije, kao i saobraćaja i infrastrukture. Sporazum koji je potpisan 4. februara 2023. godine će se primjenjivati nakon što ugovorne strane ispune interne pravne procedure neophodne za njegovo stupanje na snagu, a do tada će biti na snazi multilateralni Sporazum o evropskom zajedničkom vazdušnom saobraćaju (ECAA). Predmet ovog Sporazuma je regulisanje vazdušnog saobraćaja u cilju razvijanja saradnje između dvije države u ovoj, kao i u drugim oblastima od obostranog interesa. Usaglašeni su stavovi koji sadrže ista ili slična rješenja kao i drugi sporazumi koji regulišu ovu oblast. U najvećem dijelu tiču se: vazduhoplovne bezbjednosti i sigurnosti, tarifa, naknada korísnika i direktnog tranzita. Označene avio kompanije Crne Gore i Republike Azerbejdžan imaju pravo da redovno saobraćaju u skladu sa trećom i četvrtom slobodom vazdušnog saobraćaja koje se odnose na neograničen broj letova nedjeljno za putnike ili kargo usluge iz oba pravca, bez ikakvih ograničenja u kapacitetu ili tipu vazduhoplova.
Donijeta je Uredba o izmjenama Uredbe o uspostavljanju unutrašnje revizije u javnom sektoru. Osnovni razlog za donošenje ove Uredbe je usaglašavanje sa Uredbom o organizaciji i načinu rada državne uprave. Prilikom predlaganja rješenja uzeta je u obzir djelatnost, priroda, obim i specifičnost poslovanja subjekata javnog sektora. Na sjednici je istaknuto da je u odnosu na važeću Uredbu došlo do povećanja korisnika sredstava budžeta na centralnom nivou sa 23 na 31 korisnika. Razlog povećanja broja korisnika budžeta na centralnom nivou koji su u obavezi da uspostave posebnu jedinicu za unutrašnju reviziju, je reorganizacija državne uprave koja podrazumijeva veći broj ministarstava i uprava.
Vlada je usvojila Informaciju o statusu očuvanosti i aktivnostima u Posebnom rezervatu prirode “Tivatska solila” za 2024. godinu. U Informaciji se navodi da se, na osnovu podataka kojima raspolaže Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom, dobijenih realizacijom svojih programa monitoringa, projekata i aktivnosti, kao i podataka i informacija koje su dobijene od drugih institucija i NVO-a tokom 2024. godine, može zaključiti da je Posebni rezervat prirode “Tivatska solila", zadržao stanje očuvanosti i zaštite iz vremena njegovog stavljanja pod zaštitu (2008. godine), kao i da je aktivnim upravljanjem stanje rezervata unaprijeđeno.
Usvojena je Informacija o potrebi određivanja nacionalnog IPA koordinatora. Imajući u vidu da pristupanje Evropskoj uniji predstavlja najvažniji prioritet Vlade Crne Gore, kao i zahtjeve Evropske komisije, na temelju Okvirnog finansijskog sporazuma za IPA-u III, proističe i obaveza određivanja nacionalnog IPA koordinatora. S obzirom na to da je tokom prethodnog perioda došlo do kadrovskih promjena u Ministarstvu evropskih poslova, a postupajući po zaključcima Vlade broj 10-908/24-4486 od 25. decembra 2024. godine, potrebno je da Vlada odredi NIPAK-a. Zbog značaja obaveza koje proističu iz dijela upravljanja EU fondovima, a u cilju daljeg, nesmetanog i kontinuiranog obavljanja poslova koji su vezani za funciju NIPAK-a, Vlada je za nacionalnog IPA koordinatora odredila ministarku evropskih poslova Maidu Gorčević. Kako je istaknuto, dosadašnje radno iskustvo, profesionalne kompetencije i funkcija starješine organa u Ministarstvu evropskih poslova preporučuju ministarku Gorčević za poziciju nacionalnog IPA kooridnatora.
Vlada je usvojila Izvještaj o radu Komisije za procjenu šteta od elementarnih nepogoda za period od avgusta do decembra 2024. godine. U Informaciji se naglašava da je Komisija je u periodu od formiranja pa do kraja 2024 godine donijela 1.162 odluke. Od toga su realizovane 1.082, a 80 odluka je ostalo nerealizovano zbog neispravnih žiro računa dostavljenih od opštinskih komisija ili pojedinaca. Ukupan iznos sredstava isplaćen iz Budžeta Crne Gore po ovom osnovu iznosio je 378,776 eura, a prosječan iznos naknade 350 eura. Postupanje Komisije se ogleda u razumijevanju i pružanju pomoći građanima koji su pretrpjeli materijalnu štetu usljed različitih oblika elementarnih nepogoda a, sa druge strane, u racionalnom trošenju budžetskih sredstava.
Donijeta je Odluka o obrazovanju Komisije za analizu i praćenje ugovora o djelu i ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova u potrošačkim jedinicama koje se finansiraju iz budžeta države. Imajući u vidu iznos sredstava koji se iz budžeta države izdvaja za navedene oblike radnog angažovanja sa jedne strane, i potrebu optimizacije javne uprave sa druge strane, Kabinet predsjednika Vlade Crne Gore je pokrenuo inicijativu za smanjenje navedenih izdataka. Dakle, cilj je da se adekvatnim mjerama do kraja tekuće godine broj ovih ugovora smanji za 20 %. Zadaci Komisije su: analiza zaključenih i utvrđivanje potrebe zaključivanja novih ugovora ovog tipa u potrošačkim jedinicama koje se finansiraju iz budžeta države, kontrola usaglašenosti zaključenih ugovora sa propisima, kao i ocjena usklađenosti naknada po osnovu zaključenih ugovora sa finansijskim sredstvima opredijeljenim za ovaj oblik radnog angažovanja. To je, ujedno, i prva mjera iz korpusa sličnih koje će uslijediti, a kojoj je tendencija racionalizacija potrošnje i optimizacija javne uprave uz istovremeno dodatno smanjivanje budžetskih rashoda za potrebe državne administracije. Tim povodom, zadužene su potrošačke jedinice budžeta države da za potrebe potpisivanja ugovora o djelu i ugovora o obavljanju privremenih i povremenih poslova prethodno pribave saglasnost Komisije sa aspekta opravdanosti potpisivanja navedenog ugovora i saglasnost Ministarstva finansija sa aspekta raspoloživosti sredstava u budžetu države.
Na današnjoj sjednici, Vlada je razmotrila i više kadrovskih pitanja dostupnih linku.