Vlada je na danas održanoj 70. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik dr Dritan Abazović, utvrdila Nacrt prostornog plana Crne Gore do 2040. godine, s Programom održavanja javne rasprave, u trajanju od 30 radnih dana.
Utvrđen je Predlog zakona o izmjeni Zakona o računovodstvu u javnom sektoru. U diskusiji je istaknuto da je za primjenu ovog zakona potrebno obezbijediti adekvatno i izuzetno zahtjevno IT rješenje, koje će podržavati vođenje budžetskog računovodstva i finansijsko izvještavanje u skladu sa obračunskim računovodstvenim principom, a koje se u velikom dijelu razlikuje od postojećeg računovodstvenog informacionog sistema, koji podržava gotovinski računovodstveni princip. Imajući u vidu da je i Državna revizorska institucija kroz Izvještaj o reviziji Predloga zakona o završnom računu budžeta Crne Gore za 2022. godinu, ocijenila da nisu stvoreni uslovi za primjenu Zakona u dijelu procjene vrijednosti državne imovine i stavljanja u funkciju softvera za vođenje jedinstvene evidencije i registra nepokretnosti, nije moguće primjeniti Zakon u predviđenom roku i potrebno je odložiti primjenu zakona, kako bi se stvorili uslovi za primjenu nove računovodstvene regulative. Imajući u vidu navedene objektivne okolnosti ovim zakonom se predlaže odlaganje početka primjene Zakona o računovodstvu u javnom sektoru za tri godine, sa 1. januara 2024. godine na 1. januar 2027. godine.
Vlada je donijela Odluku o uvođenju međunarodnih restriktivnih mjera, utvrđenih odlukama Savjeta Evropske unije, s obzirom na stanje u Republici Tunisu i Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o uvođenju međunarodnih restriktivnih mjera, utvrđenih odlukama Savjeta Evropske unije u vezi sa situacijom u Republici Savez Mjanmara, kojima se Crna Gora pridružila, u skladu sa vanjskopolitičkim prioritetom usaglašavanja sa Evropskom unijom, u oblasti zajedničke vanjske i bezbjednosne politike.
Donijeta je Odluka o dodjeli koncesije za priređivanje posebnih igara na sreću u „Kazino Montenegro” – „Hotel Crna Gora – Hilton”, Podgorica i prihvaćen Ugovor o koncesiji. Odlukom se dodjeljuje koncesija Društvu „DŽEK POT” d.o.o. za priređivanje posebnih igara na sreću na period od deset godina. Takođe, donijeta je i Odluka o dodjeli koncesije za priređivanje posebnih igara na sreću u kazinu „Merit Starlit” Budva i prihvaćen Ugovor o koncesiji. Odlukom se dodjeljuje koncesija Društvu „NET Montenegro” d.o.o. za priređivanje posebnih igara na sreću na period od deset godina. Koncesionari su dužni da uplate jednokratnu naknadu za dodjelu licence za priređivanje igara na sreću u kazinu u iznosu od po 2.000.000 eura, do zaključenja ugovora o koncesiji.
Vlada je usvojila Strategiju za mlade 2023-2027 sa Akcionim planom za period 2023-2024.
Usvojena je Medijska strategija Crne Gore 2023-2027 sa Akcionim planom za period 2023-2024.
Vlada je usvojila Informaciju o analizi stvaranja uslova za uvođenje procesa vetinga u pravosuđu. Veting, kao procedura provjere, ima cilj da procijeni individualnu odgovornost i integritet pojedinca, kao i njegovu eventualnu povezanost sa prethodnim zloupotrebama, odnosno da procijeni podobnost i prikladnost za vršenje javne funkcije. U Informaciji se konstatuje da, nakon više od jedanaest godina od kako je Crna Gora zvanično počela pregovore za članstvo u Evropskoj uniji, pravosuđe predstavlja jednu od ključnih prepreka za napredak u procesu pristupanja. Pravosuđe kao treća grana vlasti, pored zakonodavne i izvršne, nosi ogroman teret očekivanja u tekućem procesu pregovora sa Evropskom unijom. Ovo se naročito odnosi na preuzete obaveze kroz Poglavlje 23 koje, sa Poglavljem 24, predstavlja početnu i završnu tačku crnogorskih pregovora sa EU, ali i ukupnih reformskih procesa u državi. U skladu sa navedenim, cilj analize jeste da ukaže na koji način treba pristupiti unaprjeđenju sistema odgovornosti nosilaca pravosudnih funkcija, uvažavajući ustavna načela nezavisnosti i samostalnosti sudija i državnih tužilaca, međunarodne standarde, te cijeneći uporedna iskustva zemalja u kojima je ovaj proces sproveden. Nakon detaljne analize, Ministarstvo pravde je zauzelo stav da je za crnogorske prilike najadekvatniji sistem vetinga koji bi se izvšavao fazno, sistemski i kao takav ne bi proizveo negativne posljedice na nesmetano funkcionisanje pravosudnih organa, odnosno građani ne bi bili spriječeni u ostvarivanju pravde i pristupu sudu. Takav model bi, uz adekvatne izmjene mogao biti primjenjiv u Crnoj Gori kao državi sa ograničenim kadrovskim i finansijskim potencijalom u pravosuđu. U Crnoj Gori proces vetinga bi bio sproveden kroz tri uzastopne faze:
Usvojen je Izvještaj o radu Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa za izvještajni period od 1. jula 2023. godine - 30. septembra 2023. godine. U dokumentu se navodi da je u izvještajnom periodu, po osnovu izvršnih presuda, a u odnosu na organe koje po Zakona o državnoj imovini zastupa Zaštitnik imovinsko pravnih interesa Crne Gore, sa Glavnog računa Državnog trezora, isplaćeno je 2.559.886 eura. U III kvartalu Zaštitnik je ukupno primio 671 tužbu kojima su pokrenuti parnični postupci pred sudovima u Crnoj Gori. Zaštinik je primio i postupao ukupno u 1867 predmeta izvršenja i postupao u pokrenutim upravnim postupcima pred nadležnim organima u 362 predmeta, u kojima je izjavljivao žalbe, davao potrebna izjašnjenja i podnosio tužbe Upravnom sudu Crne Gore. Zaštitnik je upozorio sve budžetske jedinice da potraživanja svojih zaposlenih, koja su u skladu sa zakonom, Opštim kolektivnim ugovorom i Granskim kolektivnim ugovorom, a imajući u vidu sudsku praksu u predmetima iz istog činjeničnog i pravnog osnova, na vrijeme isplate i time spriječe dodatne troškove kako u sudskim postupcima tako i u postupcima izvršenja. Neophodno je da državni organi, u cilju smanjenja troškova postupka, postupaju blagovremeno po računima i fakturama, pravosnažnim sudskim presudama i rješenjima, kako bi se izbjegla prinudna naplata i nepotrebno uvećavanje troškova postupka izvršenja.
Vlada je usvojila Informaciju o potpisivanju Memoranduma o saradnji između Ministarstva prosvjete i Muzičkog centra Crne Gore. Zajedničke aktivnosti podrazumijevaju implementaciju programa u borbi protiv loših kulturnih navika, organizaciju i realizaciju muzičkih manifestacija, edukativnih programa, konferencija, master class-ova, te razmjenu informacija i iskustava i novih saznanja iz oblasti muzičke umjetnosti i kulture. Kroz edukaciju javnosti o važnosti kreiranja i dostupnosti kvalitetnih muzičkih sadržaja, te saradnju prilikom izrade strategije reforme obrazovanja i pružanje organizacione, logističke i druge vrste podrške za redovne godišnje koncerte Dječjeg simfonijskog orkestra, kreiraće se dobre prakse za unapređenje značaja muzičke edukacije, podizanje nivoa opšte kulture i dugoročnu održivost i kvalitet umjetničke i muzičke scene u Crnoj Gori.
Usvojena je Informacija o radu Komisije za izradu građanskog zakonika. Od 17. juna prošle godine kada je Komisija obrazovana, održano je niz sastanaka na kojima su razmatrane odredbe koje se odnose na svojinsko-pravne odnose, obligacione odnose i nasljedno-pravne odnos. Kako je naglašeno u diskusiji, ovaj projekat od državnog interesa predviđa kodifikaciju propisa i normi kojima se uređuju ugovorna, porodična, nasljedna i druga prava koja oblikuju svakodnevni život i obezbjeđuju veću pravnu sigurnost i veći stepen zaštite ličnih prava građana. Istaknuto je i da će u narednom periodu Komisija raditi na nacrtu odredaba koje regulišu oblast porodičnog prava, kao i prava ličnosti, čime će nacrt Zakonika biti kompletan i spreman za raspravu i razmatranje pred stručnom i laičkom javnosti. U diskusiji je zaključeno i da će ovaj značajan iskorak za Crnu Goru i njene građane značiti jačanje crnogorskog pravnog sistema i pravosuđa, ali i pouzdaniji pravni ambijent za ukupan napredak društva. Takođe, donošenjem Zakonika će se ubrzati i neophodni integracioni procesi, koji su bitan uslov za dalji prosperitetni razvoj Crne Gore.
Vlada je utvrdila Predlog amandmana na Predlog zakona o izmjenama Zakona o budžetu Crne Gore za 2023. godinu i Predlog amandmana na Predlog odluke o izmjenama i dopuni Odluke o zaduživanju Crne Gore za 2023. godinu. Predloženi amandmani se odnose na preuzimanje duga u iznosu do 7.000.000 eura. Kako je pojašnjeno, Vlada će u toku 2023. godine preuzeti dug Instituta „Dr Simo Milošević” Igalo prema Jugobanci AD u stečaju, odnosno nadležnoj Agenciji za osiguranje depozita Republike Srbije, koja je u funkciji stečajnog upravnika nad stečajnim dužnikom Jugobanka AD Beograd u stečaju. Imajući u vidu da je Vlada preuzela aktivnosti u cilju iznalažena načina za izmirenje duga Instituta, kako bi se izbjegla eventualna blokada Instituta, a time i gotovo izvjestan stečaj, u postupku preuzimanja duga, dugovanje Države Crne Gore prema Jugobanci AD u stečaju bilo bi moguće umanjiti za iznos koji Republika Srbija duguje po osnovu stare devizne štednje, u iznosu od 1.366.113 eura, čime bi se umanijile ukupne obaveze Instituta, nakon čega bi preostala dugovanja, koja će biti izmirena iz budžeta Crne Gore, iznosila ukupno oko 5.313.150 eura.
Utvrđen je Predlog za potpisivanje ažuriranog bilateralnog Aranžmana EU i Crne Gore za implementaciju Zajedničkog akcionog plana zemalja Zapadnog Balkana u borbi protiv terorizma. U diskisiji je istaknuto da je Vlada 19. novembra 2019. godine prvi put potpisala bilateralni Aranžman EU i Crne Gore za implementaciju Zajedničkog akcionog plana zemalja Zapadnog Balkana u borbi protiv terorizma. Usljed potrebe da se ažuriraju aktivnosti, u toku 2023. godine EU je pokrenuila postupak ažuriranja pojedinačnih bilateralnih sporazuma sa zemljama Zapadnog Balkana. Za usaglašavanje teksta dokumenta, ispred Crne Gore, bio je zadužen Nacionalni međuresorni operativni tim za prevenciju i suzbijanje nasilnog esktremizma, terorizma, pranja novca i finansiranja terorizma, a njegovo potpisivanje planira se na marginama Foruma ministara pravde i unutrašnjih poslova EU – Zapadni Balkan, koji će se održati 26-27. oktobra 2023. godine, u Skoplju. Potpisivanje ovog dokumenta veoma je značajno za Crnu Goru jer se nastavlja bilateralna saradnja sa EU u odnosu na oblast borbe protiv terorizma, Crna Gora ostaje dio regionalne strukture u borbi protiv terorizma, nastavlja implementacija pojedinačnih zajednikčih aktivnosti država regiona Zapadnog Balkana u borbi protiv terorizma, što utiče na jačanje nacionalnih kapaciteta u toj oblasti. Takođe, na ovaj način se nastavlja podrška EU u implementaciji aktivnosti predviđenih Zajedničkim akcionim planom zemalja Zapadnog Balkana u borbi protiv terorizma, kao i u implementaciji ciljeva predviđenih nacionalnom Strategijom za prevenciju i suzbijanje radikalizacije i nasilnog ekstremizma pokriva period 2020-2024 i nacionalnom Strategijom za prevenciju i suzbijanje terorizma, pranja novca i finansiranja terorizma 2022-2025. Na kraju, bilaterlani aranžman je usklađen sa Ugovorom o satabilizaciji i pridruživanju Crne Gore i pristupnim pregovorima.
Vlada je usvojila Predlog programa privremene, hitne podrške transportnom sektoru u kontekstu trenutne globalne krize izazvane ratom u Ukrajini. Trajanje Programa je ograničeno na decembar tekuće godine, dok nadležnost za ovaj Program ima Ministarstvo kapitalnih investicija. Takođe, Ministarstvo finansija je prilikom prenošenja EU regulative u nacionlano zakonodavstvo, spustilo prag za maksimalni mogući iznos pomoći sa dva miliona eura na jedan milion eura po privrednom subjektu, što je Ministarstvo kapitalnih investiclja prihvatilo. Naime, korisnici koji svoj zahtjev pošalju Ministarstvu kapitalnih investicija do kraja godine i koji dokažu da ispunjavaju uslove propisane Programom, dobijajući formalno pozitivno mišljenje ostvaruju samo pravo na tu pomoć, a isplata i njena dinamika, koja je u nadležnosti Ministarstva finansija, svakako će zavisiti od mogućnosti, tj. raspoloživosti sredstava u budžetu. Ovdje je bitno da se potencijalnim korisnicima/privrednim subjektima u sektoru transporta ne uskrati pravni osnov i pravo na određeni vid podrške tako što se ovaj Program ne bi usvojio do kraja 2023. godine do kada je predmetna regulativa na snazi, već da se stvori pravni osnov koji bi značio, da i narednoj godini podrška može biti (a ne mora) realizovana.
Usvojena je usmena Informacija o Inicijativi 40 nevladinih organizacija za donaciju Agenciji UN za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA). Imajući u vidu da se Crna Gora u kontinuitetu zalaže za mir i obustavu oružanih sukoba, kao i da je u mnogim kriznim situacijima u regionu, Evropi i šire pokazala svoju humanost i pružila podršku državama i narodima u nevolji, Vlada je zadužila Ministarstvo finansija da, u skladu sa budžetskim mogućnostima, obezbijedi adekvatan iznos finansijske pomoći koja bi bila upućena ugroženom civilnom stanovništvu Gaze preko Agencije UN-a za pomoć palestinskim izbjeglicama.
Pored ostalog, Vlada se upoznala i sa usmenom Informacijom o inicijativi nacionalnih savjeta – vijeća manje brojnih naroda i nacionalnih zajednica u Crnoj Gori za odlaganja popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u Crnoj Gori.
U okviru kadrovskih pitanja, Vlada je dala saglasnost da se za vršioca dužnosti izvršnog direktora Društva sa ograničenom odgovornošću „Project – Consulting“ Podgorica imenuje Novo Konjević.