Evropski dan samostalnog života, koji se obilježava 5. maja, ove godine je posvećen ideji kretanja ili mobilnosti. Mobilnost kao posebno važna tema obuhvata više prava kao što su sloboda kretanja i lična pokretljivost, život u zajednici, pristupačnost, pristup informaciono- komunikacionim tehnologijama, javni prevoz, pravo na privatnost, pravo na osposobljavanje, pravo na obrazovanje, pravo na rad, ali i adekvatan životni standard.
Pravo na samostalan život predstavlja veliki izazov, ne samo za Crnu Goru, već i za zemlje EU, naročito u vrijeme pandemije izazavne virusom COVID-19.
Filozofija samostalnog življenja osoba s invaliditetom mora biti prisutna među institucijama i u javnosti, kako kroz edukacije, motivaciju, tako i kroz pružanje servisa podrške, stoga je Dan samostalnog života važan u cilju ostvarivanja veće samostalnosti i sigurnosti lica s invaliditetom.
Konvencija UN-a o pravima osoba s invaliditetom, kao najznačajniji međunarodni ugovor, koji promoviše uvažavanje njihovih prava bez diskriminacije, prepoznaje samostalni život, odnosno život u zajednici kao posebno pravo.
Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava će kroz antidiskriminacione propise (Zakon o zabrani diskriminacije, Zakon o zabrani diskriminacije lica s invaliditetom) i druge propise čije će usklađivanje pratiti, u partnerstvu sa relevantnim institucijama i civilnim sektorom, intezivno raditi na stvaranju prostora za obezbjeđivanje uslova za samostalni život lica sa invaliditetom.
Aleksandra Popović
Direktorat za zaštitu i jednakost lica sa invaliditetom