Da zemlje Zapadnog Balkana imaju značajan potencijal za privlačenje digitalnih nomada potvrdilo je drugo izdanje Cross Border Coworking Conference koja se održala na Jahorini u ponedjeljak, 10.10. i utorak, 11.10.2022. godine.
"Mi u Crnoj Gori smo dosta toga već uradili, od zakonske regulative, preko programskih i strateških dokumenata kako bismo privukli nomade i stvorili bolje uslove za njihov dolazak i boravak u Crnoj Gori. Ima još toga da se uradi i zato vjerujem da je prednost i budućnost u udruživanju država regije s obzirom da imamo slične komparativne prednosti u odnosu na druge dijelove svijeta - u smislu lijepe prirode, jeftinih troškova života, toplog odnosa među ljudima" kazala je ministarka nauke i tehnološkog razvoja prof. dr Biljana Šćepanović na Cross Border Coworking Conference, na Jahorini BIH, o promociji coworking koncepta i promociji regije kao destinacije za digitalne nomade.
Ministarka Šćepanović je istakla da je Crna Gora usvojila dokument za privlačenje nomada za period do 2025. godine, te da su tokom ljeta izvršene promjene Zakona o strancima koje će digitalnim nomadima, na osnovu radne dozvole, omogućiti i dobijanje dozvole za njihov boravak u Crnoj Gori.
Konferencija je započela speed networkingom i koktel zabavom u ponedjeljak veče kada se više od 100 učesnika imalo priliku upoznati i razmijeniti iskustva u opuštenoj atmosferi. Povezivanje učesnika pokazalo se kao odličan preduslov za iskren razgovor i aktivno učestvovanje svih učesnika na konferenciji čiji je program u utorak trajao više od sedam sati. Tokom prezentacija, panel diskusija i radionica, 19 govornika iz više od 10 zemalja svijeta sa učesnicima je podijelilo svoja razmišljanja i iskustva o trenutnoj ponudi zemalja u regionu, načinima unaprjeđenja regiona, alatima za jačanje lokalne zajednice i primjerima dobre prakse u Evropi.
Svi govornici su bili složni u jednom – zemlje Zapadnog Balkana imaju snažan potencijal da u budućnosti postanu hotspot, odnosno poželjna destinacija za digitalne nomade, a zajedničkim radom privatnog, javnog i civilnog sektora taj će cilj biti lakše ostvariti. Konferencija je rezultirala preporukama za jačanje ponude za digitalne nomade – od prepoznavanja različitih događaja i coworking prostora kao alata za kreiranje zajednice pa sve do prilagodbe administrativnih i legislativnih okvira potrebama digitalnih nomada. Govornici su u prvi plan stavili važnost saradnje zemalja regiona Zapadnog Balkana pri čemu je istaknuto da se ponude ovih država mogu međusobno nadopuniti i marljivim radom dovesti do razmjene digitalnih nomada, ali i razvoja formalnijih inicijativa kroz pokretanje zajedničke asocijacije digitalnih nomada u čitavom regionu.
Primjerom dobre prakse posebno je istaknuta važnost brige jednih o drugima u zajednici zahvaljujući čemu svi članovi te zajednice doprinose i razvoju lokalne zajednice. Još jednom su učesnici konferencije imali priliku čuti sve prednosti privlačenja digitalnih nomada, ali i čuti karakteristike po kojima se ovo područje ističe, a koje digitalni nomadi vrednuju kao važne činioce izbora destinacija – od gostoprimstva ljudi i prirodnih ljepota pa sve do relativno niskih troškova života i sigurnosti. Zaključeno je da je potrebno intenzivno raditi na razvoju zajednice koja će pružiti adekvatnu dobrodošlicu digitalnim nomadima i uključiti ih u svakodnevne segmente života.
Cross Border Coworking Conference 2022 organiziovali su INTERA Tehnološki Park, Inovaciono preduzetnički centar Tehnopolis i Proaktiv kroz projekat Cross Border Coworking Cooperation finansiran sredstvima Fonda za Zapadni Balkan i Evropske unije u okviru Poziva za regionalne projektne prijedloge “Support to the Promotion of Civil Society regional activities in the Western Balkans“.